Śledź nas na:


Dobre korepetycje dla każdego

Jeszcze kilka lat temu temat korepetycji nie należał do najprzyjemniejszych. Kojarzył się z niewiedzą, problemami z nauką i stwierdzeniem, że jedynie najgorsi uczniowie potrzebują dodatkowych lekcji. Obecnie, jak pokazują statystyki, już co druga osoba korzysta z korepetycji w różnorakiej formie, czy to u starszych kolegów, czy u nauczycieli ze szkoły, czy w specjalnych szkołach prowadzących zajęcia grupowe.

Jakie przedmioty są na czasie?

Zdecydowanie największym powodzeniem, już od kilku lat, cieszą się korepetycje z przedmiotów ścisłych. Nauki humanistyczne nie są już tak oblegane, jednak ciągle jest zapotrzebowanie na korepetycje z historii, czy z języka polskiego. Wprowadzenie obowiązkowej matury z matematyki, stało się dla wielu uczniów ogromnym wręcz problemem, stąd też, przedmiot ten króluje wśród młodzieży licealnej. Nie każdy posiada ścisły i bardzo logiczny umysł. Tutaj nie wystarczy wyklepanie regułek. Potrzebna jest konkretna wiedza, pozwalająca na opanowanie wielu wzorów, rachunków i liczb.

 

Cena korepetycji

Przy wyborze korepetytora, wiele osób kieruje się ceną, często popadając ze skrajności w skrajność. Jedni chcą jak najbardziej zaoszczędzić, drudzy kierują się zasadą- im drożej, tym lepiej. Oba przypadki nie są dobre. Dlatego też koniecznie należy zrobić rozpoznanie. Pamiętajmy, że np. sam przedmiot ma znaczenie, jeśli chodzi o stawkę. Wydaje się być naturalne, iż np. korepetycje z fizyki będą droższe od lekcji z języka polskiego. Porównajmy ceny na lokalnym rynku, popytajmy znajomych. Wbrew pozorom, nagle może się okazać, że profesor, który doskonale przekazuje wiedzę, będzie miał stawki niższe niż nasz kolega ze szkoły, czy studiów. Ten rynek rządzi się własnymi prawami.

 

Odpowiedni korepetytor

Wybór korepetytora ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy osiągnąć swój cel- czyli zdobycie konkretnej wiedzy, przygotowanie do matury, egzaminów itd. Między uczniem a nauczycielem musi wywiązać się odpowiednia relacja, tak, by nauka była pozbawiona stresu, nerwów, co niestety często zdarza się podczas lekcji w szkole. Uczeń musi czuć się swobodnie, nie być ocenianym i nie bać się zadawania pytań. Dlatego też, szczególnie w przypadku osób, które mają problemy z komunikacją, dobrym rozwiązaniem są lekcje z rówieśnikiem, przy którym powinna panować luźniejsza atmosfera. Sama możliwość mówienia sobie po imieniu może złamać wiele barier.

Przy wyborze naszego osobistego nauczyciela kierujmy się zasadą: ,,jeśli coś jest do wszystkiego, to, jest do niczego”. W momencie, gdy dana osoba oferuje np. korepetycje z biologii, po czym okazuje się, że w ofercie posiada również język francuski, geografię i naukę gry na pianinie, to znaczy, że coś już jest nie tak. Oczywiście zdarzają się multitalenty, posiadające ogromną wiedzę w wielu dziedzinach, ale takie osoby zajmują się już raczej czymś zupełnie innym niż udzielanie korepetycji…

Dyspozycyjność korepetytora powinna również być znaczącym kryterium. Zanim się zdecydujemy na współpracę, zapytajmy, jak wygląda kalendarz naszego potencjalnego nauczyciela. Mija się z celem podjęcie współpracy z kimś, kto w ciągu miesiąca będzie miał dla nas dostępne 4 godziny, podczas, gdy my jesteśmy przed ważnym egzaminem i potrzebujemy konkretnej pomocy w szybkim czasie.

Korepetycje dla każdego

Pomimo, zdawałoby się, samych pozytywów płynących z dodatkowych lekcji, wiele osób wciąż ma opory z podjęciem współpracy z korepetytorem. Czynniki są bardzo różne, mogą to być kwestie finansowe, brak wiary w osiągnięcie pozytywnych efektów. Niestety trzeba obudzić w sobie świadomość, iż w dzisiejszych czasach, szkoły, nie stawiają na prawdziwą edukację, a, w większości przypadków, na zrealizowanie założonego programu. Nauczyciela tak naprawdę nie obchodzi, co dalej stanie się z jego wychowankiem, czy wiedza którą przekazał, pozwoli mu dostanie się na studia medyczne, prawo, czy informatykę stosowaną. Dlatego też, o ile swoją przyszłość wiążemy z dalszą edukacją- niezbędna wręcz jest pomoc z zewnątrz. W najgorszym położeniu są zdecydowanie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, od których już na samym początku nauki wymagane jest, aby określili się, w jakim kierunku będą zdawać maturę. Młody człowiek wieku 15,16 lat ma prawo jeszcze nie wiedzieć, jaką drogą chce podążać, dlatego też, często bywa tak, iż zmienia swoje decyzje, również w obrębie przedmiotów, które chce poszerzać przed maturą. W taki przypadku, aby nadrobić zaległości, pomoc korepetytora wydaje się być niezbędna, warto też czasem udać się po poradę do centrów korepetycji, np. Centrum Korepetycji Edun, gdzie możemy liczyć w profesjonalną pomoc.