Śledź nas na:


Na jakie studia warto pójść- ranking

Każdego roku tysiące młodych ludzi staje przed bardzo trudnym wyborem – jaki kierunek studiów wybrać. Uczelnie tego nie ułatwiają, co rusz wprowadzając nowe kierunki, nowe specjalności i kolejne dziedziny. Jedni kierują się rozumem, inni sercem, a jeszcze inni modą. Istotny jest także wybór trybu studiowania – studia stacjonarne a może zaoczne? Wyjazd do dużego miasta takiego jak Warszawa czy Wrocław, czy pozostanie w mniejszym? Podpowiemy jakie kryteria wziąć pod uwagę i jakie studia warte są uwagi.

 

Studia stacjonarne kontra zaoczne

Jedne i drugie mają swych zwolenników i przeciwników. Studia stacjonarne to z pewnością przedłużenie młodości, więcej czasu na naukę, rozwijania swoich zainteresowań, pasji, więcej możliwości uczestnictwa w uczelnianych kołach zainteresowań. Jest to po prostu studiowanie „na pełen etat”. Co więcej, są to studia bezpłatne. Zaoczne studia z kolei pozwalają na podjęcie pracy zarobkowej w ciągu tygodnia. Studenci zatem mogą zarabiać, opłacać czesne, zdobywać zawodowe doświadczenie, nawet w swoim przyszłym zawodzie. Mogą być dzięki temu bardziej niezależni.

Jak wszystko i te dwie opcje mają swoje złe strony, otóż studiując dziennie, często należy podjąć decyzję o przeprowadzce do innego miasta. Wybierając Warszawę, możemy mieszkać w akademiku lub na stancji, ewentualnie wynająć mieszkanie. Wiążę się to z kosztami i rozłąką nie tylko z rodziną, ale także z przyjaciółmi. Podczas zaocznych studiów z koli musimy liczyć się z brakiem czasu. Praca w tygodniu i szkoła w weekendy sprawiają, że konieczna jest bardzo dobra organizacja czasu. Liczyć natomiast trzeba się, z tym że czasem, mimo wszystko, będzie go za mało.

Studia pierwszego stopnia – najpopularniejsze kierunki

Popularność kierunków jest związania w dużej mierze z zapotrzebowaniem rynku pracy. Brak specjalistów napędza uczelnie na otwieranie większej ilości miejsc na dany kierunek. Dlatego do jednych z najpopularniejszych kierunków ostatnich lat jest architektura. Projektowanie urbanistyczne, czyli przestrzeni miejskich to pożądana umiejętność. Miasta wciąż są w budowie, zmieniają się i rozbudowują, architekci miejscy są zatem w cenie. Uczelnie oferują zarówno studia pierwszego stopnia na tym kierunku, jak i studia magisterskie.

Odwiedź stronę studia Warszawa- budownictwo.

Niezmiennie od kilku lat króluje także budownictwo ze specjalnościami architektura w budownictwie, czy konstrukcje budowlane. Znalezienie pracy z takim wykształceniem nie stanowi większego problemu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Podobnie jest z kierunkami takimi jak zdrowie publiczne czy ochrona środowiska, które w dobie dużej świadomości społecznej są kierunkami pożądanymi. Każde duże przedsiębiorstwo, zwłaszcza produkcyjne, potrzebuje w swych szeregach kogoś, kto czuwać będzie nad zachowywaniem wszelkich środowiskowo etycznych norm. Natomiast specjalność Wellness & Spa gwarantuje prace w powstających bardzo licznie centrach odnowy biologicznej.

Wybór studiów powinien być zatem determinowany zarówno zainteresowaniami, umiejętnościami, jak i możliwością późniejszego znalezienia pracy i dobrego zarobku.