Śledź nas na:


Czy warto wybrać uczelnię niepubliczną?

Kandydaci na uczelnie wyższe niemal nigdy nie traktują uczelni niepublicznych jako szkół pierwszego wyboru. W powszechnej opinii placówki, w których studentów obowiązuje czesne, mają zdecydowanie mniej do zaoferowania. Tymczasem oferta Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula dowodzi, że jest zgoła odwrotnie. Czy warto zatem wybrać uczelnię niepubliczną? Sprawdziliśmy!

 

Uczelnie niepubliczne, czyli jakie?

Uczelnie niepubliczne to uczelnie niepaństwowe, założone przez osoby prywatne. Oferta edukacyjna takich placówek najczęściej nie różni się od oferty proponowanej przez uczelnie państwowe, wyjątkiem są jednak koszty nauki. W przypadku tzw. uczelni prywatnych czesne może sięgać nawet kilku tysięcy. Coraz większa liczba studentów i absolwentów jest jednak zdania, że taka inwestycja się opłaca – także wówczas, gdy chcemy studiować popularny kierunek, np. dietetykę lub turystykę i rekreację. To polecane rozwiązanie głównie ze względu na różnorodność specjalizacji zaprojektowanych zgodnie z bieżącymi wymaganiami rynku pracy. Przykładem może być oferta SGTiH Vistula: https://vistulahospitality.edu.pl/kierunki-studiow/turystyka-i-rekreacja.

Uczelnie niepubliczne – dobra inwestycja w wykształcenie

Kandydaci na uczelnie niepubliczne mogą podjąć studia w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym i uzyskać pożądany tytuł, w tym coraz częściej – tytuł doktora. Nie bez powodu takie placówki coraz częściej są postrzegane jako dobra inwestycja w wykształcenie. O korzyściach nauki w szkołach niepublicznych decydują także:


- często mniejsza ilość kandydatów. Ze względu na koszty, jakie musi ponieść student w związku z nauką, oferta uczelni niepublicznych wciąż cieszy się wyraźnie mniejszym zainteresowaniem. Ma to swoje plusy – na uczelnię prywatną wciąż jest się łatwiej dostać.


- możliwość nawiązania atrakcyjnych współpracy w trakcie trwania studiów. Ofertę edukacyjną dla konkretnego kierunku uzupełniają dobrze dobrane praktyki studenckie, a studenci mają możliwość uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach branżowych. Tak jest np. w przypadku https://vistulahospitality.edu.pl/kierunki-studiow/dietetyka


- bogata oferta edukacyjna. Dobre uczelnie niepubliczne proponują popularne i atrakcyjne kierunku studiów, a obowiązujący program uzupełniają starannie opracowane specjalizacje. Takie rozwiązanie ma wpływ na konkurencyjność absolwentów i wyraźnie ułatwia podjęcie zatrudnienia.