Śledź nas na:


Czym jest podcast historyczny i dlaczego warto go słuchać?

Podcasty to obecnie jedne z tych powszechnie dostępnych rozrywek, po które najchętniej sięgamy w wolnej chwili. Audycje audio towarzyszą nam np. w czasie sprzątania, w drodze do pracy i szkoły, a także w podróży. Stanowią doskonałą okazję, aby pogłębić wiedzę z interesującej nas dziedziny, dowiedzieć się nowych informacji, a także poznać zupełnie nowy punkt widzenia autora podcastu i jego gości. Szczególnym zainteresowaniem polskich miłośników tego formatu cieszą się podcasty historyczne.

 

Kiedy powstały podcasty? Jakie tematy poruszają?

Wbrew pozorom, podcasty nie są bynajmniej wynalazkiem ostatnich lat. Pierwsze audycje przeznaczone do słuchania pojawiły się w internecie już na początku XXI w. – pierwszy podcast został opublikowany w 2004 r., format ten wkrótce będzie więc obchodził swoje 20. urodziny. To jednak obecnie przeżywają one swój prawdziwy rozkwit – z roku na rok rośnie zarówno liczba twórców, którzy decydują się na wydanie własnego podcastu i dzielenie się swoją wiedzą z szerokim gronem słuchaczy. Na platformach streamingowych i w sieci pojawia się coraz więcej audycji tematycznych, z różnych dziedzin – od polityki, poprzez historię i true crime, na rozrywce i typowym lifestyle’u kończąc.

 

Dużym zainteresowaniem Polaków cieszą się audycje o naukowym charakterze, w tym w szczególności popularne podcasty historyczne. Sięgają po niego osoby w każdym wieku, które interesują się nie tylko samą historią naszego kraju, regionu i całego świata, lecz także kulturą, polityką oraz bieżącą sytuacją polityczną i międzynarodową. Podcasty są publikowane w odcinkach, z których każdy porusza pewne konkretne zagadnienie z zakresu historii. To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich osób, które chcą lepiej i bliżej poznać dzieje Polski, zrobić sobie powtórkę z lekcji historii, a także lepiej przygotować się do egzaminów z tej dziedziny nauki.


 

 

Podcast historyczny, czyli fascynująca historia kraju i świata w odcinkach

Obecnie w naszym kraju powstaje jest sporo audycji o tematyce historycznej. Miłośnicy tej dziedziny nauki mają więc spory wybór oraz możliwość zapoznania się z różnym spojrzeniem na minione i obecne dzieje naszego kraju. Na szczególną uwagę miłośników tematyki historycznej zasługuje Polihistor. Jest to podcast historyczny Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, którego głównym prowadzącym jest dr Bartłomiej Gajos.

Podcast historyczny, w tym Polihistor, bardzo często przybiera formę dialogu pomiędzy prowadzącym, a zaproszonymi do udziału w nich gośćmi. Daje to słuchaczom możliwość nie tylko zapoznania się z ważnymi, poruszanymi w czasie trwania odcinka zagadnieniami, ale także przekonania się, co o nich sądzą ważne osobistości ze świata polskiej historii.

 

Oprócz tematyki stricte historycznej, Polihistor porusza także istotne zagadnienia z zakresu kultury, stosunków społecznych, polityki i kultury, które łączy region Europy Środkowej i Wschodniej. Każdy odcinek trwa ok. 1 godzinę, a ze wszystkimi dotychczas wyemitowanymi audycjami można zapoznać się na popularnych platformach streamingowych – Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.