Śledź nas na:


Jak ułatwić sobie naukę angielskiego - poznaj metodę aktywnego mówienia

Nauka języka obcego budzi obawy u wielu osób. Najczęściej obawiamy się konieczności wkuwania na pamięć wielu słówek i konstrukcji gramatycznych. Dla wielu osób problem stanowi też bariera przed mówieniem w obcym języku. Tego typu kłopoty pojawiają się nie tylko przy nauce mniej popularnych języków, ale też przy zdobywaniu umiejętności mówienia po angielsku. Jak sobie z nimi radzić? Jak ułatwić sobie naukę angielskiego? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Czy angielski jest łatwy do nauczenia?

Angielski to język międzynarodowy. Znając go, nawet na poziomie podstawowym, porozumieć można się na całym świecie. Jego znajomość przydatna jest nie tylko na wakacjach, ale także w życiu zawodowym. Badania pokazują, że osoby znające angielski są bardziej cenionymi pracownikami, łatwiej znajdują pracę i są lepiej wynagradzani. Mimo wyraźnych korzyści płynących ze znajomości angielskiego statystyki pokazują, że niewielu naszych rodaków włada tym językiem. Z badań opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że tylko 30% Polaków zna angielski w stopniu umożliwiającym komunikacje z obcokrajowcem. Pojawia się więc pytanie, angielski jest łatwy czy trudny dla Polaków? Okazuje się, że korzystając z https://szybkanauka.pro/jezyk-angielski-jest-latwy/, nauka może być łatwa i przyjemna. Wynika to z tego, że skupia się ona nie na teorii i wkuwaniu na pamięć słówek czy gramatyki, ale praktycznych umiejętnościach takich jak mówienie, czy rozumienie ze słuchu. Metoda Aktywnego Mówienia pokazuje również szereg sposobów, które mają ułatwić naukę, a także przyspieszyć jej efekty.

Naucz się struktury zdań

Pierwszym sposobem na naukę angielskiego jest nauczenie się struktury zdań. Wiedza, na którym miejscu w szyku zdania ma pojawić się czasownik czy podmiot, pozwoli na łatwiejsze budowanie konstrukcji, a także budowanie bardziej rozbudowanych wypowiedzi. Aby jednak poznać szyk angielskich zdań, wcale nie trzeba wkuwać gramatyki na pamięć czy wiele godzin spędzić nad podręcznikami. Ucząc się razem z Metodą Aktywnego Uczenia, konstrukcje poznaje się w praktyce – budując własne zdania dotyczące realnych, życiowych sytuacji. Zdania te powtarza się później na głos, dzięki czemu łatwiej się zapamiętuje ich budowę.

Zobacz, ile słów tak naprawdę musisz znać

5000? 10 000? A może milion? Ile słów trzeba znać, aby skutecznie porozumieć się po angielsku? To pytanie często pojawia się u osób uczących się języka obcego metodą tradycyjną. Zazwyczaj zadajemy sobie je, wkuwając na pamięć kolejne tysiące słówek, których najprawdopodobniej nie wykorzystamy nigdy. Zanim więc po raz kolejny przysiądziemy do kartki, z której będziemy wkuwać kolejne 100 nazw zwierząt czy zawodów, warto zobaczyć, co oferuje Metoda Aktywnego Mówienia. Korzystając z niej, przekonasz się, że aby komunikatywnie porozumieć się z Brytyjczykiem czy inną osobą mówiącą w języku po angielsku, musisz znać tylko 1000 słów! Znając je, przekażesz najważniejsze informacje, uzyskasz te wiadomości, które potrzebujesz, a także będziesz mógł prowadzić tzw. small talk.

Pamiętaj, że nauka przez zabawę jest znacznie skuteczniejsza

Nauka języka angielskiego może być trudna i żmudna. Nie warto sobie więc jej utrudniać, zmuszając się do wielogodzinnych ćwiczeń z podręcznikiem czy wkuwania słówek i reguł gramatycznych na pamięć. Takie metody nie tylko są frustrujące, ale i przynoszą nikłe postępy. Najlepsze efekty osiągnie się, kiedy naukę połączy się z zabawą. Nowe słówka, wyrażenia i powiedzenia warto przyswajać z filmów, seriali czy piosenek, a czasy poznawać aktywnie mówiąc i rozmawiając. Świetnym sposobem na naukę przez zabawę może być rozmowa z innymi osobami w języku obcym. Takie konwersacje nie tylko pogłębiają wiedze i umiejętności, ale i pozwalają zdobyć, nowe informacje o danym kraju, kulturze, historii. Warto też wspomnieć, że dobre efekty osiągnie się, kiedy nauka będzie regularna. Systematyczność wspierać będzie natomiast możliwość odbycia lekcji w każdym momencie i w każdym miejscu. Taką możliwość zapewnia metoda Aktywnego mówienia, której lekcje można włączyć, stojąc w korku, lecąc samolotem czy odpoczywając na plaży.