Śledź nas na:


Matura 2021 – jakie zmiany?

Kilka dni temu zostały ogłoszone zmiany dotyczące Matury 2021. Z pewnością zostały przyjęte z ulgą przez uczniów klas maturalnych. Tym razem, jak i podczas ostatnich matur, nie będzie matur ustnych. Nauczanie w większości zdalne spowodowało spore braki w wiedzy maturzystów.


1.    Matematyka jako przedmiot obowiązkowy, jakie zmiany?
2.    Język polski jako przedmiot obowiązkowy, co się zmieni?
3.    Język obcy - zmiany w 2021
4.    Chemia, biologia, geografia, fizyka - czyżby bez zmian?

 

Matematyka jako przedmiot obowiązkowy, jakie zmiany?

Egzamin z matematyki będzie ze sporymi zmianami. W 2021 roku nadal jest egzaminem obowiązkowym dla wszystkich, ale tym razem zawiera ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Dokładniej na egzaminie maturalnym z matematyki ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania brył obrotowych oraz wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczącego ostrosłupów. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów.
 

Język polski jako przedmiot obowiązkowy, co się zmieni?

Język polski zawiera ograniczony zakres podstawy programowej oraz skróconą listę lektur obowiązkowych. Część pierwsza to czytanie ze zrozumieniem, posługiwanie się poprawną polszczyzną, argumentowanie i znajomość zasad. Można tu zdobyć 20 punktów. Część druga to wypracowanie, za które można zdobyć 50 punktów. Część ustna jest nieobowiązkowa.

Język obcy - zmiany w 2021

Język obcy równie w okrojonej podstawie programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych. Za rozwiązanie zadań można maksymalnie uzyskać 50 punktów, w tym zadania otwarte 10 punktów, natomiast zadania zamknięte 40 punktów.

Chemia, biologia, geografia, fizyka - czyżby bez zmian?

Nie widać na horyzoncie zmian dotyczących matury z chemii. Dodatkowy kurs chemii będzie więc jak najbardziej wskazany, jeśli matura ma być zdana na znaczącym poziomie. Nauka chemii w formie zdalnej to już kompletna porażka, mimo sporych starań nauczycieli, uczniowie bardzo narzekają. Kursy z chemii będą więc bardzo pomocne. Szczególnie jeśli skorzysta się z pomocy Soni Radosz, korepetytorki z 13-letnim doświadczeniem. Do matury z chemii przygotowała już ponad 3000 uczniów.  Na każdych zajęciach uczeń otrzymuje kilkadziesiąt stron notatek, wyjaśnień, schematów oraz zadań. To idealne rozwiązanie, by zaliczyć maturę z chemii.


Jeśli chodzi o geografię i chemię – brak informacji na chwilę obecną.  Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, tym niemniej zdający ma prawo przystąpić do egzaminu nawet z sześciu przedmiotów dodatkowych. Wszystko zależy od tego, na ile maturzysta chce podnieść sobie średnią, starając się o miejsce w uczelni wyższej.


Zmiany w egzaminach maturalnych mają wspomóc maturzystów. Pytanie, czy na takim etapie nauczania, jaki jest obecnie to wystarczy. Wypada jedynie życzyć powodzenia maturzystom.