Śledź nas na:


Gdzie szukać informacji do wypracowań szkolnych?

Temat poniższego artykułu jest głównie ukierunkowany na młodzież szkolną, ale powinien przydać się także osobom w szkołach policealnych czy też na studiach. Często nie wiemy gdzie szukać informacji na zadane nam tematy i niestety często kopiujemy wszystko z Internetu, a nie zawsze treści, jakie są tam udostępniane, są prawdziwe. Owocuje to oczywiście gorszą oceną z wypracowania. A wystarczy znaleźć dobry portal edukacyjny czy przejść się do biblioteki. Gdzie więc i jak szukać informacji aby były one wiarygodne?

 

 Stara i niezawodna biblioteka

Biblioteka to miejsce gdzie z pewnością znajdziesz to, czego szukasz. Musisz jednak odpowiednio zaplanować swoje poszukiwania. Przede wszystkim większość bibliotek ma katalogi internetowe. Przejrzyj je zanim przejdziesz się szukać odpowiednich pozycji. Pozapisuj co ciekawsze tytuły, aby nie tracić czasu na miejscu. Nie zabieraj wszystkich książek do domu - tak naprawdę skorzystasz tylko z kilku pozycji. Ważne, aby zawierały one informacje o tym o czym chcesz pisać. Jeżeli wcześniej wypiszesz sobie zagadnienia z wypracowania, to w bibliotece zostanie ci wyłącznie sprawdzenie w spisie treści czy też aneksie na końcu czy interesujący cię temat jest poruszany w danej pozycji. Zastanów się o czym piszesz - jeżeli będą to tematy, np. technologiczne, które zmieniają się z roku na rok, szukaj najnowszych pozycji, które niosą aktualna wiedzę. Jeżeli będą to kwestie niezmienne, na przykład związane z historią, możesz szukać również w starszych książkach. Odpowiednie zaplanowanie pozwoli na szybki wybór i sprawi, że nie spędzisz połowy dnia w bibliotece.

 

Internet - czasopisma on-line, blogi branżowe oraz portale edukacyjne

Internet to kopalnia wiedzy, jednak musisz zapoznać się z kilkoma zasadami, które znacznie ułatwią wyszukiwanie potrzebnych rzeczy. Przede wszystkim już na samym początku odrzuć wszelkie strony ze ściągami czy gotowymi wypracowaniami. Staraj się poszukać autorytetów z branży - często posiadają oni swoje blogi, z których będziesz mógł zaczerpnąć odpowiednią wiedzę. Wiele czasopism edukacyjnych udostępnia na swoich stronach stare numery - tu również możesz zajrzeć. Szukaj portali edukacyjnych, gdzie wypisani są autorzy. Będziesz się mógł na nich powołać podczas tworzenia pracy. Możesz także zaglądać na portale edukacyjne różnych uczelni i ich wydziałów - oczywiście w zależności od tego, czego poszukujesz. Pomocne mogą być strony organizacji rządowych. Jeżeli interesują cię dane statystyczne to znajdziesz je na stronach Głównego Urzędu Statystycznego. Korzystanie z Wikipedii może być niemile widziane przez niektórych nauczycieli, ale zawsze możesz tam sprawdzić strony źródłowe - być może dzięki temu natkniesz się na książkę czy artykuł, który będzie bardzo przydatny.

 

Pisanie różnych prac i wypracowań jest w dzisiejszych czasach bardzo często oceniane przez nauczycieli i wykładowców pod kątem plagiatu. Dzięki dostępowi do nowoczesnych programów sprawdzających są oni w stanie bardzo szybko sprawdzić skąd pochodzi dany fragment naszej pracy. Szukajmy więc wiarygodnych źródeł oraz nie kopiujmy czyjejś pracy, a będziemy pewni, że ocena będzie adekwatna do poniesionych nakładów.