Śledź nas na:


Jak wybrać rakietę do tenisa dla początkującego seniora?

Tenis stanowi znakomity sport dla seniorów. Rozpoczynając treningi tej dyscypliny warto pomyśleć o zakupie własnej rakiety tenisowej, właściwie dopasowanej do naszych potrzeb.

Jakie cechy powinna posiadać rakieta dla seniora?

Rakieta dla seniora dopiero rozpoczynającego przygodę z tenisem powinna przede wszystkim nie obciążać ramienia i barku (chyba, że jesteśmy w doskonałej kondycji fizycznej, której może nam pozazdrościć niejedna młodsza osoba). Oznacza to konieczność wyboru modelu o umiarkowanej wadze, bardziej charakterystycznej dla rakiet damskich. Równie ważna jest właściwa siła naciągu. Zbyt duża wiąże się ze znacznie zmniejszonym komfortem gry i może powodować bóle ręki.

Na nieco dalszym planie znajduje się wyważenie rakiety do tenisa. Modele ze środkiem ciężkości przesuniętym ku główce rakiety zapewniają większą siłę uderzenia i wydają się wygodniejsze początkującym tenisistom. Jeśli jednak naukę gry w tenisa traktujemy bardziej poważnie, a nie jedynie rekreacyjnie, to lepszym rozwiązaniem okaże się wybór rakiety o neutralnym balansie. Dzięki temu będziemy w stanie szybciej nauczyć się poprawnej techniki uderzeń i później efektywniej ją doskonalić.

Jakich rakiet tenisowych należy unikać?

Zdecydowanie należy unikać rakiet przesadnie tanich, wykonanych z materiałów, które w tej roli nie spisują się zbyt dobrze. W większości przypadków warto także szerokim łukiem omijać sprzęt do tenisa sygnowany nazwiskami znanych zawodników. Niemal zawsze jest to wyłącznie chwyt marketingowy, a jakość takiej rakiety daleko odbiega od ideału. Można przyjąć, że dolna granica cenowa w miarę przyzwoitej rakiety do tenisa dla początkującego seniora wynosi około trzystu złotych.

Możliwość wypożyczenia

Wiele stacjonarnych sklepów tenisowych docenia wagę wyboru właścwiej rakiety tenisowej i udostępnia kilka lub kilkanaście modeli w celu wypożyczenia i sprawdzenia, czy ich charakterystyka nam odpowiada. Warto posłuchać opinii pracowników sklepu (potrafią trafnie nakreślić kierunek, w którym powinniśmy szukać wymarzonej rakiety), choć ostateczna decyzja powinna zawsze zależeć od nas.

Nie tylko rakieta

Jeśli jesteśmy w podeszłym wieku i planujemy rozpoczęcie gry w tenisa, to wbrew pozorom warto zainteresować się zakupem nie tylko samej rakiety. Duże znaczenie ma również rodzaj używanych piłek. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie ze specjalnego ich typu, przeznaczonego głównie dla dzieci. Są one wolniejsze i odbijają się na mniejszą wysokość, dzięki czemu znacznie łatwiej opanować przy ich użyciu podstawy tenisa.