Śledź nas na:


Jakie okoliczności wpływają na złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Walka z kierowcami, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu, trwa od lat. Obowiązujące przepisy stają się coraz surowsze. Najnowsze zmiany, które weszły w życie w marcu 2024 roku, przewidują nawet konfiskatę samochodu, którym jechał nietrzeźwy kierowca. W poniższym tekście skupimy się na jednym aspekcie walki z nietrzeźwymi kierowcami, a dokładnie na złagodzeniu kary za jazdę pod wpływem alkoholu.
Odpowiemy na pytanie, jakie okoliczności mogą pomóc kierowcy oraz gdzie należy zwrócić się po pomoc, aby uniknąć surowych konsekwencji ze strony wymiaru sprawiedliwości? Zapraszamy do lektury.

 

Jazda pod wpływem alkoholu a jazda w stanie nietrzeźwości - podstawowe różnice

Zacznijmy od podstaw, gdyż jazda po alkoholu bardzo często traktowana jest identycznie bez względu na szczegóły i okoliczności zatrzymania kierowcy. Tymczasem przepisy wyraźnie rozdzielają jazdę pod wpływem alkoholu od jazdy w stanie nietrzeźwości. Oto krótka ich charakterystyka.

Jazda pod wpływem alkoholu ma miejsce, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila we krwi, lub od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza.
Prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem.
Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kary za jazdę po spożyciu alkoholu mogą obejmować:
- karę aresztu do 30 dni,
- grzywnę nie niższą niż 2500 zł,
- zakaz prowadzenie auta (zatrzymania prawa jazdy) do 6 miesięcy do 3 lat,

Jazda w stanie nietrzeźwości ma miejsce, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem opisanym w art. 178a § 1 Kodeksu karnego.
Kary, której można spodziewać się za jazdę w stanie nietrzeźwości to:
- kara pozbawienia wolności do lat 3,
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata,
- konieczność wpłaty świadczeń na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (od 5000 zł do 60 000 zł).
Na dużo surowsze kary narażeni są kierowcy recydywiści.

Jakie okoliczności mogą uzasadniać złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Pomimo że ustawodawca z roku na rok zaostrza przepisy wobec kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”, istnieją pewne okoliczności łagodzące, które mogą działać na korzyść kierowcy zatrzymanego do kontroli drogowej, w wyniku której wynik obecności alkoholu w wydychanym powietrzu wypadł pozytywnie.

Adwokat do spraw karnych - dowiedz się czy możesz złagodzić karę za jazdę pod wpływem alkoholu.

Poznajmy je bliżej.

Okoliczność nr 1

Możliwość powołania się na błąd odczytu z alkomatu podczas kontroli trzeźwości. Na korzyść kierowcy przemawia to, że w przypadku osiągnięcia wartości granicznej tj.

- 0,1 na 1m3 wydychanego powietrza dla jazdy pod wpływem alkoholu,
- 0,25 mg na 1m3 wydychanego powietrza dla stanu nietrzeźwości,

można odwołać się na tzw. błąd pomiaru, który wynosi średnio od 0,01 do 0,02 miligrama alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli dojdzie nawet do sprawy w sądzie, warto się na to powołać. Może się okazać, że zostanie nam zmieniona kwalifikacja czynu, a nawet zostaniemy uniewinnieni.

Okoliczność nr 2

Brak zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego – tzw. niski stopień szkodliwości czynu.
Można powołać się na to, że pomimo jazdy po alkoholu poruszaliśmy się po bocznej drodze. Sama droga była pusta, a w dodatku jechaliśmy sami, czyli nie naraziliśmy na zagrożenie nikogo poza sobą. Dodatkowo można przywołać fakt, że nie naruszyliśmy obowiązujących przepisów ruchu drogowego np. jeśli chodzi o dopuszczalną prędkość.

Okoliczność nr 3

Ostatnią okolicznością łagodzącą konsekwencje z tytułu jazdy po alkoholu może być fakt, że do wykroczenia doszło z przyczyn nadzwyczajnych. Możemy do nich zaliczyć, strach, gniew, nadzwyczaj ważną motywację np. konieczność zawiezienia do lekarza chorej osoby. Jednym słowem była to sytuacja, w której zdolność to pełnej kontroli zachowania była zakłócona przez okoliczność zewnętrzną. Oczywiście, zdarzenie takie należy udowodnić przed sądem, ale samo przyznanie się do popełnionego czynu działa na korzyść sprawcy wykroczenia.

Gdzie szukać pomocy, aby móc liczyć na złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jak widać, złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu jest możliwe, o ile uda się znaleźć wystarczająco mocne okoliczności łagodzące. To jednak dopiero początek drogi. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie adwokata, który wesprze nas podczas dochodzenia swoich praw przed sądem. Doświadczenie, znajomość przepisów prawa i chęć niesienia pomocy swoim klientom sprawiają, że dobry prawnik jest wręcz nieoceniony.

Podsumowanie

W powyższym tekście poznaliśmy niezwykle istotną różnicę pomiędzy jazdą po alkoholu a jazdą w stanie nietrzeźwości. Dowiedzieliśmy się również o trzech okolicznościach mogących złagodzić wymiar wymierzonej kary. Warto przy tym pamiętać, aby w drodze do udowodnienia swoich racji skorzystać z pomocy adwokata, który będzie przy nas na każdym etapie postępowania sądowego. Ilość stresu, która temu towarzyszy jest zbyt dużą, aby próbować wszystko załatwić samodzielnie. Sprawy sądowe lepiej pozostawić fachowcom, aby samemu skupić się na tym, aby w naszym życiu nie musiało dochodzić do podobnych sytuacji w przyszłości.