Śledź nas na:


Studia magisterskie: czy studia niestacjonarne są najlepszą opcją?

Wiele osób, które ukończyło studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym, zastanawia się nad kontynuacją nauki na studiach zaocznych. Wątpliwości, jakie się z tym wiążą, dotyczą zazwyczaj dwóch kwestii – poziomu nauczania oraz wysokości opłat. Kusząca wydaje się jednak perspektywa podjęcia pracy na pełen etat, co nie jest możliwe w przypadku nauki na studiach dziennych. Kiedy studia magisterskie w trybie niestacjonarnym są najlepszym rozwiązaniem?

Niestacjonarne studia magisterskie: dla kogo?

O kontynuacji nauki w trybie niestacjonarnym powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, którym zależy na podjęciu pracy na pełen etat. Najczęściej dotyczy to studentów, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, a dotychczasowy pracodawca oferuje im możliwość zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Jest to także korzystna oferta dla osób, które na studiach pierwszego stopnia uczyły się w trybie stacjonarnym i zaznały już uroków studenckiego życia i mogły pozwolić sobie na rozwinięcie swoich pasji i zainteresowań. O zaocznych studiach magisterskich powinny pomyśleć także osoby, które chciałyby się już w pełni usamodzielnić, mają określone cele, a studia uzupełniające traktują jako okazję do poszerzenia zdobytej już wiedzy i umiejętności.

Studia niestacjonarne: zalety

Pierwszą zaletą studiów niestacjonarnych jest fakt, że czas w tygodniu można poświęcić na pracę na pełen etat. Zazwyczaj nie koliduje ona z weekendowymi zajęciami, dlatego można bez problemu łączyć naukę ze zdobywaniem doświadczenia, nowych kompetencji i rozwijaniem kariery zawodowej. Należy poza tym pamiętać, że pracodawcy często znacznie przychylniej patrzą na osoby, które podejmują naukę na studiach uzupełniających w trybie niestacjonarnym. To dla nich wyznacznik chęci usamodzielnienia się, wkroczenia w dorosłe życie i zajmowania się sprawami, które będą potem miały wpływ na dalszą karierę.

Na studia niestacjonarne można także spojrzeć z zupełnie innej perspektywy – to także dobra okazja, do podjęcia studiów na drugim kierunku. W niektórych przypadkach równoległe studiowanie dwóch kierunków w trybie stacjonarnym jest niemożliwe ze względu na zbyt dużą liczbę zajęć. W takiej sytuacji połączenie studiów w dwóch różnych trybach może być sporym ułatwieniem.

Zalet studiów niestacjonarnych jest jednak więcej – informacje na ten temat można znaleźć na różnych portalach i stronach internetowych (np. tutaj: http://www.wsb.pl/studia-niestacjonarne-charakterystyka-zalety-perspektywy).

 

Artykuł sponsorowany.