Śledź nas na:


Jak kupować podręczniki szkolne – poradnik zakupowy

Zakup książek przygotowujących do zajęć w szkole nie musi ograniczać się jedynie do wymaganych pozycji. Niewątpliwie zdajecie sobie sprawę, jak istotny w edukacji jest dobry start. Skuteczna nauka od pierwszych lat w szkole to nie tylko obligatoryjne podręczniki, jakich wymagają nauczyciele na podstawie przygotowanego programu. To także literatura uzupełniająca, która nie tylko zaoferuje wsparcie w lepszym zrozumieniu przedstawianych w czasie lekcji zagadnień, ale też pomoże rozwijać się w tym, co sprawia radość. Książki do szkoły wybierać można jednak spośród wielu ofert i warto wiedzieć, czego szukać, aby nie zabłądzić. Bogaty asortyment ma np. Empik na stronie https://www.empik.com/podreczniki-szkolne.

Podręczniki do szkoły podstawowej

Na samym początku dobrze przygotować sobie listę. Powinna zawierać wszystkie wymagane podręczniki, których nie dostarcza szkoła oraz ewentualne wyszczególnienia dotyczące dodatkowych materiałów. Zakup książek do nauki to zawsze kosztowne przedsięwzięcie, nawet jeżeli ogranicza się do jednego miejsca – co dopiero, kiedy trzeba odwiedzić parę księgarni. Z tego powodu warto poszukiwać pakietów podręczników, zamiast kupować je pojedynczo. Tego typu rozwiązania są powszechne wśród wydawców materiałów do nauki języków.


Należy pamiętać, aby podczas szukania odpowiednich książek zwrócić uwagę na wydanie. Często pod tym samym tytułem publikowane są kolejne edycje podręcznika, które mogą różnić się treścią. Podręczniki do szkoły proponowane przez nauczyciela powinny zawierać szczegółowe opisy. W przeciwnym razie najbezpieczniej będzie zakupić najnowsze wydania lub przeczekać pierwszy tydzień roku szkolnego, aby zdobyć więcej informacji. W dodatku wrzesień to czas, kiedy pojawiają się pierwsze zniżki na książki.

Podręczniki do szkoły średniej

Wybranie odpowiednich materiałów dla uczniów przygotowujących się do matury czy egzaminów zawodowych to nie mniejsze wyzwanie niż znalezienie książek, które zainteresują młodszych odbiorców. Na tym etapie należy przywiązać szczególną wagę właśnie do skutecznej nauki przed egzaminami. Repetytorium maturalne wydaje się nieodłącznym elementem przygotowań. Podobnie wygląda sprawa z opracowaniami lektur czy powtórkami z gramatyki języków obcych. Szkoła średnia to jednak nie tylko egzaminy, ale też wstęp do pracy i studiów.


W ostatnich latach edukacji odpowiednie mogą okazać się zbiory zadań, często dostosowane do podręczników, choć nauczyciele ich nie wymagają. Bez wątpienia przydadzą się w nauce i utrwalaniu materiału. Równie dobre rozwiązanie to podręczniki dla uczelni wyższych, których poziom nie odbiega od zbiorów maturalnych, a nierzadko są tańsze i bardziej obszerne. Priorytetem jednak powinny być podręczniki przygotowujące do matury. Ich zgodność z podstawą programową daje przewagę nad pozostałymi propozycjami.


Ciekawymi pozycjami są także książki przedstawiające skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Łatwiejsze zrozumienie trudnego materiału może okazać się przeważającym aspektem podczas podejmowania decyzji o dalszej karierze. Podręczniki szkolne nie zawsze zapewniają tego typu treści, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródła dobrane według zainteresowań. Zestawienie zawartej w nich wiedzy z tym, co mają do zaoferowania repetytoria maturalne, sprawi, że nawet rozszerzone egzaminy nie będą wyzwaniem.

Jak oszczędzić – kupuj, nie pustosząc portfela

Podręczniki, niezależnie od poziomu nauczania, dla którego są przeznaczone, to jeden z większych wydatków, jakie trzeba wpisać w coroczny budżet. Nawet jeżeli wiele z nich zapewnia szkoła, to wciąż pozostaje obowiązek zakupu książki do przedmiotów nieobjętych dofinansowaniem. W tej kwestii bez wątpienia przodują podręczniki językowe. Na szczęście duża liczba dostępnych księgarni sprawia, że zawsze można znaleźć produkty po okazyjnych cenach. Wybór pełnego pakietu językowego dodatkowo wpływa na atrakcyjność oferty.


Swego rodzaju ryzykowną, choć opłacalną zagrywką okaże się poczekanie z decyzją. Analizując ceny podręczników, widać pewną zależność – rosną one aż do września, a następnie zaczynają znów spadać. Idąc tym tropem, łatwo dojść do wniosku, że na początku roku szkolnego kupi się taniej, jednak wówczas przez pewien czas uczniowie pozostaną bez podręczników do szkoły. Największe ryzyko polega natomiast na tym, że w razie wyczerpania  nakładu przyjdzie poczekać nawet miesiąc na to, aby zakupić właściwe książki przystosowane do realizacji programu nauczania.


Wygoda idąca w parze z oszczędnością nie jest aspektem, który łatwo pominąć. W księgarniach można znaleźć dobre, okazyjne ceny, jednak należy poświęcić wiele czasu i nerwów, aby odszukać podręczniki szkolne ze swojej listy. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez Internet. Oferta sklepów dostępna w sieci bywa znacznie bogatsza od tego, czego na własne oczy doświadczycie w księgarniach. Z łatwością można zamówić potrzebne książki i oczekiwać na dostawę.

Przed egzaminem – jak się skutecznie przygotować?

Nie jest niczym zaskakującym, że każdy szkolny etap kończy się egzaminem, którego wynik zadecyduje o dalszej ścieżce nauki lub kariery. Odpowiednie repetytoria dla ósmoklasistów oraz maturzystów mogą znacząco poprawić wyniki testów i wybierając je, należy spojrzeć przede wszystkim na opinie. Dając się zwieść niskiej cenie, można trafić na książki zawierające błędy lub podające odpowiedzi niezgodne z tymi, których oczekiwano na egzaminach.


Coraz częściej szkoły przygotowują uczniów także do innych sprawdzianów, jak na przykład testów określających poziom języka obcego. Kierując się wyborem odpowiedniej literatury, warto uważnie przeanalizować nie tylko recenzje, lecz również prezentowane w książkach treści i zestawić je z tym, co jest wymagane od zdającego. Podręczniki do egzaminów językowych to najczęściej kosztowna inwestycja, która jednak zwróci się w przyszłości i bez wątpienia nie warto na nich oszczędzać.