Śledź nas na:


Nauka angielskiego z native speakerem, a nauka z lektorem - wady i zalety. Co wybrać?

Język angielski jest nazywany językiem uniwersalnym świata – to nim najczęściej posługujemy się, gdy chcemy porozmawiać z kimś, kto nie zna naszego języka ojczystego. Znajomość angielskiego przydaje się w szkole, podczas zagranicznych wycieczek, a także coraz częściej w pracy – zarówno tej stacjonarnej, krajowej, ale i tej związanej z emigracją. Jakie są najlepsze sposoby na naukę języka obcego?

Liczba pomocy dydaktycznych do nauki języka, którymi zasypują nas księgarnie i inne sklepy, podręczniki, fiszki, pomoce multimedialne jest imponująca. Jednak czy samodzielna nauka obcego języka jest wystarczająca? Z pewnością wymaga ona wiele samozaparcia, dyscypliny i motywacji. Przydadzą się one również podczas zajęć prowadzonych przez native speakera czy lektora, a to właśnie taka praca nad poznawaniem języka – nie ukrywajmy – jest znacznie bardziej popularna i prawdopodobnie efektywniejsza (cykliczne spotkania wymuszają na nas obecność, przygotowanie, konieczność oderwania się od innych zajęć). Nauka i praca w grupie doskonale działa na ludzka motywację i odwieczną chęć rywalizacji i wygrywania. I to nie jest reguła wyłącznie w grupach dziecięcych, młodzieżowych, ale także tych zrzeszających osoby dorosłe. W niedużej grupie (mówi się, że optymalna grupa do nauki języka obcego, to grupa dwunastoosobowa) ludzie ze sobą konkurują, każdy chce wypaść jak najlepiej, nikt nie chce być na szarym końcu. Grupa wzmaga także większe skupienie w uczestnikach, a także korzystnie działa psychologiczne uwarunkowanie sprawiające, że więcej błędów wyłapujemy u drugiej osoby niż u siebie. A każdy wie, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach.

Szkoły językowe z dużym doświadczeniem – takie, jak Szkoła Językowa Lincoln, która istnieje na rynku od 15 lat, cechuje niezwykle duża skuteczność w edukacji swoich kursantów, co przekłada się na wyniki zdawanych później egzaminów czy zdobytych certyfikatów. Szkoła Języków Obcych Lincoln posiada uprawnienia centrum egzaminacyjnego Cambridge English, dlatego jest jednym z wiodących miejsc na mapie Krakowa, organizującym kursy angielskiego.

Niezwykle istotna jest także rola nauczyciela – doświadczony nauczyciel, dobry obserwator niezwykle szybko wyłapie i dostrzeże wszelkie potrzeby uczących się, indywidualnie dopasuje pomoce, program, materiał, przez co ryzyko straty czasu jest niezwykle niewielkie. Niestety, większość kursów internetowych nie będzie się odznaczało taką skutecznością, brak możliwości reagowania na potrzeby uczącego się może wyzwalać poczucie straty czasu lub braku dopasowania materiału do umiejętności. Jak widać – osoba lektora jest nieoceniona procesie nauki języka obcego. Zwłaszcza cenieni są tzw. native speakerzy, których umiejętności i zalety dostrzegane bywają zwłaszcza podczas metody konwersacji. Szlifowanie akcentu, melodyki mowy w obcym języku z pewnością nie uda się w takim stopniu podczas rozmowy z lektorem-Polakiem.