Śledź nas na:


Jak efektywnie uczyć się matematyki? 6 porad

Nauka matematyki sprawia wielu z nas trudności. Czasem to tylko chwilowe opuszczenie się w nauce, a czasem problem trwały, wymagający interwencji i pomocy specjalistycznej. Z trudnościami nauki przedmiotów ścisłych może wiązać się szereg zaburzeń jak skrzyżowana lateralizacja, dysleksja, dyskalkulia. Niektóre powodują problemy z matematyką, inne są przyczyną problemów, zawsze jednak potrzebna jest pomoc i nie wystarczy korepetytor z matematyki, ale także fachowiec pedagog. Warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Otóż winę ponoszą najczęściej nasi pierwsi nauczyciele, którzy nie przykładają dużej uwagi do opanowania kardynalnych podstaw w swoim czasie.

Najczęściej trudności z matematyką nie wynikają z braku zdolności matematycznych, ale z braku zrozumienia królowej nauk, a to bierze się nie skądinąd jak ze słabo rozwiniętego myślenia logicznego, wnioskowania. Umiejętności matematyczne nabywamy w drodze osobistych doświadczeń od niemowlęctwa, dynamiczny ich rozwój przypada na okres przedszkolny, kiedy to opanowujemy matematykę konkretną, pojęcie liczb, większości, mniejszości, zbiorów, szeregów. Poświęcenie uwagi dziecku na tym etapie i rozwinięcie tychże zdolności u kilkulatka owocuje z czasem nie tylko łatwością nauki przedmiotów ścisłych, ale i kreatywnością, giętkością umysłu, szybkim przyswajaniem języków obcych, wyszukiwaniem analogii i anomalii, jak i intuicją, z czasem wyczuciem biznesowym. Tym samym nauka przez zabawę pomaga w nauce matematyki, niemniej co zrobić, kiedy na naukę przez zabawę jest już za późno?  Otóż na naukę nigdy nie jest zbyt późno, czasem zamiast trudzić się nauką matematyki na poziomie gimnazjum warto wrócić się do przedszkola i utrwalić fundamenty matematyczne, które pozwolą zrozumieć matematykę abstrakcyjną i zależności w niej występujące.

Jak pomóc sobie w nauce matematyki? Przede wszystkim musimy rozeznać nasze słabe punkty. Dobrze jest wiedzieć z czym mamy problem, czego nie rozumiemy oraz co mamy opanowane do perfekcji i możemy pominąć w nauce, a wykorzystać do zrozumienia poszczególnych zagadnień. Prócz identyfikacji braków i zaległości warto jest znaleźć przyczynę wystąpienia owych problemów w nauce. Jeśli są one łatwe do zidentyfikowania można je spróbować wyeliminować, jak chociażby zmienić metodę nauki lub nauczyciela, zadbać o lepszą motywację, wyposażyć się w odpowiednie pomoce dydaktyczne, wspomóc korepetycjami itp. Wiedząc w czym jest problem znacznie łatwiej jest podjąć określone działania zmierzające do celu, jakim jest efektywna nauka matematyki.

By usprawnić sobie naukę warto jest zadbać o plan nauki, dzięki któremu można opanować materiał w określonym porządku, a przy tym monitorować swoje postępy w nauce. Dzieląc materiał na mniejsze partie pozwala zaplanować naukę w czasie. Harmonogram nauki pomaga w panowaniu nad tym, co już mamy za sobą i co jeszcze musimy powtórzyć i poznać, niemniej jeśli korepetycje z matematyki w Warszawie polegają wyłącznie na uzupełnianiu wiedzy, czy też poszerzaniu jej o ciekawostki matematyczne nie jest konieczny ich plan, bowiem bazuje on na aktualnych potrzebach ucznia.

Przeczytaj też: http://www.matmana6.pl/jak_uczyc_sie_efektywnie.pl 

Efektywność nauki matematyki możemy podnieść także systematyczną nauką. W tym poza motywacją pomóc nam mogą programy edukacyjne, które pilnują tego, aby codziennie wykonać chociaż jedno zadanie. Przodują w tym aplikacje mobilne, dzięki którym w małych dawkach wiedzy możemy poznawać matematykę bez trudu i wysiłku, zupełnie przy okazji. Pojedyncza lekcja to zaledwie kilka minut, które każdy może wygospodarować w ciągu dnia na naukę.

Najszybciej, najłatwiej i najtrwalej uczymy się nie mając świadomości, iż jest to nauka. Jeśli tylko mamy taką możliwość, aby zabawa, rozrywka miała walory edukacyjne, byśmy mogli robić to co lubimy i jak lubimy a przy okazji się uczyć to winniśmy skorzystać z tej opcji. Czasem dobrym rozwiązaniem jest gra edukacyjna, czasem quizy, czasem dyskusje na forum internetowym. Każdy ma własny sposób na naukę. Osobiste poszukiwania informacji, zdobywanie wiedzy poprzez szperanie w sieci, przeglądanie blogów, serwisów www sprzyja nauce. Bywa, iż wystarczy znaleźć daną informację, by ją zapamiętać, by zrozumieć nie trzeba jej powtarzać i utrwalać. Tak jest w przypadku osobistych doświadczeń. Niestety nie wszystkie zagadnienia matematyczne, nie na każdym etapie nauki możemy doświadczyć matematyki. W przypadku prostych zadań, działań możemy na konkretach przeliczać i eksperymentować rozrysowując figury, układając szeregi i zbiory itp. Niestety matematyka abstrakcyjna wymaga zaangażowania wyobraźni, do czego przydaje się nasza kreatywność i umiejętność logicznego łączenia faktów, bez elementu dotknięcia.

Nie bez powodu korepetycje z matematyki w Warszawie to głównie rozwiązywanie zadań, różnych, rozmaitych typów ćwiczeń. Ćwiczenia czynią mistrza, stąd warto jest osobiście rozwiązać kilka, kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt ćwiczeń, by zapamiętać sposób rozwiązania i zasadę na długie lata. Zdobywanie doświadczeń matematycznych jest niezmiernie ważne dla dzieci, które dopiero w matematyce raczkują. Doświadczenie poszczególnych pojęć pozwala ugruntować wiedzę i wykorzystać ją w przyszłości z pożytkiem dla nauki.

Przeczytaj też: http://www.edukuj.pl/5-zasad-jak-uczyc-sie-aby-mozg-pochlanial-100-nauki.html 

By naukę matematyki usprawnić warto jest dopasować metody nauki i warunki nauki do własnych preferencji. Ucząc się tak jak lubimy, skupiając się na zadaniu, mogąc się skoncentrować możemy nauczyć się więcej. Wybór pomocy dydaktycznych na rynku jest co najmniej ogromny, warto jest pokusić się o takie materiały, zbiory zadań, z których będzie się nam komfortowo korzystało i miło uczyło. Warunki nauki to nie tylko biurko, oświetlenie, cisza, ale także odpowiednia pora dnia, wypoczęty umysł, odprężenie i motywacja do nauki. Wierząc w swoje możliwości możemy pokonywać kolejne trudności z zapałem. Najbardziej optymalną formą nauki, która ma szansę sprostać wszystkim wymogom idealnie zorganizowanej nauki są korepetycje z matematyki w  Warszawie online. Dzięki połączeniu przez Skype uczyć możemy się wszędzie tam gdzie zechcemy i mamy zasięg internetu. Tym samym możemy uczyć się w dowolnych porach dnia, nocy. Co więcej skorzystać możemy nie tylko z zadań do pobrania, wykładów nagranych na YT, czy serwisów edukacyjnych ale i korepetycji indywidualnych, idealnie dostosowanych do naszych potrzeb, obejmujących materiał z  jakim sobie nie radzimy i doskonale nas mobilizujących, dyscyplinujących do nauki. Okresowa weryfikacja wiedzy przez obiektywnego korepetytora to kolejny atut poprawiający efektywność nauki. Żeby zmotywować się do nauki warto jest mieć autorytet, który podniesie naszą samoocenę, wspomoże dobrym słowem, a przede wszystkim jest godny zaufania i pomocny w nauce. Tym autorytetem może być nauczyciel online, dostępny zawsze, gdy go potrzebujemy bądź organizujący nam naukę stale, cyklicznie.

Podsumowując, na efektywność nauki matematyki ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich są od nas niezależne, jednak na większość mamy realny wpływ, mogąc zmienić metodę nauki lub nauczyciela, bądź podejście do wiedzy. Intensywna nauka nie zawsze jest lepsza, chociaż pomaga w osiąganiu zamierzonych celów, które wydawały się wcześniej nie do osiągnięcia.

Na korepetycje z matematyki w Warszawie zapraszamy na stronę Preply: https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-matematyka