Śledź nas na:


Kredyt hipoteczny dla studenta – czy to możliwe?

O kredyty hipoteczne ubiegają się najróżniejsze grupy osób. Nawet ci bardzo młodzi, jednak czy na tyle, żeby to mogli być studenci?

Rozwiązania kredytowe dla studenta

Istnieje oczywiście coś takiego jak kredyt studencki. Indywidualnie ustalane transze pozwalają studentowi skupić się na nauce i realizacji pasji. W trakcie studiowania nie trzeba go spłacać. Ten okres w założeniu ma posłużyć osiągnięciu kwalifikacji do zdobycia pracy pozwalającej szybko spłacić zaciągnięty kredyt studencki. Można na niego odłożyć zresztą już w trakcie studiów, ponieważ transze kredytu są wypłacane w 10 ratach w trakcie każdego roku akademickiego, od października do lipca włącznie.

Zależnie od wyboru żaka wynoszą one od 400 zł do nawet 1 000 zł, bo te graniczne kwoty zostały od sierpnia wywalczone przez Parlament Studentów RP.  Wcześniej możliwe były jedynie kwoty 600- i 800-złotowe. Zmienią się też terminy transz. Nabór wniosków o kredyt będzie można składać już w sierpniu, a od przyszłego roku już od 15 lipca. W ten sposób pierwsze pieniądze na kontach studentów pojawią się już w styczniu, czyli trzy miesiące wcześniej niż do tej pory. Teraz także o kredyt studencki będą mogli ubiegać się kandydaci na studia. Po udanej rekrutacji wystarczy, że dołączą stosowne zaświadczenie z dziekanatu.

Żeby otrzymać kredyt studencki należy podjąć naukę na studiach do 25. roku życia. Nie ma znaczenia jakiego typu są to studia – stacjonarne czy zaoczne, na uczelni publicznej czy niepublicznej. Taki kredyt uzyskać można w banku, który ma podpisaną umowę na zawarcie tego rodzaju produktu w swojej ofercie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jego spłata może odbywać się w ciągu dwóch lat, mogąca być przedłużona na okres studiów doktoranckich. Osobami zabezpieczającymi kredyt są zazwyczaj dwie osoby, czyli najczęściej rodzice.

Studiuję i spłacam kredyt na mieszkanie – to możliwe, dzięki…

Kredyt studencki jest bez wątpienia opcją pozwalającą studentowi skupić swój wysiłek na działaniach pozwalających zdobyć w przyszłości dobrą pracę. Jednak nie przybliża to zasadniczo osoby studiującej do zdobycia własnego mieszkania. Jak można uzyskać kredyt hipoteczny studiując?

Po pierwsze, kredyt hipoteczny dla studentów nie jest osobnym produktem. Muszą oni więc przejść standardową procedurę oceny zdolności kredytowej. Dlatego trzeba rozejrzeć się na sprawdzonych stronach. Przeglądając kredyty hipoteczne w serwisie hipoteki.net zyskujemy pełny ogląd sytuacji w segmencie tych właśnie produktów bankowych.

Tak jak sam fakt studiowania nie stoi na przeszkodzie na zaciągnięciu kredytu hipotecznego, tak studia utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają udowodnienie przed bankiem pozytywnej zdolności kredytowej. A na pewno w przypadku studentów dziennych, nawet pracujących dorywczo, może to się okazać bardzo trudne. Bo nawet jeśli pracują, to często na niepełnym etacie i umowie zleceniu, co wiąże się z niepewnymi i raczej małymi zarobkami. Samodzielne uzyskanie kredytu hipotecznego jest prawie nieosiągalne, ponieważ banki traktują studentów po prostu jak zwyczajne osoby fizyczne.

Na kredyt hipoteczny mogą na pewno sobie pozwolić studenci niestacjonarni, zatrudnieni na umowie o pracę, osiągający dobry i stabilny dochód. Ci w praktyce są traktowani jak osoby, które ukończyły już swoją edukację. Jeśli jednak studiują dziennie, mogą spróbować zaciągnąć kredyt hipoteczny na spółkę z rodzicami. Kiedy będą współwnioskodawcami, zdolność kredytowa rodziców może skutecznie zapracować na możliwość wzięcia przez nich kredytu hipotecznego.