Śledź nas na:


Jak dobrać wygodny i ergonomiczny fotel biurowy?

Meblujesz biuro? A może wyposażasz swoje miejsce pracy? Na pewno zastanawiasz się nad tym jaki fotel biurowy kupić, a wybór jest ogromny. Oto kilka porad jak wybrać wygodny i ergonomiczny fotel pracowniczy.

Fotel biurowy do pracy siedzącej

Większość z nas pracuje w pozycji siedzącej. Wiele godzin przy komputerze lub dokumentach nie sprzyja naszemu zdrowiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiedni fotel, przy którym będziemy pracować. Już na wstępie możemy zapomnieć o krześle z jadalni czy zwykłym stołku. Nie najlepiej sprawdzi się też kanapa lub fotel wypoczynkowy. W celu zwiększenia komfortu i wydajności pracy niezbędne są meble biurowe.

Jaki fotel biurowy wybrać?

Dobry fotel biurowy powinien posiadać kilka cech, dzięki którym korzystanie z niego będzie przyjemniejsze, zdrowe dla naszego organizmu oraz pomoże lepiej pracować. Oto większość z nich:

- szeroka możliwość regulacji – ergonomiczny fotel biurowy wyposażony jest w możliwość regulacji zarówno wysokości siedziska jak i stopni odchylenia oparcia. Czasem regulować można również rozstaw podłokietników oraz wysokość zagłówka.

- stabilność- to bardzo ważna cecha. Fotel nie powinien być bardzo ciężki (powinniśmy poruszać się na nim łatwością i bez problemu go przestawiać), ale nie może być też zbyt lekki. Niestabilny fotel będzie nie tylko nas rozpraszał, ale również może zagrażać naszemu zdrowiu (lub zdrowiu pracownika).

- wyprofilowane oparcie – klucze dla ergonomicznego fotela biurowego jest odpowiednie oparcie. Musi ono wspierać nasze plecy, a szczególnie odcinek lędźwiowo krzyżowy. Również łopatki powinny wspierać się o tył fotela, tak aby unikać garbienia. Zła postawa w trakcie pracy w trybie siedzącym najczęściej spowodowana jest niewłaściwym wyprofilowaniem fotela pracowniczego.

- wygodne, szerokie i wyprofilowane siedzisko – dla naszego zdrowia bardzo ważne jest odpowiednie siedzisko. Nie może być ono zbyt twarde, ale również zbyt miękkie. Najlepiej, jeśli jest wyprofilowane i wykonane z dobrej jakości materiału. Bardzo ważna jest też zaokrąglona krawędź.

- podłokietniki – żaden fotel biurowy, przy którym pracuje osoba korzystająca z komputera nie może obyć się bez podłokietników. To n nich wspierają się łokcie i przedramiona. Pozwala to ograniczyć drętwienie rąk i inne problemy z krążeniem. Dodatkowo zmniejszają tez obciążenie nadgarstków.

- amortyzacja i mechanizm dynamicznego siedzenia – to dwa dodatkowe elementy, które co prawda nie są obowiązkowe, ale znacznie ułatwiają pracę i pozwalają lepiej korzystać z fotela. Często takie mechanizmy sprzyjają poprawie krążenia i niwelują złe nawyki w trakcie siedzenia (ograniczają garbienie itp.).

Czym kierować się kupując fotel biurowy?

Decydując się na zakup fotele przede wszystkim warto barć pod uwagę powyższe cechy. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są obicia, jakość wykonania i cenę. Im tańszy fotel tym bardziej sceptycznie powinniśmy do niego podchodzić. Niestety wraz z ceną często idzie jakość. Pamiętajmy również o gwarancji, jeżeli producent zapewnia jej ponad 2 lata, to dobrze. Im dłużej tym tak na prawdę lepiej. Ostatnim elementem o którym wspomnimy są atesty, wybierajmy fotele atestowane i dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Zamów profesjonalny fotel biurowy z NoNameOffice Kraków - pomożemy Ci wybrać najlepiej!