Śledź nas na:


Podręczniki szkolne - nowe czy używane?

Czasami ciężko jest nadążyć za tym, jakie aktualne podręczniki do przedmiotów szkolnych są obowiązujące, w końcu często podstawa programowa się zmienia. Rodzicom natomiast zależy, aby ich dzieci miały bezpośredni dostęp do niezbędnych podręczników, nie tylko zasugerowanych przez szkołę, ale także do przedmiotów nadobowiązkowych. Gdzie jednak znaleźć wszystkie niezbędne podręczniki? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?


1.    Jak przygotować swoje dziecko do powrotu do szkoły?
2.    Podręczniki szkolne – czy są wymagane?
3.    Na co zwrócić uwagę przy wyborze podręczników szkolnych?

 

Jak przygotować swoje dziecko do powrotu do szkoły?

Pójście do szkoły jest niezwykłym przeżyciem dla każdego dziecka. To nowy etap, do którego trzeba się przygotować. Jak więc sprawić, aby twoje dziecko lepiej poradziło sobie w nowym środowisku. Oprócz kupna wszystkich niezbędnych rzeczy z wyprawki – takich, jak podręczniki szkolne, których będzie używać, zeszyty w linię i kratkę, długopisy, linijki czy ołówki, a także plecak czy piórnik, warto także zapewnić dziecku inne przygotowanie. Dobrym pomysłem jest przejście z dzieckiem drogi do szkoły, zanim jeszcze zaczną się zajęcia czy oprowadzenie po szkole przed rokiem szkolnym. W ten sposób oswoisz dziecko z nową sytuacją, która dzięki temu nie będzie już taka stresująca. Warto pokazać dziecku, ze szkoła to nie straszny obowiązek, a ciekawe wyzwanie.

Podręczniki szkolne - czy są wymagane?

Wraz z wiekiem i zmianą szkoły, dziecku dochodzą różne przedmioty, których wcześniej nie było w sylabusie. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy podręczniki faktycznie będą potrzebne do przedmiotów, których nauczanie skończy się po roku, a przez ten czas zajęcia będą odbywały się wyłącznie raz w tygodniu. Czy religia, WOK, WOS to przedmioty, przy których można zrezygnować z kupna podręcznika? Zanim podejmie się decyzję o nie kupowaniu książki do danego przedmiotu, warto jest sprawdzić co ma do powiedzenia nauczyciel i szkoła. Być może on sam stwierdzi, że kupowanie podręcznika nie ma sensu, lub wręcz przeciwnie, że jest to niezbędne. Czasem możliwe jest kupienie jednego podręcznika na dwie osoby, siedzące wspólnie w ławce. Zdarza się również, iż niektóre szkoły posiadają własne egzemplarze podręczników, które udostępniają uczniom podczas zajęć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podręczników szkolnych?

Przede wszystkim należy zapoznać się z rozpiską obowiązujących w danym roczniku i szkole podręczników. Warto wybierać dokładnie te wydania, które zostały wylistowane przez daną szkołę, do której chodzi Twoje dziecko, gdyż dla niektórych przedmiotów placówka może sobie wybrać obowiązujący w niej podręcznik.

Ponadto, warto sobie zadać pytanie, czy podręczniki do szkół podstawowych bądź ponadpodstawowych mogą być używane? Jak najbardziej, ale tylko w przypadku, jeżeli z roku na rok nie zmieniła się podstawa programowa. Niestety często się zdarza tak, że podręczniki, które mogą być używane na danym etapie nauki, zmieniają się lub są ulepszane. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na najnowsze wydanie, ponieważ dzięki temu dziecko będzie dokładnie zapoznane z wymogami i będzie miało najświeższą wiedzę. W przypadku zakupu używanych pozycji – zwróć uwagę czy są one w dobrym stanie i zawierają wszystkie strony. Pamiętaj, że wcześniej korzystało z nich inne dziecko, zatem mogły ulec zniszczeniu.