Śledź nas na:


Grafika 2D i 3D – czym się różnią i w czym się specjalizować?

Zawód grafika cieszy się coraz większą popularnością. Usługi grafików są wręcz pożądane na rynku, a wynagrodzenia z reguły są bardzo atrakcyjne. Jednak w grafice trendy też się zmieniają, co powoduje, że osoby, które się tym zajmują, stają przed różnymi dylematami. Jedno z pytań, jakie ostatnio sobie zadają, brzmi: lepiej specjalizować się w grafice 2D czy 3D?

Grafika 2D – czym się charakteryzuje?

Grafika 2D, inaczej grafika dwuwymiarowa, to taka, w której możemy określić tylko dwa wymiary danego obiektu – szerokość i wysokość. Grafika 2D znajduje zastosowanie w projektach, w których wcześniej wykorzystywano tradycyjne technologie drukowania i rysowania, w tym z zakresu typografii, kartografii, kreślarstwa czy reklamy. Przykładem grafiki dwuwymiarowej są obrazy, z którymi często mamy do czynienia na co dzień, w tym plakaty, zdjęcia, różnego rodzaju wydruki, jak również programy emitowane w telewizji.

Pojęcie grafiki 2D obejmuje modele geometryczne, nazywane grafiką wektorową, obrazy cyfrowe, określane jako grafika rastrowa, oraz tekst o zdefiniowanym stylu, rozmiarze, czcionce, kolorze, pozycji i orientacji. Wszelkie elementy składowe mogą być dowolnie zmieniane przez dwuwymiarowe modyfikacje, takie jak translacja, rotacja i skalowanie.


W przypadku grafiki dwuwymiarowej nie pozwala na tworzenie kształtów trójwymiarowych oraz charakteryzujących je efektów, w tym oświetlenia, cieni, odbicia bądź załamania fal świetlnych. Technologia ta daje jednak możliwość nakładania na siebie wielu różnych warstw – taka grafika niekiedy nazywana jest grafiką 2.5D, czyli dwuipółwymiarową.

Na rynku znajduje się wiele programów graficznych, które umożliwiają tworzenie zarówno prostych, jak i bardziej zaawansowanych projektów. Część z nich ma określone wymagania sprzętowe, które zapewniają płynną pracę oprogramowania. Chcesz wiedzieć więcej o doborze komputera dla grafika? Szereg przydatnych wskazówek znajdziesz w tym artykule: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-komputer-dla-grafika-co-warto-wziac-pod-uwage-przy-zakupie.bhtml.

Grafika 3D – czym się charakteryzuje?

Grafika 3D, inaczej grafika trójwymiarowa, w odróżnieniu od swojego dwuwymiarowego odpowiednika posiada dodatkowo wymiar określający głębokość. Dodanie tego trzeciego wymiaru pozwala na oddanie przestrzeni trójwymiarowej i daje wrażenie przestrzenności obiektów, które zwykle prezentowane są na płaskim nośniku, przykładowo ekranie monitora czy kartce papieru.


Grafika 3D jest bardzo często wykorzystywana między innymi przy projektowaniu wnętrz, gdzie umożliwia stworzenie propozycji wyglądu i wystroju mieszkania lub domu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Innym zastosowaniem grafiki trójwymiarowej jest bardzo popularny obecnie druk 3D, pozwalający na wytworzenie produktów z tworzywa sztucznego, części do innych przedmiotów czy prototypy urządzeń.

Grafika 2D czy 3D – w czym się specjalizować?

Na to pytanie bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Choć teoretycznie grafika 3D daje większe możliwości, a ponadto jest zajęciem potencjalnie bardziej dochodowym, nie wszyscy odnajdują się w tworzeniu obiektów w tej technologii. Warto jednak obserwować zachodzące w tej branży zmiany – być może grafika 3D pewnego dnia zacznie wypierać tę dwuwymiarową, więc posiadanie tego typu umiejętności stanie się niemal koniecznością.