Śledź nas na:


Ścieżka naukowa studenta

Studia to dość ciekawy okres w życiu. Zazwyczaj kojarzy nam się on jedynie z imprezami, poznawaniem ludzi i usamodzielnianiem się.

Jednak warto również zauważyć, że studia to idealny moment w życiu, aby nauczyć się pewnych rzeczy, wypróbować je, zdobyć pierwsze doświadczenie. Zasada ta odnosi się np. do szeroko rozumianego rozwoju naukowego.

Nauka na studiach

Oczywiście nie chodzi tu o zwykłą naukę, jaką każdy się zajmuje. Mowa natomiast o zrobieniu kroku w stronę rzeczywistej nauki, pisania prac naukowych i doświadczalnych, występowania na konferencjach czy też pracy w kołach naukowych. Dlaczego studia to idealny okres, żeby to rozpocząć? Przede wszystkim tu spokojnie możemy popełniać błędy - nic się nie stanie jeśli nasza pierwsza publikacja naukowa nie będzie bardzo udana. W tym wieku każdy to zrozumie - później już będzie inaczej. Jeśli nasz pierwszy popełnimy w kilka lat po ukończeniu studiów i będzie on zawierał błędy lub nie będzie najlepiej napisany, to niestety nasza dalsza kariera może czasami nawet stanąć pod znakiem zapytania. Ponadto na studiach zawsze znajdzie się osoba, która nam wytłumaczy, co zrobić, jak znaleźć temat, jak wyszukać bibliografię itp.
artykuł naukowy

Pierwszy krok w stronę nauki?

Niektórzy jednak zapytają - po co nam publikacja naukowa na studiach? Czy nie jest to bezsensowne marnowanie czasu? Czy będziemy mieć z tego jakieś wymierne korzyści? Oczywiście! Przede wszystkim każdy artykuł naukowy zwiększa nasze szanse na uzyskanie miejsca na doktoracie, pracy w danej katedrze itp. Nawet jeśli na początku studiów nie marzymy w ogóle o karierze naukowej, to może się okazać, że pod koniec chętnie decydujemy o podjęciu równocześnie pracy i studiów doktoranckich. Dzięki pisaniu prac naukowych uczymy się również operować różnymi narzędziami, przede wszystkimi statystycznymi, wyszukiwać bibliografię, umiejętnie stawiać hipotezy. To wszystko wbrew pozorom może nam bardzo przydać się w przyszłej pracy.

Nauka a biznes i firma

A w biznesie? Czy jeśli od początku zamierzamy zacząć pracować w korporacji czy w firmie, zakładzie przemysłowym itp. to czy publikacja naukowa na studiach przydaje się? Oczywiście! Przede wszystkim - stanowi dość ważny punkt w CV. Pokazujemy tym samym, że potrafimy logicznie myśleć, analizować, decydować i często - że posiadamy lepsze wykształcenie niż inne osoby, ubiegające się o to samo stanowisko. Poza tym pamiętajmy, że profesorowie na uczelni często mają wielu znajomych wśród szefów firm. Wówczas fakt, że pracowaliśmy naukowo i jakoś wyróżniliśmy się na uczelni, może przynieść nam korzyści w postaci chociażby dobrej opinii czy listu polecającego, które wbrew pozorom wiele znaczą.