Śledź nas na:


Kredki - jak wybrać odpowiednie?

Kredki wielu rodzicom wydają się oczywiście potrzebnym, ale bardzo łatwym w zakupie elementem wyprawki szkolnej. Część podchodzi do tego typu zakupów bardzo praktycznie - wybierają te najtańsze. Nie zawsze jest to jednak dobry wybór. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, wybierając kredki.

 

Nie lekceważ kredek

Kredki szkolne to bardzo ważny element wyprawki. Obowiązkowo powinny się one znaleźć w plecaku każdego dziecka. Służą do rysowania, kolorowania, malowania. Można je przechowywać w piórniku lub osobnym opakowaniu. Ten z pozoru bardzo niewinny element wyprawki szkolnej ma jednak ogromne znaczenie. Przede wszystkim kredki, szczególnie na wczesnym etapie rozwoju dziecka, służą do ćwiczeń motoryki małej. Dziecko rysując, trenuje sprawność dłoni, a tym samym rozwija odpowiedzialny za motorykę obszar w mózgu. Co ważne, ten sam obszar jest odpowiedzialny m.in. za naukę języków obcych.


Maluchy dzięki pracy z odpowiednio dobranymi kredkami nabierają zdolności manualnych, a także plastycznych. Co ważne, kredki sprawdzają się nie tylko podczas zajęć w szkole, ale i poza nią. Można je zabrać ze sobą w każdą podróż, dzięki czemu dziecko nie będzie się nudzić i będzie miało zapewnioną zabawę. Warto jednak pamiętać, że kredki dla maluchów muszą być odpowiednio dobrane - powinny być grubsze od tradycyjnych, ewentualnie można wybrać także te o trójkątnym przekroju. Oczywiście im więcej kolorów tym lepiej, natomiast ważniejsza jest wygoda trzymania kredki w ręku.

Kredki do zabawy czy profesjonalnego rysowania?

Podczas zakupu kredek, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Dla pierwszoklasisty idealne będą grube kredki ołówkowe, łatwe do utrzymania w dłoni kredki o trójkątnym przekroju. Można kupić także kredki świecowe lub pastelowe. W przypadku starszych dzieci najczęstszym wyborem są kredki ołówkowe. Tutaj znaczenie zaczyna odgrywać także liczba kolorów. Można je kupować w zestawie po 6, 12, 18 lub 24. Z czasem, gdy rysowanie przestaje być zabawą, staje się hobby lub pomysłem dziecka na dalszy rozwój, warto wyposażyć je w bardziej profesjonalny zestaw. Dobry wyborem są kredki wykonane z wysokiej jakości grafitu o różnym poziomie miękkości. Przydać nie mogą także sucha pastele.

Najpopularniejsze rodzaje kredek dostępnych na rynku to:

•    kredki ołówkowe - w drewnie z grafitem z środku, można znaleźć wersje z niełamiącymi się rysikami;
•    kredki dwustronne - bardzo ekonomiczne, jedna kredka to dwa kolory;
•    kredki wymazywane - działają trochę jak ołówek, sprawdzają się przy cieniowaniu i mieszaniu kolorów z pomocą gumki;
•    kredki akwarelowe - z kolorowego pigmentu i gumy arabskiej oraz gliceryny; dają efekt podobny do farb akwarelowych;
•    kredki świecowe i kredki woskowe - wodoodporne, miękkie kredki, idealne do kolorowania większych powierzchni;
•    kredki pastelowe - miękkie i łatwe do nakładania, świetnie sprawdzają się przy szkicowaniu.