Śledź nas na:


Wykłady, nauka online czy inne formy edukacji?

Wachlarz możliwości zaspokojenia potrzeb edukacyjnych w XXI wieku jest równie bogaty co apetyt na wiedzę, podsycany potrzebami, ale i moda na nauk e przez całe życie, zdobywaniem wszechstronnej wiedzy, doskonaleniem posiadanych informacji i rozwojem osobistym. Na rynku pomocy edukacyjnych spotykamy zatrzęsienie pomocy dydaktycznych, jak również rozmaitych zajęć fakultatywnych, tak dla dzieci, jak i dorosłych. Różne propozycje stworzone są z myślą o różnych potrzebach uczniów w wielu grupach czy to zaawansowania, zainteresowania, czy też o specyficznych potrzebach. Rzadko można spotkać ofertę uniwersalną dla każdego, co wynika z różnic między nami samymi. Co więcej, oferty uniwersalne, po głębszej analizie okazują się słabej jakości, właśnie  z powodu swej uniwersalności. Nie wszyscy jesteśmy tak samo zdolni, mamy różne zainteresowania, jak również potrzeby i cele edukacyjne.

Optymalnym sposobem nauki jest z tego powodu indywidualny model edukacji.

Dzięki możliwości dostosowania nauki do indywidualnego przypadku, poświecenia czasu na problemy edukacyjne, czy też tematy wyjątkowo wciągające możemy osiągać o wiele lepsze efekty w nauce niżeli ucząc się w zróżnicowanej grupie, w której jeden nauczyciel na kilkanaście, czy kilkadziesiąt osób nie jest w stanie dotrzeć do każdego ucznia, zmotywować go, wesprzeć i zainspirować. Nauka grupowa ma też swoje zalety w postaci porównywania się i współzawodnictwa. Mimo to, jest to oferta dla osób systematycznych, zdyscyplinowanych o dużej motywacji wewnętrznej, które samodzielnie się uczą korzystając z zajęć grupowych. Nauka indywidualna jest odpowiednia zarówno dla ponadprzeciętnie zdolnych uczniów, jak i tych, którzy z różnych powodów nie nadążają za grupą, mają trudności w nauce, zaległości i wymagają wsparcia, chociażby mentalnego. Bez wątpienia nie jest to możliwość nauki dla każdego.

Zanim zaczniemy nauk warto poznać różne jej formy i wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. Do wyboru jest wiele opcji i wciąż dochodzą nowe, ich wybór zależy od naszego usposobienia, potrzeb, preferencji i zdolności a także celu nauki. Wbrew powszechnej opinii nie musimy godzić się na stawiane nam warunki nauki, a sposób nauki możemy dopasować pod siebie. Częstym błędem w powszechnej edukacji jest brak empatii nauczyciela, zrozumienia, zbyt szybkie tempo, co powoduje zniechęcenie do nauki i poczucie beznadziejności w danej dziedzinie. Tymczasem wystarczy skorzystać z odpowiedniego podręcznika, lekcji u nauczyciela, który potrafi wytłumaczyć nam trudne zagadnienia, by stwierdzić, iż dotąd przedmiot przez nas nie lubiany za swa zawiłość stał się wciągający, łatwy i przyjemny w nauce. Jeżeli zależy nam na poszerzeniu wiedzy zdobytej w szkole lub uzupełnieniu braków nabytych w trakcie edukacji szkolnej mamy do wyboru korepetycje, kursy tematyczne, jak również naukę samodzielną z licznymi pomocami dydaktycznymi. Jeżeli chcemy zgłębić wiedzę już posiadaną i zdobyć określone uprawnienia, certyfikaty warto zainteresować się przygotowaniem do egzaminów, kursami wraz z egzaminem certyfikującym itp. klasyczną formą edukacji jest nauka w modelu szkolnym, czyli grupowa nauka z wykładowcą. Najczęściej jest wykład plus ćwiczenia praktyczne, jednakże  z uwagi na grupę uczniów część praktyczna może pozostawiać wiele do życzenia. Im większa grupa uczniów, tym trudniej jest zorganizować faktyczne, wartościowe warsztaty, co tyczy się zarówno nauki fizyki, jak i biologii, czy hiszpańskiego. Z uwagi na dostęp do nauki, taniość i wiele możliwości edukacja online staje się coraz bardziej wypierać klasyczny model stacjonarnych wykładów i zajęć. Interaktywne ćwiczenia i prezentacje wydają się być równie skuteczne a wiele bardziej ciekawsze od słuchania wykładów lektora, nauczyciela przed tablicą, czy też z nosem w książce. Nauka online uniezależnia nas od lokalizacji jak i określonego czasu na naukę. Samodzielnie możemy dozować jej ilość, formę, temat. Korzystając z internetu w dowolnej chwili możemy sięgnąć po wiedzę z każdej dziedziny, wiele pomocy dydaktycznych jest całkowicie bezpłatnych, co jest dodatkowym plusem tej formy nauki.

Wykorzystanie Skype w e-nauce miało rewolucjonizujący charakter. Poza dowolnością ustalenia zajęć w miejscu i czasie oraz doboru preferencyjnych metod nauczania dzięki Skype nie musimy uczyć się z komputerem, ale możemy w czasie rzeczywistym uczyć się z dowolnym nauczycielem, zadając pytania, dyskutując, rozwiązując zadania. Ten element przybliżył edukacje online do tradycyjnego modelu spotkania ucznia z nauczycielem, czy to  formie wykładu, czy konsultacji indywidualnych. Dzięki Skype e-nauka może być nauką samodzielną, studiowaniem wiedzy z danej dziedziny, poszukiwaniem informacji, materiałów, korzystaniem z autorskich pomocy, jak również nauką z lektorem, korepetytorem równą klasycznym lekcjom, wykładom połączenie przez Skype pozwala na prezentację graficzną, pisanie, czytanie, jak i rozmowę. W zależności od dziedziny nauki i potrzeb ucznia zajęcia mogą wyglądać bardzo różnie, jednak repertuar możliwości jest bardzo bujny i pozwala na wysoka jakość prowadzenia zdalnych zajęć tak z matematyki, angielskiego, jak również historii Mimo wszystko e-korepetycje, jak również webinaria i szkolenia z udziałem wideokonferencji nawiązują do klasyki, tymczasem wiek XXI to wiek innowacji, warto zatem poznać nowoczesne metody nauki. Pośród nich znajdziemy nowy wymiar mnemotechnik proponowanych nam w postaci aplikacji mobilnych dostępnych w smartfonach i na tabletach. Ich zaletą jest podręczność, mając je zawsze przy sobie możemy uczyć się dosłownie wszędzie, wystarczy mieć internet. Krótkie lekcje i mini ćwiczenia utrwalające sprawiają, ze aplikacje mobilne są bardzo popularne. Częste, ale małe dawki wiedzy są równie skuteczne w nauce, a zarazem nie przemęczają nas i nie stresują. Prócz aplikacji edukacyjnych warto wspomnieć o nietypowych formach nauki jak nauka poprzez filmy, muzykę, literaturę. Tyczy się to w szczególności nauki języków obcych, ale nie tylko otoczenie się wiedzą pozwala swobodnie korzystać z wielu okazji do nauki w praktyce. Poprzez osobiste doświadczenia uczymy się trwale. Warto jest zatem podjąć naukę poprzez realne doświadczenia na przykład konwersacje językowe, czy też zamiast lekcji tworzenia stron www stworzenia owej witryny itp.

Ważnym elementem przy wyborze form edukacji jest własna potrzeba i preferencja. Każdy winien samodzielnie ocenić przydatność i skuteczność danej metody nauki. Nie dla każdego nauka z nauczycielem będzie równie atrakcyjna ani też efektywna. Są osoby polecające naukę z danym podręcznikiem, kompendium wiedzy itp., a są też osoby dla których polecane podręczniki i pomoce są kompletnie nieprzydatne i nie sprawdzają się. Mimo posiadania sprawdzonych metod nauki warto jest próbować nowych rozwiązań, jakie co rusz oferuje rynek, a nuż znajdziemy jeszcze przyjemniejsza i efektywniejszą metodę nauki? Jedną z takich ciekawostek jest Preply. E-korepetycje urzekają mocą swoich plusów i trudno jest im się oprzeć, niezależnie od osobistych preferencji i nie rzadko negatywnego nastawienia do nauki online. Sam się przekonaj i dołącz do platformy już dziś!

Autor: Preply, https://preply.com/pl/krakow/korepetycje-z-angielskiego