Śledź nas na:


Czy można zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci?

8 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji brytyjska firma Vodafone zebrała statystyki, z których wynika, że około 80% dzieci w wieku od 12 do 15 lat regularnie gra w Minecrafta lub Fortnite. Przed pandemią liczba ta była znacznie niższa, ale z powodu blokad wzrosła do krytycznego poziomu.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Trento we Włoszech odkryli, że takie gry mogą poprawić wyniki w nauce oraz rozwinąć pamięć i koncentrację uwagi.


Ale, oczywiście, nie wszystko jest idealne w sferze gier wideo. Podczas pandemii, dzieci stały się bardziej podatne na przestępców internetowych, ponieważ spędzają coraz więcej czasu w sieci. Niektóre z nich zamknęły się w swoich pokojach sam na sam ze swoimi komputerami, tabletami i smartfonami i nie odrywają się od sieci, ponieważ po prostu nie ma nic do roboty w trybie offline.

Biorąc pod uwagę te fakty, nie jest zaskakujące, że ponad 70% brytyjskich rodziców opowiada się za podjęciem surowych środków w celu ochrony dzieci online. Dorośli martwią się, że dzieci w Internecie są zupełnie niechronione przed maniakami. Co więcej, dziecko może przypadkowo natknąć się na kasyna online, strony sprzedające nielegalne substancje i inne strony. Na przykład, ranking kasyn można łatwo znaleźć w domenie publicznej i nie trzeba nawet wchodzić do darknetu.

W marcu 2021 roku okazało się, że pedofile zaczęli wykorzystywać grę online Fortnite do poznawania dzieci w wieku około 12 lat, oferując walutę z gry w zamian za zdjęcia i narkotyki.

Następnie znaleziono pokoje w popularnym czacie VRChat, które komunikowały się przy użyciu podobnych strategii.

Psycholog edukacyjny Victoria Lewis uważa, że rodzice muszą przejąć inicjatywę i zdobyć zaufanie swoich dzieci, aby dzielić się z nimi wszelkimi problemami i doświadczeniami. Rodzice są przede wszystkim odpowiedzialni za to, co dzieje się z ich dziećmi w sieci.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ocena wiedzy i umiejętności dziecka w sieci. Zrozumieć, co rozumie, a czego nie. Następnie musisz przestudiować filmy na Youtube, które Twój syn lub córka zazwyczaj ogląda i przeanalizować je.

Staraj się monitorować czas zabawy dziecka, a także jego rozmowy z innymi użytkownikami. Zwracaj uwagę na dziwne reakcje i działania Twojego dziecka.

Jeśli dziecko przychodzi do Ciebie z gotowym problemem, nie besztaj go i nie zawstydzaj, ale spróbuj go rozwiązać i uspokoić. Najważniejsze jest to, aby zrozumiało, że jesteś po jego stronie i zrobisz wszystko, aby rozwiązać problem.