Śledź nas na:


Siłownia, rower czy basen - co najlepsze na utrzymanie formy?

W dzisiejszym świecie utrzymanie dobrej formy fizycznej wcale nie jest łatwym zadaniem. Pracujemy coraz więcej i coraz dłużej, często spędzając wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej. Do tego dochodzi podjadanie i nieregularne posiłki – często w natłoku pracy nie ma przecież czasu na zjedzenie porządnego obiadu. Bywa, że pierwszy ciepły posiłek zjadamy dopiero wieczorem w domu – zaledwie kilka godzin przed pójściem spać. Długie siedzenie, nieregularne posiłki i niska aktywność fizyczna prowadzić mogą do nadwagi, problemów z kręgosłupem, niskiego poziomu energii. Co jednak zrobić, jeśli na głowie ma się studia, pracę, rodzinę? Jak wygospodarować czas, pieniądze i znaleźć w sobie energię na to, żeby po męczącym dniu ponownie wyjść z domu na zajęcia sportowe? No i oczywiście – jakie zajęcia wybrać? Czy zapisać się na siłownię, na basen, czy też zacząć jeździć na rowerze? Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni rodzaj sportu dla siebie, oraz jak zmotywować się, żeby go regularnie uprawiać.

Słomianemu zapałowi mówimy nie!

Kto z nas nie zna uczucia całkowitej frustracji, którego doznajemy, kiedy orientujemy się, że przybył nam kolejny kilogram na wadze lub kolejny centymetr w talii? A przecież mieliśmy regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, wysypiać. Tylko jakoś tak, zawsze początek diety, pierwsze zajęcia i wczesne pójście spać odkładaliśmy na jutro, na poniedziałek, na za tydzień. W momencie frustracji wielu z nas decyduje się na podjęcie drastycznych działań. Od dzisiaj nie jem słodyczy! Przechodzę na dietę owocowo-warzywną! Zapisuję się na basen – z nieograniczoną ilością wejść w miesiącu! Kupuję karnet na siłownię na trzy wejścia tygodniowo! Być może przez pierwszy tydzień rzeczywiście wybieramy się wtedy na siłownię trzy razy w tygodniu lub codziennie po pracy idziemy popływać. W kolejnym tygodniu jednak zaczynamy znowu odkładać kolejną sesję ćwiczeń – na jutro, na pojutrze, na wtedy, kiedy będziemy mieć więcej energii. To właśnie słomiany zapał – a pieniądze się marnują. Można było przecież wykupić karnet na cztery wejścia w miesiącu na basen, to samo, jeśli chodzi o wejściówki na siłownię. W zachowaniu dobrej kondycji fizycznej ogromną rolę odgrywa regularność ćwiczeń. Zdrowszym i łatwiejszym do zrealizowania planem byłoby chodzenie na basen lub na siłownię początkowo raz w tygodniu – na przykład w określony dzień. Jeżdżenie do pracy na rowerze to również świetny pomysł – może to tylko kilka przejechanych kilometrów dziennie, ale to zawsze więcej niż to, czym pochwalić można się podróżując codziennie samochodem lub autobusem. Kiedy już wyrobimy w sobie nawyk regularnego ćwiczenia, możemy zacząć zwiększać liczbę wyjść na basen lub siłownię, lub po pracy wybrać się rowerem na małą wycieczkę. Grunt jednak to regularność.

Poznaj inne prady prozdrowotne - https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/

Jakie zajęcia dla kogo?

Kiedy jesteśmy już zmotywowani do tego, żeby zacząć ćwiczyć, warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie zajęcia dla siebie wybrać. Jakie są nasze priorytety? Czy chcemy schudnąć, zbudować mięśnie, utrzymać stałą wagę lub zwyczajnie zadbać o kondycję? Najczęściej uprawianymi i najłatwiej dostępnymi sportami są ćwiczenia na siłowni, pływanie i jazda na rowerze. Jeśli zależy nam na tym, żeby zrzucić kilka kilogramów, zajęcia na siłowni z pewnością nam w tym pomogą. Trening cardio na rowerze stacjonarnym, bieżni i wiosłach wspomagany ćwiczeniami na określone partie mięśni z większym obciążeniem to coś dla osób bardziej puszystych, którym marzy się piękna sylwetka. Panowie, chcący rozbudować mięśnie również wybiorą siłownię jako miejsce ćwiczeń dla siebie. Spędzą w niej jednak czas raczej podnosząc ciężary niż trenując na bieżni. Basen to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną utrzymać swoją aktualną wagę ciała, wzmocnić mięśnie brzucha i pleców, odciążyć kręgosłup i zadbać o ogólną kondycję organizmu. Pływanie wspaniale wpływa również na zdrowie psychiczne – wycisza i relaksuje. Jeśli nie potrafimy pływać, kecz chcielibyśmy skorzystać z dobrodziejstw sportów wodnych, bez problemu znajdziemy w każdym większym mieście zajęcia z pływania dla wszystkich grup wiekowych. Bardzo ciekawymi zajęciami oferowanymi na basenach są również różne formy aerobiku wodnego – nie trzeba umieć pływać, żeby się na nie zapisać, a przyjemność z pluskania się w wodzie łączy się dodatkowo z wieloma spalonymi kaloriami. Warte polecenia! I wreszcie jazda na rowerze – sport dla osób najbardziej zajętych. Jeśli ciężko nam wygospodarować nawet te kilka godzin tygodniowo na wyjście na siłownię lub na basen, możemy zwyczajnie przesiąść się z autobusu na rower! Zaoszczędzimy na biletach, poćwiczymy a często dojedziemy do pracy szybciej niż komunikacją miejską – stanie w korkach w porannych i popołudniowych godzinach to żadna przyjemność. Kilka kilometrów dziennie pokonanych na rowerze pozwoli nam spalić dodatkowe kalorie, wzmocnić mięśnie nóg, zadbać o ogólną sprawność organizmu i doda energii. Warto spróbować tego alternatywnego sposobu podróżowania do pracy.

Jak zwiększyć masę mięsniową - https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-mase/Sport – pomysł na rodzinne spędzanie czasu

Kiedy pracuje się na pełen etat a w domu czeka na nas rodzina, często jest zrezygnować z kilku nawet godzin rodzinnego czasu tygodniowo na rzecz zajęć sportowych. To trudny wybór, ale często decydujemy się właśnie na to – wspólne obejrzenie filmu wieczorem, odrobienie lekcji z dziećmi, wspólną kolację. Nie ma się czemu dziwić – życie rodzinne jest bardzo ważne. Zdrowie jest jednak czynnikiem decydującym o tym, czy możemy cieszyć się życiem. Warto więc odpowiednio o nie zadbać. Nie musimy wcale rezygnować ze spędzania czasu z rodziną na rzecz dbania o dobrą formę fizyczną. Wspólne wyjście na siłownie może być niezwykłą przygodą – szczególnie dla najmłodszych. Będą mogli wypróbować różne przyrządy, które do tej pory widzieli tylko na filmach. Rodzice zaczną też w ten sposób wyrabiać w swoich pociechach poczucie tego, jak ważny jest sport w życiu człowieka. Wyjście na basen lub do aqua parku w sobotę lub niedzielę może również stać się bardzo przyjemną rodzinną tradycją. Wyścigi – kto przepłynie najwięcej długości basenu, kto odważy się skoczyć do wody z bieżni lub zjechać po największej ślizgawce, nie tylko wzmocnią mięśnie wszystkich członków rodziny lecz również wywołają mnóstwo śmiechu a śmiech to przecież zdrowie! Wycieczki rowerowe całą rodziną to również ciekawy i zdrowy sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu. Takie podróżowanie jest bardzo przyjemne, pozwala poznać najbliższą i nie tak bliską okolicę, daje okazję do zatrzymania się na mały piknik i wzmacnia nogi naszych pociech!

Co jest więc najlepsze na utrzymanie formy? Basen, siłownia, jazda na rowerze? Dla każdego z pewnością, najlepsze jest coś innego. Klucz jednak w tym, żeby wybraną formę ćwiczeń wykonywać regularnie i nie zniechęcać się. Tylko w ten sposób na długo utrzymamy dobrą formę.

Jak skutecznie schudnąć - https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-odchudzanie/