Śledź nas na:


WAGI PRECYZYJNE – JAK ZWAŻYĆ LUDZKI LOS?

Istnieje wiele rodzajów wag. W zależności od tego, co i w jakich warunkach chcemy zważyć, stosuje się wagi precyzyjne, wiszące, platformowe. Trudno wyobrazić sobie handel czy produkcję bez tego wynalazku, który jest starszy, niż nam się wydaje. Wzmianki na temat wagi i sposobów ważenia znajdziemy w najstarszych tekstach Biblii, ale także pośród zabytków starożytnego Egiptu.

Starożytne wagi precyzyjne?

Z całą pewnością wagi znane już były starożytnym Egipcjanom. Świadczy o tym chociażby częsty motyw sceny sądu Ozyrysa umieszczany na ścianach grobowców czy papirusach. Przedstawia on ocenę ludzkich uczynków doczesnych w alegorycznej formie zestawienia ciężaru serca człowieka z piórem prawdy symbolizującym boginię sprawiedliwości – Maat. Nieodzownym elementem każdego fresku oprócz takich bóstw jak Horus czy Anubis, jest zawsze równoramienna waga do złudzenia przypominająca wagi precyzyjne do niedawna jeszcze używane przez jubilerów czy aptekarzy. Oto za chwilę wypełni się przeznaczenie człowieka. Jego serce spoczywające na jednej szali (czy nic nie obciąża?) zostanie porównane z piórem prawdy położonym na drugiej przez boginię sprawiedliwości.

Nie ma handlu bez wagi

Poza świadectwem bogatej kultury i rozbudowanego systemu wierzeń religijnych, waga na freskach i papirusach stanowi także dowód wysokiego stopnia rozwoju cywilizacyjnego. Tam gdzie rozwinęło się rolnictwo – a żyzne tereny nad Nilem dawały ku temu sposobność – powstawały nadwyżki żywności, rozwijały się rzemiosła. To zaś tworzyło idealne warunki do rozwoju handlu, który z kolei wymagał precyzyjnego określania ilości lub masy towarów, aby zapewnić uczciwość transakcji. Jak bardzo ówczesne wagi precyzyjne być mogły? Bardzo, bo rządziły nimi proste, acz konsekwentne prawa fizyki, a dla nich genialni budowniczowie piramid mieli ogromny szacunek. Z drugiej strony wiedzieli też, jak je wykorzystać. System jednak był niejednolity. W istocie zunifikowano go dopiero w drugiej połowie XX wieku, wprowadzając system metryczny.

Od platformowych po wagi precyzyjne

Pierwsza waga to zwyczajny kij i dwa sznurki przywiązane na jego końcach do mocowania ważonych przedmiotów. Wagi precyzyjne to może nie były pod względem konstrukcji, lecz z pewnością pozwalały na transakcję handlową, z której nikt nie wychodził stratny. Obecnie możemy ważyć prawie wszystko i niemalże w każdych warunkach. W laboratoriach analitycznych, aptekach do odmierzania niewielkich ilości substancji służą wagi laboratoryjne, zakłady jubilerskie do ważenia drogocennych kruszców stosują wagi precyzyjne. Dziś są one oparte na technologii elektronicznej i potrafią określić masę z niewiarygodną dokładnością. Aby zważyć na łodzi rybackiej jeszcze na morzu świeżo złowionego tuńczyka, świetnie nada się wisząca waga hakowa, a określenie masy samochodu ciężarowego wraz z ładunkiem w punkcie celnym możliwe jest, ponieważ istnieją specjalne wagi najazdowe, które montuje się w podłożu. Inne urządzenia nadają się do hurtowni i magazynów, a inne do sklepów i urzędów pocztowych. Trudno jednak sobie wyobrazić życie bez wagi.

Wagi przyszłości

Jak będą wyglądały wagi za dziesięć czy za sto lat? Już dzisiaj są bardzo nowoczesne i wiele potrafią. Dzięki elektronice mogą na wyświetlaczu pokazać nie tylko wartość masy w gramach czy kilogramach. Mogą także przeliczyć wynik na niestandardowe jednostki, zliczyć ilość sztuk, średni ciężar pojedynczego egzemplarza, itp. 

Źródło: w artykule wykorzystano informacje na temat wag ze strony

http://emaks.pl/wagi/wagi-precyzyjne.html.