Śledź nas na:


Dlaczego zaciągamy kredyty samochodowe?

Jednym z popularniejszych produktów kredytowych w naszym kraju jest kredyt samochodowy. Jest to zrozumiałe, ponieważ samochód to jedno z bardziej pożądanych dóbr trwałego użytku. Poza tym nie wszystkich stać na wydatek rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Alternatywą mógłby być leasing, jednak nie wszyscy mogą lub chcą skorzystać z tej formy „nabycia” samochodu.

Według analizy ofert z rynku, kredyt samochodowy jest udzielany na okres do 10 lat. Przeważnie takie kredyty posiadają termin spłaty od 5 o 8 lat. Ważną kwestią w tym kontekście jest wiek samochodu. Banki starają się, aby łączny wiek auta i termin spłaty nie przekraczały 15 lat.

Kredyt samochodowy wiąże się z ustanowieniem odpowiedniego zabezpieczenia. Banki najczęściej wymagają cesji praw do ubezpieczenia. Wtedy, w dowodzie rejestracyjnym bank jest wpisany jako drugi właściciel i posiada 50 proc. praw do ubezpieczenia. Innym rozwiązaniem jest przewłaszczenie samochodu. Jest to praktyka stosowana w momencie braku spłaty kredytu w terminie. Jeśli kredytobiorca przestaje spłacać kredyt, bank ma prawo przejąć samochód.

Nie wszystkie banki oferują wprost kredyty samochodowe. Niektóre oferty to standardowe kredyty gotówkowe, które są udzielane na dowolny cel. Jednak jeśli chodzi o koszty, takie kredytu nie różnią się od siebie. Można to sprawdzić wchodząc na polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-samochodowych.

Podstawowym parametrem kredytu jest oprocentowanie. Jest ustalane w oparciu o wysokość stóp procentowych na rynku międzybankowym. Banki na podstawie aktualnych stawek WIBOR i własnej marży ustalają wysokość oprocentowania. Przeciętne marże kredytów w Polsce wahają się w graniach 5-10 proc. Warto również dodać, że oprocentowanie nominalne w skali roku nie może przekroczyć obecnie 10 proc. Takie ograniczenie nakłada na banki tzw. ustawa antylichwiarska. Na jej podstawie banki nie mogą oferować kredytów z oprocentowaniem wyższym niż czterokrotność stopy lombardowej.

Oprócz oprocentowania, koszty kredytu są uzależnione od wysokości prowizji. Ta, w przypadku kredytów samochodowych może wynosić nawet kilkanaście procent.

O czym pamiętać starając się o tani kredyt samochodowy:

  • Posiadać wysoką zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową
  • Starać się o kredyt w banku, którego jesteśmy wieloletnim klientem
  • Porównywać oferty na podstawie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania