Śledź nas na:


Iberystyka – wszystko, co warto wiedzieć o tym ciekawym kierunku

Iberystyka z nazwy brzmi dość tajemniczo. Jest to jednak kierunek studiów, na którym studenci uczą się biegłego posługiwania się językiem hiszpańskim. W czasie tych studiów omawia się gramatykę, składnię oraz pisownię w języku hiszpańskim. Studenci uczący się na tym kierunku uczestniczą też w zajęciach z łaciny oraz filozofii.

 

Iberystyka – dla kogo ten kierunek?

Bez wątpienia iberystyka jest kierunkiem studiów dla osób, które lubią uczyć się języków obcych. Trzeba też mieć na uwadze, że jest to kierunek humanistyczny, w związku z czym wymaga się czytania dużej ilości literatury. Dlatego nie jest dobrym wyborem dla osób, które mają ścisły umysł. Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że iberystyka jest wymarzonym kierunkiem dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z krajami hiszpańskojęzycznymi. A samo to otwiera już szerokie opcje znalezienia pracy w wielu zakątkach świata.

Co robić po iberystyce?

Iberystyka otwiera przed absolwentami bardzo szerokie możliwości pracy zawodowej. Należy przede wszystkim podkreślić, że językiem hiszpańskim posługują się nie tylko Hiszpanie, ale również mieszkańcy Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej. W związku z tym język ten może przydać się w wielu miejscach. Co za tym idzie, absolwenci tego kierunku mogą realizować się w bardzo wielu dziedzinach.


Mogą więc być nauczycielami albo tłumaczami. Wielu z nich z łatwością znajduje zatrudnienie w mediach. Trzeba też dodać, że w Polsce działa wiele hiszpańskich firm, które chętnie zatrudniają osoby znające język hiszpański właśnie. Zatrudnienie też znajdą w biurach tłumaczeń czy biurach podróży. Tak więc są to studia, które dają wiele możliwości rozwoju. Najważniejsze jest wobec tego, aby rozejrzeć się za dobrą uczelnią i przyłożyć się do nauki.


Obecnie iberystykę można studiować na wszystkich dobrych uczelniach. Wybierając jedną z nich, należy zwrócić uwagę na poziom nauczania i wykładowców. Od tego wiele zależy, choć i tak kluczowe jest w tym przypadku własne zaangażowanie. Bo jeśli student się nie przykłada, to i nawet najlepsi nauczyciele nie będą w stanie niczego go nauczyć. Tym bardziej, mając tu na myśli język obcy, którego opanowanie wymaga pełnego skupienia się na nauce wielu różnorodnych kwestii.