Śledź nas na:


3 porady dla rozpoczynających naukę niemieckiego

Język niemiecki to jeden z najciekawszych i najbardziej skomplikowanych dialektów, który mogłeś poznać już w szkole średniej. Tylko w tym języku zamiast ss ludzie używają scharfes s - 'ß'. To też język, który ma ciekawą konstrukcję gramatyczną oraz jedyną w swoim rodzaju wymowę. W tym artykule postaram Ci się pomóc rozwiązać 3 ważne problemy, opierając swoją wiedzę o błędy, które popełniałem ucząc się tego języka. Zapraszam!

 

 

Niemieckie znaki specjalne na klawiaturze

Gdy tylko zaczniesz uczyć się podstaw niemieckiego natrafisz na takie znaki specjalne jak ü, ö, czy ä. O ile dopiero zaczynasz uczyć się języka niemieckiego, wiedzę tą spokojnie opanujesz. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy chcesz coś napisać w języku niemieckim. Przecież to nic dziwnego, że nauka niemieckiego poprzez pisanie jest jedną z najlepszych dróg do opanowania tego języka.

Oczywiście do tego celu musisz wpisać odpowiedni kod w swoją klawiaturę. Ten nauczyłem się na pamięć dawno temu i korzystam na swoim Windowsie po dzisiejszy dzień pisząc teksty po niemiecku.

alt + 132 daje nam ä

alt + 148 daje nam ö

alt + 129 daje nam ü

Mamy jeszcze to nieszczęsne scharfes s, ale umówmy się, że zaraz po przestudiowaniu takiego kursu języka niemieckiego jak na przykład http://podstawyniemieckiego.pl dowiesz się o tym iż możemy w treści pisanej zamienić to 'ß' na podwójne s (ss). Każdy Niemiec nas spokojnie zrozumie...

 

Nauka niemieckiego musi być codzienna

Nie lubię używać słowa muszę, ale w tym przypadku go użyję. Jeśli nie uczysz się nowego języka obcego codziennie to dopóty będziesz uczyć się go parę razy w tygodniu - nie będziesz widział szybkich rezultatów. Nauka niemieckich podstaw musi zabrać Ci przynajmniej 45 minut z twojego grafiku codziennie przez miesiąc od rozpoczęcia studiowania przedmiotu. Inaczej całą wiedzę, którą pozyskasz, po prostu stracisz...

Do tego polecam wybrać sobie jakieś strony online z których będziesz się uczyć w wolnych chwilach np. autobusie, czy podczas przerwy na kawę w pracy. Tak rób przez przynajmniej miesiąc. To powinno pozwolić Ci na opanowanie części materiału bez najmniejszego problemu. Nie zapomnij również o żółtych karteczkach, które zaraz po wypisaniu nowymi słówkami przykleisz sobie na widoczne miejsca w domu takie jak - lodówka, czy ściana koło twojego komputera.

Mów od razu!

Najważniejszą zasadą, którą opanowałem po nauczeniu się 2 języków obcych do poziomu C1 jest mówienie w języku obcym kiedy tylko się da. Nie przejmuj się, że Ci nie idzie, że wymowa nie taka jaka powinna być. Ważne, aby codziennie ćwiczyć, mówiąc chociażby parę prostych zdań przed sobą przed lustrem. Taka umiejętność jest kilkakrotnie razy bardziej potrzebna, niż poprawne opanowanie pisania po niemiecku, czy dobra znajomość gramatyki. Najważniejsze jest, aby nauka niemieckiego przynosiła Ci korzyści już teraz. Żaden pracodawca w Polsce nie zapyta się Ciebie, czy potrafisz napisać list formalny do urzędu w Berlinie. Zleci Tobie, abyś powiedział jakieś zdanie w języku niemieckim, sprawdzając twoją komunikatywną znajomość języka niemieckiego.

Tak więc jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem niemieckim, zapamiętaj te trzy ważne zasady i trzymaj się ich do czasu, aż bardzo dobrze opanujesz podstawy niemieckiego!