Jak wygląda USG jąder?
Badanie USG jąder umożliwia ocenę kondycji jąder, najądrzy oraz całej moszny. Okazuje się ono niezwykle przydatne w diagnostyce i profilaktyce chorób jąder, takich jak żylaki powrózka nasiennego, guzy jąder, skręt jądra. Badania USG jąder są powszechnie dostępne, stosunkowo niedrogie i nieinwazyjne, dlatego z pewnością warto wprowadzić je do rutyny dbałości o zdrowie. Jak przebiega USG jąder i jak się do niego przygotować?

1. Wskazania do badania USG jąder
2. Jak wygląda badanie USG jąder?
3. Czy USG jąder i moszny wymaga przygotowania?
Ile kosztuje USG jąder? W ofercie Rehmedicon to wydatek nie przekraczający 200 zł, natomiast warto wiedzieć, że często potrzeba wykonania USG jąder pojawia się w toku badania u urologa i wówczas można liczyć na pakiety cenowe.
Wskazania do badania USG jąder
USG jąder i moszny odgrywa kluczową rolę w diagnostyce wielu chorób oraz przy wykrywaniu niepożądanych zmian w obrębie jąder. Jego wykonanie zaleca się przy podejrzeniu:
- wodniaka jądra,
- skrętu jądra,
- podejrzeniu żylaków powrózka nasiennego, potocznie określanych jako żylaki jąder,
- stanów zapalnych jądra,
- nowotworów i guzów jąder,
- przepuklin mosznowych lub pachwinowych.
Badanie USG może być również istotne w diagnostyce niepłodności, po urazach oraz wówczas, gdy pojawia się ból jąder.
Jak wygląda badanie USG jąder?
Ultrasonografia jąder jest zabiegiem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Najczęściej przeprowadza się je w pozycji leżącej, w której pacjent krzyżuje nogi lub ma podłożony w okolicach worka mosznowego specjalny wałek. Lekarz nakłada na głowicę aparatu USG żel umożliwiający uzyskanie obrazu. Cały proces trwa kilkanaście minut, a opis badania pacjent otrzymuje zwykle chwilę później.
Czy USG jąder i moszny wymaga przygotowania?
Zarówno USG jąder, jak i badania USG moszny nie wymagają szczególnego przygotowania. Jedynie pacjenci, którzy wcześniej przechodzili zabiegi operacyjne w tym obrębie lub leczyli schorzenia, powinni zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną. Dodatkowo warto zadbać o komfortową odzież, którą łatwo będzie zdjąć, i zabrać zapasową bieliznę na wypadek zabrudzenia żelem.
- Czy przed USG moszny trzeba ją ogolić?
Nie, nie ma takiej konieczności.
- Czy na badanie USG jąder i badanie USG moszny trzeba mieć skierowanie?
Można wykonać takie badanie również prywatnie.
- Co zrobić, jeśli podczas badania nastąpi wzwód?
Jest to naturalna sytuacja, która absolutnie nie powinna być powodem do niepokoju. Nie przeszkadza również w żaden sposób w diagnostyce.
Co istotne, przeciwwskazaniem do badania USG są rany w miejscu badania lub silny ból jąder. Przykładanie głowicy aparatu może być przyczyną znacznego dyskomfortu.