Śledź nas na:


Czego nie wiesz o BCAA?

Aminokwasy https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_AMINOKWASY_AMINOKWASY-ROZGALEZIONE-BCAA-241.html stanowią bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów suplementacji kulturystycznej. Aby jednak suplementacja na przykład przy pomocy bcaa okazała się naprawdę efektywna, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej istotnymi zasadami jeżeli chodzi o stosowanie preparatów aminokwasowych.

 

Czego nie wiesz o BCAA?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że nawet wśród zaawansowanych kulturystów można spotkać się z różnymi, często przeciwstawnymi opiniami na temat rozmaitych aspektów stosowania BCAA. Przykładowo, niektórzy uważają, że Aminokwasy o Łańcuchach Rozgałęzionych należy stosować od samego początku treningów. Inni z kolei sądzą, że BCAA przydadzą się przede wszystkim tym trenującym, którzy zdążyli już wypracować pewną masę mięśniową. Podobnie, z odmiennymi opiniami możemy spotkać się odnośnie najlepszej proporcji BCAA(odżywka ta występuje nie tylko w standardowej proporcji 2:1:1, ale także 4:1:1 a nawet 8:1:1), użyteczności łączenia BCAA z L-Glutaminą oraz odnośnie wielu innych kwestii.

Czy oznacza to, że w temacie suplementacji aminokwasami prawda nie istnieje albo wciąż jeszcze nie została odkryta? Niekoniecznie. Najprostsze i najbardziej oczywiste wyjaśnienie przytaczanych powyżej rozbieżności jest takie, że po prostu nasze organizmy są zróżnicowane i różnie reagują na rozmaite czynniki. W przypadku jednej osoby najlepsze efekty może dać stosowanie BCAA w proporcji 2:1:1, organizm kogoś innego może z kolei znacznie lepiej zareagować na BCAA w proporcji 4:1:1.

Stąd też pierwsza zasada nie tylko suplementacji aminokwasami, ale suplementacji kulturystycznej w ogóle: musimy samodzielnie sprawdzić, co konkretnie najlepiej na nas działa.

Nie oznacza to jednak, że w tym zakresie nie istnieją żadne ogólne, generalne zasady. Na pewno więc ogromną rolę dla efektów suplementacji bcaa odgrywa na przykład rozpuszczalność danej odżywki. Często lekceważymy ten aspekt, ale jeżeli 20 lub nawet 10% dawki aminokwasów nie rozpuści się w wodzie, oznacza to dość istotne zmniejszenie ilości przyjmowanego przez BCAA.

Na pewno też warto stosować BCAA okołotreningowo, w tym zwłaszcza przed treningiem. Jeżeli nasze mięśnie podczas sesji nie otrzymają odpowiedniego wsparcia oraz skutecznej ochrony przed procesami katabolicznymi, o naprawdę dobrych efektach treningu możemy zapomnieć.

Z pewnością także odżywki nie powinny stanowić dla nas wyłącznego źródła aminokwasów o łańcucach rozgałęzionych. To fakt, że "naturalne" zaspokojenie zapotrzebowania organizmu osoby trenującej na BCAA wyłącznie przy pomocy diety jest trudne. W żadnym jednak wypadku nie oznacza to, że powinniśmy przesadzać w drugą stronę.

Jeżeli zaś nasza dieta nie jest wystarczająco bogata, warto wzmocnić działanie BCAA stosowaniem preparatu typu EAA. BCAA to trzy bez wątpienia najważniejsze aminokwasy dla kulturysty. Nie należy jednak z tego wyciągać wniosku, że pozostałe aminokwasy egzogenne są nieistotne.

Kolejna zasada dotyczy stosowania odżywek białkowych jako źródła BCAA oraz ogólnie aminokwasów egzogennych. Warto pamiętać, że serwatka posiada określony aminogram, różniący się na przykład od białka jaj, białka wołowego czy też białka drobiowego. Jeżeli więc zamiast preparatów stricte aminokwasów chcemy po prostu stosować więcej białka, warto zadbać o to, aby przyjmowane przez nas rodzaje protein charakteryzowały się różnym profilem aminokwasowym.

Więcej ciekawych informacji na temat suplementacji BCAA można znaleźć tutaj: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_AMINOKWASY_AMINOKWASY-ROZGALEZIONE-BCAA-241.html