Śledź nas na:


Dlaczego ergonomiczne krzesła są dobre do nauki?

Ergonomia w projektowaniu mebli, z których korzystamy, jest ważna – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy. Nie wszyscy jednak uświadamiają sobie to, że jest ona istotna nie tylko w czasie pracy biurowej, ale także w trakcie nauki. W obu wypadkach podejmujemy wysiłek intelektualny i warunki w jakich się on odbywa mają znaczenie.

 

Szeroko rozumiana kwestia ergonomii zakłada kompleksowe przygotowanie miejsca do pracy lub nauki. Dotyczyć może tak wydawałoby się trywialnych kwestii jak odpowiednie uporządkowanie materiałów, z których korzystamy i łatwy do nich dostęp. Tą problematyką warto się zająć jednak dopiero wtedy, gdy zadba się o podstawy – odpowiedni stół lub biurko oraz właściwe krzesło. Oczywiste jest bowiem, że korzystanie z jadalnianego fotela lub krzesła kuchennego nie będzie dla nas optymalne, nawet jeśli głęboki, skórzany fotel jest dla nas kuszący. Meble te mają bowiem inną funkcję i służą albo do codziennego użytku, albo do relaksu. Warto mieć zatem siedzisko wyspecjalizowane do pracy i nauki.

Ergonomiczne krzesła obrotowe są bardzo przydatne dla każdego, kto się uczy. Kluczowe jest w ich wypadku to, że pozwalają na bardzo szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów. Zwykłe krzesła dopasowuje się do stołu, przy którym będzie się siedzieć, np. w czasie posiłków. Kupując krzesło obrotowe, nie musimy się tym aż tak bardzo przejmować. Można je bezproblemowo dostosować do wysokości biurka i wysokości samego użytkownika. Krzesła i fotele tego rodzaju pozwalają także czasem na ustawienie głębokości siedziska. Ważne jest również odpowiednie wyprofilowanie oparcia i siedziska. Dokonując zakupu dobrze zwrócić uwagę na obicie, które nie powinno być ani za twarde, ani za miękkie, aby się w nim nie zapadać lub nie odczuwać niewygody. Oczywiście, krzesło musi być komfortowe, ale ma ono być „w sam raz”. Liczy się też materiał obicia. Krzesła siatkowane mogą być zdecydowanie warte zainteresowania, gdy użytkownik spędza ucząc się dużo czasu w pozycji siedzącej. Przyszli informatycy, graficy i inne osoby zmuszone do korzystania z komputera do nauki i wykonywania swego zawodu na pewno je docenią. Krzesła siatkowane są wbrew pozorom stabilne i wygodne, a ponadto zapewniają odpowiednią wentylację. Latem i w słabo napowietrzanych pomieszczeniach pozwala to na dłuższe korzystanie z krzesła bez poczucia dyskomfortu, którego modele z obiciem z ekoskóry lub z grubą pianką nie zapewnią.

Rzecz jasna te cechy krzeseł ergonomicznych mogą być dla wielu doskonale znane, jednakże najważniejsze jest tu to, jakie skutki mają one na zdrowie i samopoczucie użytkownika. Efekty te mają wymiar zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Ergonomiczne krzesło obrotowe, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i możliwościom regulacji, pozwala dostosować je do ciała i potrzeb użytkownika. Przebywając w nienaturalnej dla organizmu ludzkiego pozycji, można przez to dłużej zachować koncentrację i nie męczymy się równie szybko. Łatwiej zatem przyswajać informacje. Nie popełnia się też tylu błędów i pomyłek, co ma szczególne znaczenie w przypadku przedmiotów ścisłych jak matematyka czy fizyka. W kwestii efektów długoterminowych chodzi przede wszystkim o pojawianie się wszelkiego rodzaju bólów, odrętwień i innych problemów związanych z siedzącym trybem życia. Nawet tak banalna rzecz jak zagłówek może mieć niezwykle pozytywne skutki, pozwalając na odpoczynek mięśniom szyi, głowie i kręgosłupowi. Podobną rolę pełnią zresztą podłokietniki.

Ergonomiczne krzesło biurowe nie jest oczywiście koniecznością. Można korzystać w czasie nauki ze zwykłego krzesła, jednakże korzyści zdrowotne i zwiększenie efektywności są warte swojej. Każdy zasługuje na porządne krzesło. Organizując sobie miejsce do nauki, warto zatem znaleźć taki model, który będzie funkcjonalny i nie będzie rozpraszał nas niewygodą. Uczenie się będzie po prostu skuteczniejsze i szybsze w ergonomicznych, a więc komfortowych, warunkach.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem www.CentrumKrzesel.pl