Dla kogo studia EMBA?
Ciągłe wspinanie się po szczeblach kariery i stawianie czoła wyzwaniom zawodowym wymaga od nas nieustannego rozwoju. Szczególnie w momencie, w którym zaczynamy piastować stanowiska kierownicze i menedżerskie, niezbędnym staje się doskonalenie umiejętności zarządczych. Doskonałą okazją na zdobycie zaawansowanej wiedzy ze świata biznesu mogą być studia Executive Master of Business Administration. Sprawdź, kto powinien rozważyć ich podjęcie i jak mogą one wpłynąć na Twoją pozycję na rynku pracy!
Czym są studia MBA i EMBA?
Studia MBA (Master of Business Administration) to program kształcenia w formie podyplomowej skierowany do osób zajmujących stanowiska kierownicze, wymagające zarządzania różnego rodzaju kapitałem i podejmowania zaawansowanych decyzji. Program studiów skupia się na dziedzinach związanych z biznesem, takich jak ekonomia, zarządzanie, marketing, finanse, prawo gospodarcze, kierownictwo operacyjne i strategiczne, optymalizacja, logistyka czy komunikacja w firmie.
Założeniem studiów MBA jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych menedżerów zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i praktycznej. W roli wykładowców występują eksperci z ogromnym doświadczeniem w dziedzinach biznesu. Co więcej, sami słuchacze mogą wymieniać między sobą swoje doświadczenia, co daje możliwość nauki poprzez case study. Studia MBA są prowadzone w trybie zaocznym, pozwalającym słuchaczom na jednoczesną pracę na stanowisku i doskonalenie zawodowe.
Natomiast EMBA (Executive Master of Business Administration) są bardziej zaawansowaną i prestiżową formą studiów MBA, skierowaną specjalnie do kadry kierowniczej wyższego szczebla. Oznacza to, że zarówno rekrutacja, jak i program studiów są znacznie bardziej wymagające. Warunkiem podjęcia studiów Executive MBA jest minimum pięcioletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowniczym oraz ukończenie studiów magisterskich na kierunkach ekonomiczno-biznesowych.
Jakie możliwości daje tytuł Executive Master of Business Administration?
Dyplom ukończenia studiów EMBA to przede wszystkim świadectwo o posiadaniu szeroko rozwiniętych kompetencji twardych z zakresu zarządzania i biznesu oraz umiejętności miękkich, równie niezbędnych w roli kierownika. Jego posiadanie stanowczo podnosi renomę pracownika i otwiera mu ścieżki awansu na bardziej odpowiedzialne stanowiska lub podjęcia nowej pracy na wysokich etatach menedżerskich, co oczywiście przekłada się na wysokie zarobki.
Oczywiście rozwój, zdobycie wiedzy i zarobki to główne, ale nie jedyne korzyści po ukończeniu studiów. Absolwenci MBA i EMBA mogą poszczycić się ogromem wartościowych kontaktów biznesowych z całego kraju, a nawet Europy czy świata. Podczas studiów spotyka się wielu doświadczonych praktyków z różnych dziedzin, zarówno wśród wykładowców, jak i innych słuchaczy. Kontakty te mogą w przyszłości zaowocować świetnie rokującymi współpracami B2B.
Warto tutaj także wspomnieć, że zgodnie Z Ustawą o zasadach zarządzania mieniem państwowym z dnia 16 grudnia 2016 r. świadectwo ukończenia studiów podyplomowych EMBA uprawnia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa i zarządzania mieniem państwowym.
Kto może pójść na studia MBA?
Przyszła pora, aby pochylić się nad tym, kto właściwie może podjąć studia MBA i EMBA. Niestety nie jest to możliwe dla każdego. Podjęcie studiów podyplomowych na tych kierunkach jest możliwe przede wszystkim dla osób, z doświadczeniem zawodowym na stanowiskach menedżerskich.
Oczywiście wymagania dla kandydatów mogą się różnić w zależności od uczelni, jednak najczęściej dla studiów MBA jest to dwa lata doświadczenia, natomiast dla EMBA aż pięć. Co więcej, ta druga formuła wymaga, aby były to osoby ze stanowisk minimum średniego szczebla. Pamiętać należy także, że tak jak na każde inne studia podyplomowe, mogą pójść na nie jedynie absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich.
Kryteria przyjęć na studia EMBA
Rekrutacja na studia podyplomowe Executive MBA jest niestety dosyć wymagająca. Kandydaci muszą przedłożyć:
- dyplom ukończenia studiów II stopnia na kierunkach związanych z biznesem lub zarządzaniem,
- dokument potwierdzający minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe na stanowisku menedżerskim,
- dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2 (zajęcia często odbywają się nie tylko w języku polskim, ale też w języku angielskim),
- CV i list motywacyjny.
Bardzo często warunkiem przyjęcia jest także wzięcie udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której ocenia się nie tylko wiedzę, ale i stopień motywacji kandydata.
Trzeba mieć na uwadze, że studia te nie są łatwe i wymagają od słuchaczy ogromu pracy, logicznego myślenia i determinacji. Dlatego też decydować na nie powinny się osoby ambitne, o wysokiej pewności siebie i swoich umiejętności, nie boją się wyzwań.
Osoby pożądane na studiach MBA
Studia MBA z pewnością są elitarne, stąd też skupiają głównie:
- menedżerów, kierowników i dyrektorów,
- specjalistów z rozmaitych branż,
- przedsiębiorców i osoby zasiadające w radach nadzorczych,
- partnerów zarządczych i biznesowych.
Warto pamiętać, że na studiach MBA mile widziane są także osoby aspirujące do tego typu stanowisk.
Jak wyglądają studia podyplomowe Master of Business Administration
Programy MBA mogą być różne w zależności od uczelni, jednak zazwyczaj trwają od 2 do 4 semestrów. Zajęcia prowadzone są w trybie zaocznym lub wieczorowym. Niektóre szkoły oferują także możliwość uczestniczenia w zajęciach online i specjalne platformy e-learningowe.
Ten rodzaj studiów kładzie nacisk na wiedzę praktyczną, dlatego też oprócz części wykładowych program obfituje w zajęcia ćwiczeniowe i warsztaty, oparte o prawdziwe sytuacje i przypadki, wymagające użycia technik i narzędzi menedżerskich.
Studenci często współpracują w grupach, co ma aktywnie rozwijać ich umiejętności interpersonalne, a zarazem jest przygotowaniem do zarządzania zespołem. Głównym atutem jest tu przekazywanie wiedzy przez praktyków-ekspertów, co odróżnia podyplomówkę od studiów I i II stopnia, gdzie wykładowcy pochodzili głównie ze środowiska akademickiego.
Ponadto uczelnie prowadzące studia MBA mogą oferować dodatkowe moduły kształcenia i specjalizacje, dzięki czemu można uzyskać wiedzę stricte z dziedziny, w której się obracamy,
Z czym wiąże się ukończenie studiów MBA?
Studia MBA przekazują szeroką, ekspercką wiedzę, a ich ukończenie wiąże się z koniecznością zdania egzaminu końcowego. Niektóre uczelnie wymagają dodatkowo napisania pracy dyplomowej lub wykonania projektu końcowego. Zadaniem zarówno egzaminu, jak i zadań końcowych jest zweryfikowanie postępów poczynionych przez słuchaczy i sprawdzenie, czy zasługują oni na prestiżowy tytuł.
Kadra Executive MBA - prestiż dla przedsiębiorstwa
Absolwenci studiów podyplomowych EMBA przygotowani są do pełnienia kluczowych funkcji zarządczych w firmach. Ich zdolności i szeroka wiedza mogą wnieść istotny wkład w rozwój i innowację, a także podnosić rangę przedsiębiorstwa. Już samo zatrudnienie osób z tytułem Executive MBA to prestiż dla całej firmy, gdyż studia te uważane są za elitarne i eksperckie na całym świecie.
Studia Executive Master of Business Administration — Podsumowanie
Podjęcie studiów EMBA i zdobycie dyplomu ich ukończenia to możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Studia te skierowane są do menedżerów średniego i wysokiego stopnia. Zdobyta wiedza sprawia, że absolwenci wnoszą istotny wkład w rozwój firmy. W trakcie zajęć teoretycznych i praktycznych poruszane są m.in. zagadnienia z zakresu zarządzania, planowania i wdrażania strategii, ekonomii i finansów, prawa czy technik interpersonalnych, co daje absolwentom solidne podstawy do pełnienia kluczowych funkcji zarządczych. Uzyskanie dyplomu EMBA to pewna szansa na sukces!