Śledź nas na:


Smartfon jako tablet graficzny – jak z tego korzystać?

Tablet jeszcze dekadę temu był pojęciem znanym głównie grafikom. Dziś podobne urządzenie ze sporym ekranem jak Huawei Mate 10 Lite ma w domu sporo osób. Okazuje się, że mogą one wykorzystać taki popularny sprzęt w zastępstwie tabletu przeznaczonego dla grafików.

Za pomocą myszki, nie mówiąc o touchpadzie laptopa, trudno robić precyzyjne grafiki. Tablet graficzny podłącza się do komputera, by móc wygodniej rysować. Do tabletu graficznego zwykle dołączony jest rysik, który pozwala łatwo namalować coś w wybranym programie graficznym. Ceny tabletów graficznych zaczynały się zwykle od kilkuset złotych. Wybierały je raczej osoby na poważnie zainteresowane grafiką. Większości tych, które rysowały od czasu do czasu, wystarczyły bardziej amatorskie rozwiązana.

Czy da się zastosować Huawei Mate 20 Lite zamiast tabletu?

To jednak zmieniło się kilka lat temu, gdy coraz więcej osób zaczęło kupować do domu zwyczajny tablet do czytania książek czy oglądania filmów. Sytuacja dodatkowo uprościła się, gdy kolejne telefony zyskiwały coraz większy ekran o dużej wrażliwości na dotknięcia. Okazało się, że mając model taki, jak Huawei Mate 10 Lite, można rysować na telefonie podobnie, jak na tablecie graficznym. Trzeba tylko mieć do swojego sprzętu odpowiedni dla tego modelu rysik.


Dlatego właśnie wymieniany jest tu Huawei Mate 10 Lite, bo obok Samsunga Galaxy czy LG Q Stylus to jeden z nielicznych telefonów, do którego można dostać w dobrej cenie specjalny pisak ułatwiający rysowanie. Ma on przy tym na tyle duży ekran, że takie rozwiązanie faktycznie się przydaje. Zobacz, gdzie możesz kupić Huawei Mate 10 Lite: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/huawei-mate-10-lite-zloty.bhtml Rysik możesz dokupić osobno, a do wyboru jest kilka rodzajów o różnym stopniu zaawansowania. Niektóre są przeznaczone specjalnie do tego modelu, a inne to uniwersalne rysiki firm zewnętrznych.

Aplikacje do rysowania na telefonie i tablecie z rysikiem

Posiadając już rysik do Huawei Mate 10 Lite czy innego wybranego modelu, można zastosować sprzęt jako tablet graficzny na kilka sposobów. Pierwszy to ściągnięcie dowolnej aplikacji graficznej i pracowanie bezpośrednio na telefonie. Później pracę można zapisać i wysłać na komputer w celu dokonania ewentualnych poprawek. Druga możliwość to instalacja aplikacji, która pozwala bezprzewodowo połączyć telefon z komputerem, traktując smartfon jako zastępstwo dla profesjonalnego tabletu graficznego.


Takich narzędzi jest kilka, a najpopularniejsze to Wi-Fi Drawing Tablet. Komputer wyposażony w Java Script powinien wychwycić sygnał z telefonu. Po uruchomieniu programu graficznego to, co tworzy rysik na ekranie telefonu, powinno pojawiać się na komputerze. Niestety chyba wszystkie aplikacje tego typu mają najwyżej średnie oceny i są dość zawodne. Zdarza się, że sygnał przerywa lub komputer wcale nie wychwytuje urządzenia. Miłośnicy elektroniki powinni poradzić sobie natomiast z podłączeniem telefonu poprzez kabel do laptopa i skonfigurowaniu go jako domyślny tablet dla wybranego programu graficznego. Nieco lepiej wygląda to na urządzeniach Apple, gdzie wystarczy zainstalować aplikację Astropad, która zamienia iPad czy iPhone w narzędzie dla grafika.