Śledź nas na:


Jak przygotować się do matury pisemnej z języka polskiego?

Matura, nazywana również egzaminem dojrzałości, spędza sen z powiek osobom, które mają ten jeden z najważniejszych sprawdzianów w życiu jeszcze przed sobą. Wynik z matury ma ważny wpływ na naszą przyszłość, zwłaszcza wówczas, gdy chcemy się dostać na kierunek studiów, na który jest dużo chętnych w przeliczeniu na jedno wolne miejsce. Do matury pisemnej z języka polskiego warto zacząć przygotowywać się już na początku szkoły średniej – najlepiej robić przejrzyste notatki, czytać każdą lekturę i ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem. Dla wielu uczniów nie jest to jednak tak oczywiste, a za naukę do matury zabierają się dopiero w klasie maturalnej.

Streszczenia lektur

Podstawą w bardzo dobrym zdaniu matury pisemnej z języka polskiego jest znajomość lektur – dotyczy to nie tylko treści, ale również ich problematyki, a także czasu, w którym one powstały. Częściowo sprawę może załatwić wpisanie w wyszukiwarkę, np. frazy: lalka streszczenie, ale z pewnością nie wystarczy raz przeczytać zamieszczonych tam treści. Najlepiej przeczytać lekturę, ale jeśli nie mamy czasu na przyswojenie w całości, np. przywołanej wyżej “Lalki” Bolesława Prusa, która jest obszerną powieścią, to można przeczytać jej najważniejsze fragmenty, a do tego wspomóc się streszczeniem. Jednakże na tym nasze zadanie się nie kończy, warto również przeczytać biografię autora w pigułce, charakterystykę bohaterów, poznać klimat i ducha epoki, w której tworzył dany pisarz lub poeta, a także odkryć nawiązania intertekstualne.

Czytanie ze zrozumieniem

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem, stojącym przed osobami, które chcą zdać maturę pisemną z języka polskiego jest czytanie ze zrozumieniem. Umiejętność tę można nabyć jedynie drogą ćwiczenia (najlepiej posiłkując się przy tym zadaniami z matur próbnych lub arkuszy z poprzednich lat). Przy rozwiązywaniu zadań na maturze z języka polskiego bardzo często przydaje się znajomość środków stylistycznych, a także gramatyki – przypadków, części mowy, składni zdań, itp.

Wypracowanie maturalne

Wbrew pozorom również do wypracowania maturalnego można się przygotować – wystarczy nauczyć się pisania pod klucz. W praktyce oznacza to, że dużo punktów można uzyskać za zachowanie odpowiedniej struktury wypracowania – wstępu, zakończenia i rozwinięcia. Na wstępie zawsze warto odwołać się do epoki, w której żył i tworzył dany autor, a także do jego życia (zwłaszcza jeśli lektura ma bezpośredni związek z doświadczeniem autora, np. jak w przypadku poetów i pisarzy wojennych).