Śledź nas na:


Jak przechowywać ważne pliki, by ich nie stracić?

Łatwo się zdenerwować, gdy po całym dniu pisania czy projektowania ginie ważny plik. Utrata dzieła, nad którym praca trwała kilka tygodni czy miesięcy, może mieć jeszcze poważniejsze skutki. Warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed utratą plików, a także jak odzyskać zdjęcia czy dokumenty w razie problemów.

Dawniej ważne pliki były przechowywane na płytach CD. Szybko okazało się jednak, że płyty łatwo uszkodzić, a dziś, gdy stacja dysków w komputerze przestaje być standardem, wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Zamiast tego popularność zyskują chmury, w których można przechowywać dane z pominięciem fizycznego nośnika. To niezwykle wygodne, bo można mieć do nich dostęp z każdego miejsca na świecie. Łatwo podjąć przerwaną pracę i zapisywać kolejne wersje plików. Najpopularniejszymi są Dropbox, Google Drive, One Drive i iCloud.

Wszystko o chmurach danych

Do dwóch ostatnich dostęp automatycznie uzyskują użytkownicy urządzeń z oprogramowaniem Microsoft i Apple – wystarczy założyć konto podczas konfiguracji. Google Drive przeznaczony jest dla użytkowników poczty Gmail, podczas gdy Dropbox to samodzielna aplikacja do zainstalowania na komputerze lub telefonie. Minusem jest nieco mniejsze bezpieczeństwo danych, niż w przypadku fizycznego nośnika schowanego w bezpiecznym miejscu w domu.

 

Wielokrotnie przekonały się o tym osoby publiczne, gdy ich zdjęcia czy wiadomości wyciekały poprzez chmurę danych. Warto więc regularnie usuwać stare pliki z takiego wirtualnego dysku i dbać o dobre hasło zabezpieczające. Większość dysków oferuje limitowaną ilość miejsca za darmo i możliwość dokupienia dodatkowej przestrzeni. Przy plikach tekstowych trudno wyczerpać darmowy limit, ale już autorom filmów szybko zacznie brakować miejsca. Trudno będzie też przesyłać duże pliki na wirtualny dysk. Dlatego lepiej zabezpieczyć się dodatkowo, przechowując kopie w fizycznej formie.

Zachowywanie zdjęć na karcie SD, pendrivie i dysku

Najczęściej w tym celu wybierane są dyski zewnętrzne, pendrive'y i karty pamięci. To, który z nich będzie najlepszy, zależy od rodzaju plików. Pendrive ma zwykle stosunkowo małą pojemność, więc sprawdzi się raczej przy plikach tekstowych, których wielkość mierzona jest w kilobajtach i megabajtach. Zdjęcia najwygodniej przechowywać na karcie, bo łatwo można ją później włożyć do aparatu, by nagrać kolejne. Najbardziej uniwersalny, ale i największy, jest dysk zewnętrzny. Przy dużych ilościach danych trzeba będzie wygospodarować w domu miejsce do przechowywania dysków.

Wszystkie rodzaje nośników trzeba zabezpieczyć, bo odzyskanie zdjęć z karty pamięci czy dokumentów z pendive'a może być trudne po ich uszkodzeniu. Najlepiej nie nosić ich przy sobie, bo nawet lekkie zgniecenie czy upadek z niewielkiej wysokości mogą sprawić, że nie będzie dało się odzyskać zdjęć z karty pamięci czy innego nośnika. Powinny być zabezpieczone przed światłem i wilgocią. Nie mogą też leżeć w zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej temperaturze. Do przechowywania dysków nadają się metalowe pojemniki. Dobrze, by miały solidne zamknięcie, które będzie chroniło zawartość również przed kurzem, zwierzętami czy insektami.

Jak odzyskać zdjęcia z karty pamięci i innych nośników?

Dyski z czasem też mogą się zniszczyć, dlatego chmura danych i nośnik fizyczny to najpewniejszy duet, jeśli chodzi o przechowywanie plików. Pendrive i dysk warto kupować w sprawdzonym miejscu, bo te sprzedawane na targowiskach mogą szybko przestać działać. Większość kart pamięci dostępnych na rynku pochodzi od renomowanych producentów, ale na jakość również w tym przypadku warto zwracać uwagę podczas zakupów.

Kartę lepiej wkładać tylko do markowego sprzętu fotograficznego czy komputerowego, by nie została zainfekowana wirusem ani uszkodzona. Gdy tak się stanie, czasem da się znaleźć sposób, by odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci. Może się jednak okazać, że konieczne będzie formatowanie karty, co oznaczać będzie utratę wszystkich zapisanych na niej plików. Zarówno pendrive'y, jak i karty, powinny służyć co najmniej przez kilka lat, ale warto sprawdzać je co jakiś czas, a najważniejsze rzeczy zapisywać dodatkowo na nowych nośnikach. Za najbardziej trwałe uważane są dyski zewnętrzne, ale tylko te markowe. Dodatkowo można wybrać model w antywstrząsowej obudowie, która jeszcze lepiej chroni zawartość. To ważne, bo odzyskanie plików z dysku jest trudne i może wymagać pomocy fachowca.