Śledź nas na:


Jak zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu?

Instruktor praktycznej nauki zawodu to osoba, która odgrywa jedną z ważniejszych ról w kształceniu dualnym. Jego rolą jest wprowadzenie uczniów w świat pracy w przedsiębiorstwie. Taka osoba to swoisty łącznik pomiędzy szkołą, uczniami a firmą, w której pracuje. Dowiedz się, jakie umiejętności i kwalifikacje trzeba posiadać, żeby zostać instruktorem PNZ.
 

Czym zajmuje się instruktor praktycznej nauki zawodu?

Instruktor PNZ to wyjątkowy rodzaj pracownika: posiada nie tylko specjalistyczną, fachową wiedzę, ale i umiejętności pozwalające na dzielenie się tą wiedzą z uczniami. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie i realizacja programu kształcenia praktycznego w przedsiębiorstwie. Taka osoba łączy więc rolę fachowca i nauczyciela. Od samego zawodu nauczyciela różni się tym, że zna środowisko biznesowe od praktycznej strony. To najczęściej specjalista w swojej dziedzinie, pracownik firmy, który ma bogate doświadczenie i do tego odpowiednie uprawnienia pozwalające na nauczanie.

Jak wygląda praca instruktora PNZ w praktyce? Ma on pod opieką uczniów, których wprowadza do świata przedsiębiorstwa i pokazuje, jak wygląda praca na co dzień. Monitoruje postępy młodych kandydatów i jest w stałym kontakcie ze szkołą. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, zdobywają dzięki niemu praktyczne umiejętności, związane np. z obsługą maszyn, jak i poznają kulturę organizacyjną firmy. Oprócz tego uczą się sumienności, odpowiedzialności i zasad komunikacji - to wszystko przyda im się na progu kariery zawodowej.

Jak zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu?

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej reguluje funkcję instruktora PNZ. Może nim zostać osoba, która spełnia szereg wymagań formalnych: posiada odpowiednie wykształcenie kierunkowe, ma udokumentowane doświadczenie zawodowe i do tego ukończyła kurs pedagogiczny zakończony egzaminem.
Oprócz potwierdzonych odpowiednimi dokumentami kwalifikacji instruktor powinien posiadać też konkretne umiejętności miękkie:

●    zdolności interpersonalne
●    komunikatywność
●    aktywne słuchanie
●    umiejętność pracy w zespole
●    odporność na stres
●    umiejętność rozwiązywania konfliktów
●    wysoka kultura osobista

Czy warto zostać instruktorem PNZ?

Jeśli jesteś specjalistą z wieloletnim doświadczeniem i chcesz podzielić się z innymi swoją wiedzą, szukasz nowych wyzwań, chcesz zdobywać nowe umiejętności, a do tego lubisz kontakt z ludźmi - praca jako nauczyciel PNZ jest dla Ciebie. To świetny sposób na spojrzenie na swoją profesję z nieco innej perspektywy. Taka funkcja przynosi ogromną satysfakcję i poczucie, że robi się coś wartościowego - w końcu instruktorzy praktycznej nauki zawodu dzielą się swoją wiedzą i pokazują praktyczną stronę zawodu młodocianym pracownikom. Rola instruktora przyczynia się też do rozwoju samej firmy, która ma dostęp do nowych talentów. Fachowcy z nauczycielskimi uprawnieniami mają też pozytywny wpływ na lokalny rynek pracy.
Dla wielu uczniów taki nauczyciel pełni bardzo ważną rolę w rozwoju ich kariery - pokazuje im najlepsze praktyki, szkoli, doradza i inspiruje. Instruktorzy praktycznej nauki zawodu są nie tylko nauczycielami, ale przewodnikami i mentorami. To od nich w dużej mierze zależy to, jak sam zawód i firmę będą postrzegać młodzi ludzie.