Śledź nas na:


Zdrowie pisane naturoterapią

Zdrowie - wartość największa i najcenniejsza ze wszystkich jakie posiadamy. Poeta tak o nim pisał: „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.” Wielu z nas wie, jak cenny jest to dar i jak łatwo można go stracić.

Nowoczesność nasuwa znany przez setki lat trend, jakim jest nastawienie na profilaktykę i powrót do natury. Media, literatura i kultura coraz częściej podsuwają eko styl życia - zdrowie jest jego fundamentem. Jednak nie każd wie, jak to zrobić. Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie postanowiła zadbać o to, co najcenniejsze - o zdrowie, tworząc w ubiegłym roku nową specjalność studiów licencjackich na kierunku Terapia artystyczna i temat studiów podyplomowych. Jest nią Naturoterapia.

Czym tak naprawdę jest naturoterapia?


Można stwierdzić, że jest to tzw. medycyna naturalna, niekonwencjonalna. Wykorzystuje do tego wiedzę z zakresu m.in. ajurwedy, ziołolecznictwa, bioenergoterapii czy apiterapii. Terapie naturalne wspierają leczenie, przywracają i utrzymują zdrowie, a przede wszystkim dbają o profilaktykę. Nowoczesna naturoterapia jest wielodyscyplinarna - z każdej strony uważnie „przygląda się” pacjentowi, „badając” jego dolegliwości. Terapie naturalne mają zapobiegać chorobom bądź je leczyć. Głównym założeniem jest równowaga. Organizm człowieka, tak jak otaczająca go przyroda, powinien żyć w harmonii ze sobą.


Kim są naturoterapeuci?


Zawód naturoterapeuty wiąże się ze zdobyciem umiejętności, wiedzy i kompetencji związanych z nauką o zdrowiu. To osoby, które wiedzą, jak i co czerpać z natury. Naturoterapeuta zakłada, że podświadomie organizm człowieka potrafi sam się uleczyć, posiada wrodzoną zdolność do regeneracji i tą właśnie zdolność wspiera. Specjalista naturoterapeuta to człowiek charakteryzujący się szeroką wiedzą z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej, jest empatyczny i skoncentrowany na pomocy drugiemu z wykorzystaniem nabytej i ciągle uaktualnianej wiedzy. Naturoterapeuta mądrze korzysta z natury, wie co leczy, a co szkodzi, dzięki czemu wspiera i uzupełnia medycynę konwencjonalną. Praca w tym zawodzie polega również na zgłębieniu wielu obszarów ludzkiego organizmu. Na poznaniu przyczyn powstania chorób i leczenia ich skutków, a przede wszystkim niedopuszczaniu do ich powstania. Bazuje na mocnej relacji pacjenta ze specjalistą. Musi aktywnie słuchać swojego podopiecznego, ponieważ bardzo często w tym, co i jak mówi, ukryta jest odpowiedź o chorobie czy jej pojawiających się symptomach.


Naturoterapia w GWSP


GWSP Chorzów to uczelnia, która zgodnie ze swoim hasłem uczy „z przyjemnością”, czyli z pasją, chęcią i zamiłowaniem do danej dyscypliny. Na rynku pracy potrzebni są specjaliści od terapii naturalnych, których wiedza i umiejętności pozwolą zadbać o najcenniejszy dar - zdrowie.

W roku akademickim 2014/2015 po raz pierwszy uruchomiliśmy studia licencjackie na specjalności Naturoterapia. Studenci są bardzo zadowoleni z programu studiów, praktycznego prowadzenia zajęć. Przyciągnęliśmy prawdziwych pasjonatów, którzy znakomicie odnajdują się w tego typu dyscyplinie naukowej. Mamy nadzieję, że nowy nabór będzie równie udany. – mówi Joanna Żyta z Działu promocji i PR. GWSP Chorzów nie zatrzymuje się tylko na studiach licencjackich. „Cały czas trwa rekrutacja na studia podyplomowe z Naturoterapii. Naszą nowością są również studia podyplomowe: Joga i ajurweda ” mówi Żyta. „Jesteśmy dumni, że na Śląsku udało się nam strwożyć specjalność propagującą zdrowy styl życia” dodaje. 

„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – świat zmierza w kierunku eko. Nowoczesność to dzisiaj powrót do natury i zdrowego stylu życia. Uczmy się zapobiegać chorobom, korzystając z wiedzy i doświadczenia naturoterapeutów – specjalistów od terapii naturalnych.