Śledź nas na:


Tajemnice wzroku, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Oko, jako narząd wzroku, to niezwykły mechanizm, dzięki któremu możemy poznawać świat. Kryje ono w sobie wiele tajemnic i ciekawostek, m.in. taką, że narząd wzroku odbiera 80% wiedzy z otaczającego nas świata. Nie musimy kończyć policealnej szkoły optycznej, ani tym bardziej medycyny, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Wystarczy przeczytać poniższy artykuł.

Kolorowa tęczówka
Uczniowie w optykach - szkołach policealnych, dowiadują się, że nasze tęczówki są unikalne tak samo jak linie papilarne. To dzięki nim bardzo często można zidentyfikować jakąś osobę. Co ciekawe podczas robienia zdjęć tęczówki w bardzo dużym powiększeniu ma się wrażenie, że wyglądają one jak gwiezdne galaktyki. I to dwie od razu, bowiem nasze prawe oko różni się od lewego. Osoby z dobrymi aparatami mogą to sprawdzić na własnej skórze. Nic dziwnego, że oczy to jedna z pierwszych części ciała, w której się zakochujemy u drugiej osoby. Nasz indywidualny wzór kształtuje się aż do skończenia drugiego roku życia.

Mruganie
Mruganie służy nawilżeniu oka i oczyszczaniu z pyłów i brudów. Jednak okazuje się, że zaraz po urodzeniu mrugamy znacznie mniej. Dopiero osiągając szósty miesiąc życia dostosowujemy swoje tempo do dorosłego człowieka i wynosi ono około 11 mrugnięć na minutę. Zakładając, że śpimy osiem godzin dziennie, to w ciągu dnia mrugamy aż 10 560 razy, a w ciągu roku około 3 854 400 razy! To się nazywa dopiero ćwiczenie! Co do mrugania to należy jeszcze wspomnieć, że podczas rozmowy z drugą osobą robimy to intensywniej.

Płacz
Widząc noworodka zastanawiamy się, czemu płacze na sucho – nie wydzielając łez. Jest to spowodowane tym, że dopiero po trzech miesiąca od urodzenia gruczoły łzowe się uaktywniają. Najwięcej posiadamy ich jak jesteśmy dorośli. Z kolei osoby w wieku podeszłym również wydzielają wraz z wiekiem coraz mniej łez - tak zaprogramowany jest nasz organizm.

Jak widzimy kolory?
Mówi się, że mężczyźni potrafią nazwać siedem kolorów: czarny, biały, czerwony, zielony, niebieski, brązowy i żółty, za to kobiety potrafią wymienić co najmniej siedem odcieni jednego koloru. Są to oczywiście żarty. Nasze oczy potrafią rozróżniać około miliona kolorów, jednak nazwać potrafimy około dwustu. Za ich prawidłowe widzenie odpowiadają specjalne czopki umieszczone w oku. Przeciętny człowiek ma ich trzy, jednak rodzą się osoby, które posiadają cztery. Ich zdolność rozróżniania kolorów wzrasta i widzą około dziesięciu milionów kolorów. Concetta Antico – osoba z takimi zdolnościami stwierdziła., że bardzo pomaga jej to malować wspaniałe i kolorowe obrazy (jest artystką – tetrachromatykiem). Jak sama przyznała niestety nie jest w stanie wytłumaczyć jak to jest widzieć tyle barw. Jeżeli nie wierzysz, że jesteś w stanie rozpoznawać różniące się odcieniami kolory, to w Internecie możesz znaleźć specjalne testy.
Oko jest niezwykle interesującym narządem, doskonalszym niż najlepsze aparaty fotograficzne. Dlatego trzeba też o nie nieustannie dbać – np. jedząc witaminę A, czy nie siedząc zbyt wiele przed ekranem telewizora czy komputera. Jeżeli więc ciekawostki o nim zainteresowały cię i chciałbyś poznać ich więcej to zawsze możesz iść do policealnej szkoły optycznej.