Śledź nas na:


Czym jest dozymetr osobisty?

W wielu sytuacjach jesteśmy narażeni na wpływ podwyższonego poziomu promieniowania. W większości przypadków jest ono nieszkodliwe, jednak w wyjątkowych okolicznościach i podczas wykonywania określonych zawodów w określonym otoczeniu konieczne może być kontrolowanie tego poziomu. Nieodzowny wtedy będzie dla nas dozymetr osobisty. Co warto o nim wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest dozymetr osobisty
  • dla kogo dozymetr osobisty może być nieodzowny
  • gdzie kupić dozymetr osobisty

Dozymetr osobisty - co to jest i jak działa?

Dozymetr osobisty, potocznie zwany licznikiem Geigera, to urządzenie służące do pomiaru dawki promieniowania jonizującego, która została otrzymana przez osobę pracującą w środowisku zwiększonego promieniowania. Dozymetr zazwyczaj mierzy ilość promieniowania, które dociera do ciała osoby i może rejestrować dawkę promieniowania na różnych głębokościach w ciele.

Dozymetry promieniowania jonizującego dzielą się na kilka rodzajów. Są to między innymi:

  • Licznik Geigera-Müllera – dozymetry tego typu zliczają pomiar w czasie, umożliwiając bezpośredni odczyt dawki promieniowania.
  • Komora jonizacyjna
  • Dozymetr półprzewodnikowy – oparty na diodach półprzewodnikowych lub tranzystorach polowych MOSFET
  • Dozymetr chemiczny.

Licznik Geigera wykorzystuje zjawisko jonizacji gazów. Wewnątrz licznika znajduje się rurka wypełniona gazem szlachetnym (np. argonem) pod niskim ciśnieniem. W wyniku zderzeń między cząstkami promieniowania a atomami gazu w rurce powstają jony i elektrony. Elektrony te są przyspieszane w polu elektrycznym i uderzają w anodę, co powoduje powstanie impulsu elektrycznego i umożliwia określenie poziomu promieniowania.

Aby prawidłowo korzystać z dozymetru, konieczna jest znajomość przepisów dotyczących dopuszczalnych dawek promieniowania, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Normy dotyczące promieniowania dla pracowników są określane przez Państwową Agencję Atomistyki. W Polsce obowiązują normy ustanowione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie ochrony pracowników przed skutkami promieniowania jonizującego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1337). Zgodnie z tym rozporządzeniem, dawka efektywna dla pracownika nie może przekroczyć 20 mSv w ciągu roku kalendarzowego.

Czy dozymetr osobisty służy do pomiaru promieniowania alfa i promieniowania gamma?

Promieniowanie alfa różni się od promieniowania gamma sposobem przenoszenia energii. Promieniowanie alfa to strumień jąder helu, które są emitowane przez jądra atomowe. Cząstki te mają niską penetracyjność i zasięg kilku centymetrów w powietrzu. Natomiast promieniowanie gamma to fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej energii, które są emitowane przez jądra atomowe lub cząstki podczas procesów rozpadu. Promieniowanie gamma ma dużą penetracyjność i może przenikać przez wiele materiałów.

Narażenie zarówno na promieniowanie alfa jak i promieniowanie gamma może prowadzić do uszkodzenia tkanek i organów wewnętrznych jak i do uszkodzenia DNA i zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów.

Dozymetry osobiste mogą wykrywać różne rodzaje promieniowania. W sytuacjach zagrożenia najważniejszy jest szybki pomiar promieniowania gamma, X i beta.

Gdzie kupić dozymetr osobisty?

Dozymetr osobisty najlepiej kupić w wyspecjalizowanym sklepie. Może to być zarówno sklep stacjonarny jak i internetowy. Jeżeli wiemy dokładnie jakiego rodzaju dozymetry są nam potrzebne, możemy skorzystać z szerokiego wyboru wyspecjalizowanych serwisów internetowych. Jeżeli nie wiemy jaki zakres pomiarowy i wykryte rodzaje promieniowania będą potrzebne w naszej sytuacji, warto skorzystać z usług sklepów stacjonarnych, gdzie sprzedawca doradzi nam co będzie dla nas najlepsze i zapewni ochronę nam i naszym pracownikom.