Śledź nas na:


Terapia krótkoterminowa i jej sekrety

Jeśli decydujemy się na wizytę u psychoterapeuty warto wcześniej poznać główne nurty w psychologii. Wybierając swojego terapeutę powinniśmy wiedzieć, w jakim nurcie pracuje, to wiele ułatwi. Bardzo często specjaliści wymiennie łączą w swojej pracy nurt psychodynamiczny, nurt poznawczo behawioralny, nurt psychoanalityczny, nurt integracyjny, a nawet systemowy. Jeśli zależy nam na konkretnej metodzie psychoterapii, warto zwrócić uwagę na wiodący nurt u danego specjalisty. W zależności od naszych potrzeb czeka nas terapia długoterminowa lub terapia krótkoterminowa. Warto jednak, aby odbywała się w odpowiednim dla nas nurcie. Rodzaj spotkań jest mocno uzależniony od naszych problemów, z którymi chcemy się uporać. Na przykład Gestalt sprawdzi się w leczeniu depresji, a psychoterapia systemowa pomoże podczas terapii par.

 

Terapia krótkoterminowa. Na czym polega i jak długo trwa?

Kiedy poznamy główne nurty psychoterapii łatwiej wybierzemy odpowiedniego terapeutę. Podczas trwania sesji psychoterapeutycznej prawie zawsze pada pytanie o czas trwania terapii. Każdy z nas chciałby, aby była stosunkowo krótka i efektywna. Lubimy, kiedy od razu widać efekty, a najlepiej jeśli są one długotrwałe. Trzeba jednak pamiętać, że na czas trwania psychoterapii wpływa wiele czynników. Istotne jest źródło i złożoność problemów. Nie bez znaczenia jest rodzaj zaburzeń, zaangażowanie i motywacje płynące ze strony pacjenta. Czas trwania terapii jest uzależniony również od wybranego nurtu. Terapia krótkoterminowa koncentruje się na rozwiązaniach. Jest intensywna i krótkotrwała. Trwa od dwóch do około sześciu miesięcy. Czasem należy prowadzić psychoterapię indywidualną średnioterminową trwającą ponad pół roku lub długoterminową, która może rozciągnąć się na kilka lat.

Czym się charakteryzuje krótkoterminowa terapia psychodynamiczna?

Model terapii psychodynamicznej krótkoterminowej powstał w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Terapeuta ocenia zaburzenia psychiczne i problemy pacjenta, a następnie określa co jest celem terapii. Kolejny etap to kolektywne doświadczenie emocjonalne mające na celu rozpoznanie uczuć i przeżywanie ich wspólnie z terapeutą. Charakterystyczną cechą terapii krótkoterminowej w nurcie psychodynamicznym jest określona zazwyczaj na pierwszym spotkaniu, długość trwania terapii. Spotkania kończą się, kiedy postawiony cel został zrealizowany. Jest to rodzaj psychoterapii proponowanej w konkretnej sytuacji kryzysowej. Może to być nagła choroba, śmierć kogoś bliskiego, czy konieczność podjęcia niesamowicie trudnej, życiowej decyzji. Tego rodzaju terapia świetnie pomaga na zaburzenia lękowe, problemy adaptacyjne, depresje i zaburzenia o charakterze somatycznym. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą korzystać z terapii długoterminowej. Spotkań może być kilka lub kilkadziesiąt. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta i rodzaju problemów, z którymi się zmaga.

Terapia, która koncentruje się na rozwiązaniach

Pojawiła się w siedemdziesiątych latach dwudziestego wieku. Jej celem jest koncentracja na celach, jakie klient chce osiągnąć, a nie na jego problemach i dysfunkcyjnych zrachowaniach. W tym przypadku cele terapii wyznacza klient. To on wie najlepiej, czego potrzebuje, skoro świadomie zgłasza się po pomoc. Terapie skoncentrowana na rozwiązaniach skupia się na teraźniejszości. Jej celem jest wzmocnienie klienta, aby mógł łatwiej szukać rozwiązań i nie wracał do tego, co było. Podobnie jak terapia ericksonowska, nie doszukuje się problemów w przeszłości, lecz skupia swoją uwagę na tym, co jest tu i teraz.