Śledź nas na:


Skąd wziąć pieniądze na wkład własny? Kupujemy mieszkanie na kredyt.

Uzyskanie kredytu na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze. W obliczu licznych zmian w prawie należy posiadać coraz większy wkład własny. W roku 2014 Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła wprowadzanie coraz wyższych wymagań odnośnie kredytów na zakup nieruchomości. Kilka lat temu można było uzyskać kredytowanie nawet w wysokości 100% wartości danego mieszkania, domu. Obecnie, w roku 2017 wkład własny musi wynosić 20%.

 

Niekoniecznie należy posiadać 20% w środkach pieniężnych


Przeglądając oferty banków można trafić na propozycje kredytów mieszkaniowych gdzie wymagany jest jednak wkład własny w wysokości 10%. Czy to oznacza, że takie banki nie stosują się do regulacji KNF? Nic z tych rzeczy, po prostu wystarczy mieć pieniądze na 10% wartości nieruchomości ale równocześnie dopuszcza się stosowanie przez banki zabezpieczeń które zwiększają wartość wkładu własnego. W takich sytuacjach może się okazać, że odsetki będą podwyższone, że klient może ponosić wyższe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu, ubezpieczeniem brakującej części wkładu.


Gromadzenie wkładu własnego


Wiele osób nie ma kompletnie pomysłu na to jak zgromadzić odpowiednie fundusze, które pozwolą wpłacić 20% wkładu własnego i uzyskać kredyt. A przecież istnieje kilka możliwości, nie tylko comiesięczne odkładanie. Przecież grono osób które marzy o własnych czterech ścianach zazwyczaj wynajmuje mieszkania i z tego powodu nie bardzo ma jak odłożyć odpowiednie środki w cyklach miesięcznych.


Oszczędności własne


Lokaty bankowe to dobry sposób na zgromadzenie wkładu własnego, praktycznie obraca się własną gotówką. Rozwiązanie ma to również i minusy. Zerwanie lokaty sprawia, że nie otrzymuje się uzbieranych odsetek, a często należy zapłacić odpowiednie kary umowne.


Pożyczka od rodziny


Czasem dobrym sposobem jest zbieranie funduszy wśród rodziny czy znajomych. Zaletą tejże sytuacji będzie praktycznie nieoprocentowana pożyczka. Są również minusy takiego rozwiązania. Mianowicie nigdy nie wiadomo kiedy pożyczkodawca zwróci się o zwrot, a co gorsza, niemożność oddania powodować może zgrzyty w relacjach rodzinnych. Mimo wszystko to jedna z popularniejszych metod gromadzenia środków własnych niezbędnych do uzyskania kredytu mieszkaniowego.


Regularne i rzetelne odkładania


Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na systematyczne odkładanie to bardzo dobrze. Mowa oczywiście tutaj o większych kwotach, bo przy założeniu odłożenia 1500 zł miesięcznie możemy uzyskać po 20 miesiącach już 30000 zł. Wszystko wydaje się proste aczkolwiek niewiele osób może pozwolić sobie na odkładanie tak dużych kwot pieniędzy w cyklach miesięcznych. Dodatkowo przez cały okres oszczędzania mogą wystąpić niespodziewane sytuacje wymagające naruszenia rezerwy budżetowej.

 

Kredyt gotówkowy z banku


Ciekawa propozycja dla wszystkich tych którym brakuje już konkretnej kwoty pieniędzy do wkładu własnego, a nie bardzo mają jak ją uzupełnić. To szybkie rozwiązanie jednak i tutaj należy zaznaczyć, że czas na jaki bierze się taki kredyt jest krótki, a do tego jego udzielenie zostaje odnotowane w historii kredytowej, co ma przecież wpływ na przyznanie kredytu na mieszkanie, na wyliczenie zdolności kredytowej.


Pożyczki w zakładach pracy


Opcja dostępna przede wszystkim w zakładach budżetowych oraz większych przedsiębiorstwach. Zasadnicza sprawa to oczywiście należenie do odpowiedniej kasy która finansuje pożyczki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania pożyczki na dogodnych warunkach czyli długi okres spłaty oraz minimalne oprocentowanie.


Zabezpieczenie kredytu


Gdy nie ma możliwości wniesienia wkładu własnego w wysokości 20% można skorzystać z pomocnych narzędzi przygotowanych przez bank, a mianowicie odpowiednich zabezpieczeń kredytu. Stosuje się np. zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki na innej nieruchomości. Tutaj z pomocą może przyjść rodzina, która może na coś takiego się zdecydować, niejako poręczyć kredyt.


Doskonale zatem widać, iż mimo zwiększania wartości wkładu własnego do kredytu na mieszkanie, jest wiele sposobów, za pomocą których można dość sprawnie zgromadzić odpowiednie środki finansowe.

 

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Przeczytasz więcej na: Nowe-nieruchomosci.pl