Śledź nas na:


E-learning: Nauka języka angielskiego, a nowe technologie

Wysyłamy ludzi na księżyc, rozszczepiamy atomy. Czy rozwój nowoczesnych technologii przydać się może również w nauce języka angielskiego?

Przyszłość należy do szeroko pojętego elearningu. Jest to skrót od słów „electronic learning” i oznaczać może wszelkie wsparcie, jakie nowoczesne technologie mogą wnieść do procesu nauczania. Pochodną tego pojęcia jest „online learning” czyli nauka w internecie. Jeśli w procesie nauczania zaangażowany jest również nauczyciel z krwi i kości, nazywamy to wtedy „blended learning”

Bez względu na to czy chcemy dokształcić się z przedmiotów ścisłych czy humanistycznych, w internecie znajdziemy kursy praktycznie na każdy temat, od nauk ścisłych po przedmioty humanistyczne.. W ostatnich latach zaobserwować możemy ogromny wzrost popularności kursów MOOC (z angielskiego Massive Open Online Courses), których wpisywanie do CV staje się jak najbardziej akceptowalną formą poświadczenia kwalifikacji zawodowych.

Jednym z bardziej popularnych tematów, których naukę podejmujemy w internecie są języki obce. Samego języka angielskiego na całym świecie uczy się ponad miliard ludzi, z czego wielu z nich za pośrednictwem internetowych kursów. Co więc e-learning może wnieść do naszej nauki języka angielskiego i jakie nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w tym procesie?

Nauka angielskiego ze stron internetowych

Metodyka nauczania języka angielskiego szybko zainteresowała się nowoczesnymi technologiami, z których pierwszą i najpopularniejszą są strony internetowe. W samym polskojęzycznym internecie są setki stron do nauki języka angielskiego oferujących darmowe i płatne kursy i pomoce naukowe. Są bardzo przydatne w nauce gramatyki, oferują często dobre wyjaśnienia i możliwość zapytania ich autorów lub innych czytelników o porady na forum, lub pod tekstem (jeśli strona prowadzona jest w formie bloga). Większość z nich owocuje jedynie bierną znajomością języka angielskiego – fakt że znamy jakąś regułkę, ponieważ rozwiązaliśmy quizz w internecie, nie znaczy wcale, że w rzeczywistej sytuacji będziemy w stanie coś powiedzieć. W tym również pomóc nam mogą nowoczesne technologie, ale o tym za chwilę.

Nauka angielskiego w serwisach społecznościowych

Również Facebook czy inne serwisy społecznościowe pełne są dobrych stron do nauki języka angielskiego. Ich zaletą jest to, że nowe teksty o nauce języka angielskiego codziennie „lądują” na Twojej ścianie. Dzięki temu między zdjęciem naleśników znajomej, a politycznym memem, podczas porannego przeglądania natkniesz się też na ciekawe informacje o nauce czy gramatyce z Fanpageów, do których się zapiszesz.

Jest to o tyle ważne, że według naukowych badań, najlepsze efekty daje właśnie krótka ale regularna nauka.

Nauka angielskiego przez email

Wiele ze stron internetowych oferuje też różne newslettery. Sprowadza się do tego, że od czasu do czasu otrzymujesz na swojego emaila słówka i porady. Miejmy nadzieję, że regularnie i bez zbytniego przeciążenia reklamami ich usług. Jednak regularność właśnie to podstawa.

Nauka języków obcych od niedawna korzysta też z dwóch innych nowych technologii, które mogą zrewolucjonizować sytuację.

Nauka języka angielskiego z użyciem komputerowego rozpoznawania mowy

Na problem tzw. biernej znajomości języka odpowiada nowoczesna technologia rozpoznawania mowy (voice recognition). Internetowe giganty tworzą coraz lepsze systemy pozwalające komunikować się z komputerem jak z żywym człowiekiem, za pomocą głosowych komend. Technologia ta znalazła również zastosowanie w nauczaniu języka angielskiego. Pierwszą stroną czy też raczej aplikacją umożliwiającą rozmowę z komputerem, który rozumie co się do niego po angielsku mówi jest kurs języka angielskiego online Speakingo (www.speakingo.pl).
Dydaktyka oparta jest tam na metodzie bezpośredniej (tak jak w popularnej metodzie Callana), tylko zamiast z nauczycielem rozmawia się z komputerem, co oczywiście z definicji będzie tańsze. Okazuje się, że rozmawianie z komputerem to niekoniecznie musi być oznaka szaleństwa, tylko skuteczna metoda nauki języka angielskiego z zastosowaniem nowoczesnych technologii!

Nauka języka angielskiego w wirtualnej rzeczywistości

Kolejnym nowatorskim, polskim pomysłem na naukę języka angielskiego jest nauka tego języka w wirtualnej rzeczywistości. Według filmiku na Youtubie (https://www.youtube.com/watch?v=1ahi6r2125k) nauka oparta jest tu na akcji w „mini serialu” w trójwymiarowej, wirtualnej rzeczywistości. Wzbogacona jest też o multimedialne ćwiczenia. Z tą przeciekawą stroną www.multipla.eu jest na dzień dzisiejszy tylko jeden problem – nie działa...

Czy elearning sprawi, że nauczyciele odejdą na bezrobocie?

Nauka przez internet ma liczne wady. Nie można jednak zapominać o jej wadach. Badania nad elearningiem pokazują, że największym problemem jest sytuacja, w której uczeń „utyka” na jakimś problemie. W pracy z żywym człowiekiem nauczyciel jest właśnie po to, by pomóc uczniowi pokonać daną przeszkodę. Zostawiony na pastwę losu e-uczeń zwykle rezygnuje wtedy z nauki.
Dlatego osobiście wierzę, że przyszłość należy do wspomnianego na samym początku modelu mieszanego blended learning. Pozwala on korzystać z zalet zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego sposobu nauczania języka angielskiego z zastosowaniem nowoczesnych technologii.