Śledź nas na:


W jakich sytuacjach psychoterapeuta nam nie pomoże, a w których jest niezbędny?

Psychoterapeuta to specjalista, który ma możliwość wyzwolenia nas z błędnych schematów poznawczych, z zaburzeń, a także podnieść odczuwalny poziom życia. Należy traktować go tak, jak traktujemy każdego innego lekarza: udajemy się po pomoc wtedy, gdy czujemy, że coś jest nie tak. Nie należy wymagać od psychoterapeuty czynienia cudów - jest to specjalista poruszający się w obrębie opracowanych strategii leczenia. Nie należy się z nim zaprzyjaźniać ani obciążać odpowiedzialnością za nasze samopoczucie i za to, jak postępujemy. Poniżej kilka slow o tym, czym jest psychoterapia, kiedy udać się do psychologa, a kiedy być może poradzimy sobie sami?

1. Czego nie należy oczekiwać od psychoterapeuty?
 
2. Psycholog a żałoba
 
3. Kiedy nie poradzimy sobie bez psychoterapeuty?

Czego nie należy oczekiwać od psychoterapeuty?

Niektórzy błędnie pojmują psychoterapię ze zdjęciem z naszych pleców bólu. Prawa jest taka, że trafiając na terapię powinniśmy przygotować się na jeszcze większy ból, związany z przepracowywaniem wszystkiego tego, co jest dla nas trudne. Do psychoterapeuty należy udać się, gdy czujemy, że nasz problem trwa zbyt długo, dezorganizuje nasze życie i doprowadza do realnego pogorszenia zdrowia fizycznego.

Psycholog a żałoba


Bardzo łatwo wytłumaczyć to na przykładzie depresji lub żałoby. Obniżone samopoczucie, zwłaszcza gdy jego przyczyna jest racjonalna (żałoba/rozwód), jest rzeczą normalną. Udając się do terapeuty w okresie żałoby nie sprawimy, że przestaniemy odczuwać po zmarłym tęsknotę. Dobry psychoterapeuta jest osobą, która towarzyszy w przechodzeniu w sposób zdrowy przez kolejne etapy żałoby, jednak nie sprawi, że zapomnimy o sprawie. Podsumowując: przejściowe przezywanie trudności może być wsparte wizytą u psychoterapeuty, który pomoże nam przejść przez to w taki sposób, abyśmy domknęli wszystkie etapy przezywania sytuacji. Nie można jednak liczyć na to, że psychoterapeuta zdejmie z nas ciężar przeżywania bólu.

Kiedy nie poradzimy sobie bez psychoterapeuty?

Jeśli natomiast chodzi o sytuacje, w których psychoterapia Poznań jest nam niezbędna, sprawa jest bardziej poważna. Gdy nasza żałoba trwa latami lub jeśli zatrzymaliśmy się na jednym z jej etapów (czyli np. zafiksowaliśmy się na  dążeniu do zemszczenia się na winnych tragedii) lub jeśli nie jesteśmy w stanie od lat zawrzeć żadnego długotrwałego, głębokiego związku, wówczas należy zainteresować się wizytą u osoby, która zna sposoby na radzenie sobie z błędnymi schematami myślowymi, w które być może wpadliśmy.

Aby przekonać się, w czym może pomóc Ci psycholog, sprawdź, jak działa nasza Klinika LMC - psychoterapia Poznań!