Śledź nas na:


Studiujesz za granicą? Naucz się oszczędzać!

Każdy kto myśli o studiach za granicą, musi wiedzieć, że to spory wydatek. Owszem, możemy składać dokumenty tylko na bezpłatne uczelnie - niemniej jednak już samo życie w innym kraju może oznaczać niemałe koszty dla Polaka!

Czy wszędzie można studiować za darmo?

W Polsce wybór państwowej uczelni i studiów w trybie stacjonarnym oznacza bezpłatną naukę. Student musi płacić jedynie w kilku przypadkach, np. kiedy nie zdaje egzaminów w regulaminowych terminach lub musi powtarzać przedmiot. Bardzo podobnie jest na uczelniach w Turcji, Czechach, Norwegii, Danii, Holandii czy na Malcie.

Jednak nie we wszystkich krajach naszego kontynentu studiuje się tanio i nie zawsze wszyscy studiują w tej samej cenie. Uczelnie różnych państw europejskich różnicują opłaty za studiowanie w zależności od sytuacji materialnej danego studenta, od kraju jego pochodzenia, od zdobytych przez niego punktów ECTS, od wybranego kierunku studiów czy od lokalizacji uczelni.

 

Nie tylko czesne, czyli za co jeszcze zapłaci student

Opłata za uczelnię to nie jedyne koszty, które ponosimy studiując za granicą. Zacznijmy od tego, że student musi dostać się do miejsca, w którym chce studiować. Zapewne czasem będzie także chciał odwiedzać rodzinne strony – dochodzą zatem koszty transportu za granicę i ewentualnie koszty przyjazdów/lotów z zagranicy do kraju.

Musimy gdzieś mieszkać, a więc należy opłacić koszt wynajmu pokoju lub mieszkania. Oczywiście, to samo trzeba byłoby robić w Polsce – jednak zagraniczne ceny mogą niejednego zaskoczyć. Za niewielką kawalerkę w Paryżu zapłacimy od ok. 800 euro miesięcznie!

Nie zapomnijmy o kosztach codziennego życia: jedzenie, transport (mieszkania w ścisłych okolicach uczelni kosztują naprawdę sporo), rozrywka. Przeciętny student we Włoszech i w Niemczech wydaje na te cele ok. 700 euro miesięcznie, w Danii i we Francji ok. 1000 euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 800 funtów.

Kilka wskazówek, jak można oszczędzać na zagranicznych studiach

Jak widać, koszty studiowania za granicą mogą być ogromne! Jest jednak kilka metod na zaoszczędzenie pieniędzy:

1) Stypendia

Zawsze warto złożyć dokumenty o stypendium – a nuż się uda? Stypendia przyznawane są nie tylko za dobre wyniki w nauce, ale także m.in. studentom-rodzicom, osobom niepełnosprawnym czy sierotom.

2) Zniżki studenckie

Studiowanie to nie tylko obowiązki, ale i przywileje. W kinach, teatrach, barach i pubach studenci często mogą skorzystać ze zniżek, dlatego warto o nie pytać w każdym lokalu.

3) Rachunek walutowy

Zanim jeszcze wyjedziesz za granicę, otwórz rachunek walutowy w walucie, z której od teraz będziesz na co dzień korzystał. Kolejny krok to wymiana waluty - dzięki kantorowi internetowemu ergokantor.pl zrobisz to szybko i bezproblemowo. Przede wszystkim jednak liczy się korzystny kurs: już na jednej transakcji możesz zaoszczędzić nawet do 8% więcej niż wymieniając walutę w banku!

4) Rower lub spacery

Na koszty codziennego utrzymania składają się m.in. koszty dojazdu na uczelnię. Zamiast jednak jeździć autobusem, tramwajem czy samochodem można przesiąść się na rower lub rezerwować czas na dłuższe spacery.

5) Zaplanowane wizyty w ojczyźnie

Bilety lotnicze są tańsze, jeśli kupuje się je z ok. 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli odpowiednio rozplanujemy nasze wizyty w rodzimych stronach, za podróże samolotem możemy zapłacić naprawdę niewiele!