Śledź nas na:


8 sprawdzonych porad jak walczyć ze stresem przed maturą

Stres przed maturą jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i nie powinien być traktowany jako coś negatywnego i uniemożliwiającego rzetelne przygotowanie się do egzaminu. Ci z was, którzy dobrze znają biologię i interesują się naukami psychologicznymi, zapewne wiedzą, że stres może mieć wymiar pozytywny. Reakcja „walcz i uciekaj” wywołana działaniem stresora ma na celu zmobilizowanie nas do działania, przyspieszenie myślenia i szybkie rozprawienie się z zagrożeniem. Tego typu stres charakteryzuje się krótkotrwałością i mija wraz z ustąpieniem czynnika, który go wywołuje. Nie warto z nim walczyć – każda forma motywacji jest bowiem cenna!

 


Pamiętaj, że od stresu nie da się uciec! To wszechobecny element życia człowieka, dlatego trzeba nauczyć się z nim żyć!

Co zrobić w ostatniej chwili?

Oczywiście siła odczuwanego stresu jest w dużej mierze zależna od nas samych. Im lepiej będziemy przygotowani, tym łatwiej poradzimy sobie z sytuacją stresową. Cóż nam przyjdzie po dobrym nastawieniu, jeżeli w głowie pustka? Do matury 2016 zostało jeszcze trochę czasu, więc nie odpuszczaj sobie i nie licz na „łapane”. To jak zdasz i jak bardzo zestresowany będziesz w dniu egzaminu zależy wyłącznie od ciebie! Poniżej prezentujemy kilka sposób na to, jak zapanować nad stresem:

Rada nr 1 – Skup się na nauce, a nie ocenach

Nie myśl o dobrym wyniku i nie układaj w głowie żadnych scenariuszy. Najgorsze co możesz zrobić, to skupić się na ocenach a nie nauce. Czy warto tracić czas na rozmyślanie, skoro masz jeszcze tyle do nadrobienia?

Rada nr 2 – Zdyscyplinuj się!

Stwórz tygodniowy grafik i trzymaj się go. Dyscyplina to podstawa. Jeżeli rozpiszesz sobie plan działania i będziesz trzymał się wytycznych, zrealizujesz cały materiał i będziesz pewny, że nic cię nie zaskoczy.

Rada nr 3 – Znajdź najlepsze miejsce do nauki

Jeżeli wiesz, że łatwo się rozpraszasz, nie ucz się w domu. Pojedź do biblioteki uniwersyteckiej albo osiedlowej czytelni. Nie bierz ze sobą laptopa, a telefon zostaw w kurtce w szatni. Urządzenia mobilne to złodzieje czasy, a przecież masz go coraz mniej. Zegar maturalny tyka!

Rada nr 4 – Nie rozmawiaj o maturze, tylko się do niej ucz!

Nie rozmawiaj z kolegami na temat matury. Prawdopodobnie będą się przechwalać, że wszystko już umieją i napisali próbne matury na sto procent. Skup się na sobie – matura 2016 to sprawdzian twoich umiejętności, a nie konkurs wiedzy.

Rada nr 5 - Stosuj mnemotechniki

Zapisuj ważne informacje na kartkach, a następnie przywieszaj je w całym pokoju. Im częściej będziesz miał styczność z zapiskami, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zapomnisz niczego na egzaminie.

Rada nr 6 – Pamiętaj o odpoczynku i relaksie

Matura 2016 jest bardzo ważna, ale myślenie o niej nie powinno zabierać całego twojego czasu. Zrób sobie jeden dzień wolnego i w tym czasie myśl o wszystkim, ale nie nauce. Zrezygnuj jednak z imprez i picia alkoholu – wszystko przed tobą, na razie egzaminy są najważniejsze.

Rada nr 7 – Wysypiaj się!

Nie zarywaj nocek! Zbyt mała ilość snu prowadzi do braku koncentracji, trudności w nauce, spadku motywacji i co najgorsze – ciągłego zmęczenia. To na pewno nie pomoże Ci przed maturą. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.

Rada nr 8 – A może kurs?

Jeżeli naprawdę boisz się, że nie zdasz matury, koniecznie zapisz się na kurs przygotowujący. Niektóre z nich odbywają się na uczelniach wyższych i już przed maturą uczniowie mogą poczuć się jak prawdziwi studenci. Jest to znakomita okazja do powtórki, by matura 2016 była zdana na 100%.