Śledź nas na:


Jak nauczyć się samemu języka obcego w domu?

Znajomość języków obcych to teraz podstawa, aby móc swobodnie poruszać się po świecie i zdobyć ciekawą pracę. Poznawanie innych kultur oraz obcowanie z zagranicznymi przyjaciółmi rozszerza nasz światopogląd oraz wszechstronnie rozwija. Ze względu na brak czasu nie zawsze możemy uczęszczać do szkoły językowej. Szukamy więc innych metod do nauki języka, np. wchodzimy na portale edukacyjne.

Portal edukacyjny - na początek nauki
Wraz z rozwojem Internetu pojawiło się wiele portali i blogów edukacyjnych, które wspomagają naukę języków obcych. Oczywiście najwięcej stron jest poświęconych językowi angielskiemu, ale można znaleźć także i te dotyczące francuskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać poziomy: od podstawowego do zaawansowanego. Portale edukacyjne często zawierają gramatykę, słownictwo oraz specjalne systemy powtarzania co jakiś czas, aby nie zapomnieć nauczonego materiału.
Ucząc się języka szukajmy także serwisów, gdzie można ćwiczyć pisanie. Jest wielu wolontariuszy, którzy za ich pośrednictwem poprawią nasz tekst i wskażą błędy. Dobrze jest szukać takich portali edukacyjnych, gdzie my możemy odwdzięczyć się tym samym - ktoś poprawi nasz tekst po niemiecku, a my skorygujemy po polsku czy angielsku.
Kiedy mamy już opanowane słówka i potrafimy poprawnie pisać, warto poćwiczyć wymowę. Wiele osób narzeka, że pomimo dużego zasobu słów, zwrotów i znajomości gramatyki, wciąż nie może się wysłowić. Powód jest prosty - zbyt rzadko słuchamy rozmów w języku obcym. Należy się tym językiem otaczać - słuchać zagranicznego radia, rozmówek. Można także poszukać kogoś na Skype, kto będzie z nami rozmawiał raz na jakiś czas. Najlepiej uczyć się od rodowitego obcokrajowca (tzw. native speakera), gdyż on najlepiej zna sposób, w jakim należy się wysławiać. Pomoże też w kwestiach różnych gwar i akcentów.

Nauka z podręczników
Jeżeli sposoby internetowe nas nie przekonują, możemy uczyć się tradycyjnie - zakupić podręczniki wraz z nagraniami. Musimy wtedy sami sobie zorganizować plan nauki - ile materiału przerabiamy w dany dzień/tydzień i tego się trzymać. W portalach edukacyjnych zazwyczaj mamy wyznaczone terminy oraz zasoby słownictwa do nauczenia. Niezmiernie ważne jest, aby co jakiś czas powtórzyć sobie przerobiony materiał, inaczej szybko o nim zapomnimy. Dobrze jest też na każdym kroku nazwać przedmioty, np. w kuchni i zapisywać, czego nie umiemy jeszcze.

Blogi edukacyjne sposobem na język zawodowy
Czasami potoczny język nie wystarczy. Jeśli pracujemy w specyficznej branży, warto nauczyć się tzw. języka zawodowego. To także możemy zrobić za pośrednictwem Internetu. Wystarczy, że znajdziemy blogi edukacyjne poświęcone tematom, które nas interesują. Czytając je nie tylko poszerzymy swoją wiedzę, ale także wzbogacimy zasób słownictwa.
Nauka języków obcych, o ile jest odpowiednio zaplanowana i systematyczna, daje nam dużo satysfakcji. Szczególnie, gdy rozumiemy coraz więcej z nagrań czy potrafimy się dogadać z obcokrajowcem. Każdy sposób nauki jest inny, dlatego niezmiernie ważne jest dobrać taki, który nam przypadnie do gustu.