Śledź nas na:


Angielski online – czy można nauczyć się języka bezpłatnie przez Internet

Tytułowe pytanie nie jest żartem, lecz swoistym wyzwaniem. Oto bowiem w dobie informacji przekazywanych w błyskawicznym tempie za pośrednictwem Internetu nieco inny wymiar zyskała również nauka. Przykład języka angielskiego jest w tym wypadku najbardziej właściwy, bowiem od wielu lat to właśnie kursy uczące posługiwania się mową Szekspira są najbardziej poszukiwane i oblegane. Spróbujmy więc odpowiedzieć na kwestię, jaka pojawiła się w tytule tego tekstu.

Internet pomaga, bawi i uczy

O wpływie internetu na życie współczesnego człowieka można by pisać praktycznie bez końca. Upowszechnienie się tego kanału komunikacji zmieniło bowiem diametralnie wiele dziedzin, od wysyłania listów począwszy, poprzez bankowość i zakupy, aż na sposobie wyszukiwania informacji, czy też na metodzie podnoszenia swoich kwalifikacji za pośrednictwem kursów skończywszy.

A jeśli kursy to oczywiście języki obce. W Polsce od kilkunastu lat trwa nieprzerwana moda na naukę języka angielskiego, uznawanego za najbardziej popularną mowę na świecie. Tym bardziej zyskująca na sile, im więcej rodaków udaje się na drugą stronę kanału La Manche w celu poszukiwania lepszego życia.

W dobie wszechobecnego pośpiechu większości osób trudno jest jednak wygospodarować w ciągu tygodnia pracy czas na uczestniczenie w tradycyjnie prowadzonych, stacjonarnych zajęciach. Z pomocą przychodzi tutaj właśnie internet, bowiem kursy językowe oferowane tą drogą proponowane są na bardzo elastycznych warunkach, dzięki czemu w bardzo prosty sposób można je dostosować do indywidualnego zapotrzebowania.

Klient - nasz Pan

Konkurencja na rynku językowych kursów online jest bardzo duża, co przekłada się na dostępność szerokiej oferty. Z punktu widzenia klienta to bardzo dobra sytuacja, pozwala bowiem na wybór usługi, która sprosta jego oczekiwaniom lub aktualnym możliwościom finansowym. Załóżmy jednak, że chcemy wybrać kurs, za który nie będziemy musieli płacić. Czy takie rozwiązanie ma szansę skutecznie zadziałać?

Wychodząc z takiego założenia można sięgnąć po wariant najprostszy, czyli kurs oparty o przerabianie konkretnych lekcji i zaliczanie sprawdzianów. Taki tryb pozwala na systemowe przyswojenie wiedzy językowej, w tym wypadku jednak rozumianej głównie w sensie stricte książkowym.

Jeśli jednak chcemy więcej niż przerabianie materiału z języka angielskiego powinniśmy sięgnąć po opcję kursu realizowanego we współpracy z prawdziwym lektorem, bądź też native speakerem. Takie rozwiązanie ułatwi przyswojenie języka w mowie, a przy tym pozwoli na zapoznanie się z nieco bardziej potoczną mową, czyli taką, jaką na co dzień posługują się chociażby Londyńczycy. Ma jednak jedną dużą wadę - jest płatne, co stawia takie rozwiązanie w poprzek tytułowego pytania.

Ale kto powiedział, że to zamyka możliwość nauki. Można przecież skorzystać z anglojęzycznych czatów i tam szlifować poznane wcześniej słówka, zwroty i konstrukcje gramatyczne. Można również korzystać z darmowych serwisów pomagających w nauce języka angielskiego, oferujących np. fiszki angielskie online. Takie sposoby nie są o wiele gorsze od swoich płatnych odpowiedników, a przy tym ma swoją niezaprzeczalną zaletę - są darmowe.

Bez silnej woli ani rusz

Bez względu jednak na rodzaj kursu jaki wybraliśmy w każdym z nich nie obędzie się bez spełnienia jednego warunku - zaangażowania się uczestnika. Nawet najbardziej korzystnie skonstruowany kurs nie pomoże w opanowaniu języka, jeśli osoba chcąca się nim posługiwać nie będzie się w należyty sposób przykładała się do nauki.

Jeśli warunek ten zostanie spełniony to nawet korzystając z najtańszych kursów można zbudować solidne podstawy do komunikatywnego używania angielszczyzny. Oczywiście im kurs bardziej urozmaicony i w większym stopniu oparty o prawdziwą rozmowę, tym szanse na końcowy sukces większy. Jak już wcześniej wspominano ciężko jednak o duże urozmaicenie w przypadku kursów darmowych,

Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, odpowiadając na tytułowe pytanie, że angielski jak najbardziej da się opanować - przynajmniej w jego podstawach - opierając się wyłącznie na propozycji darmowej nauki w internecie. Po wpisaniu takiej frazy w wyszukiwarce wyświetli się duża ilość wyników, Wystarczy przejrzeć kilka aby wybrać tą najsensowniejszą i przystąpić do jak najszybszej nauki.

Na początek jednak wymagania

Punktem wyjścia do zastanowienia się nad tym, czy angielski online sprawdzi się w danym przypadku jest sprawdzenie podstaw, czyli możliwości technologicznych, jakimi dysponujemy. Sam komputer z jakimkolwiek dostępem do internetu to nie wszystko. Potrzebujemy łącza o przepustowości co najmniej kilku kilobitów na sekundę, tak aby łączenie się ze stroną internetową, za pośrednictwem której będzie odbywał się kurs, było bezproblemowe.

Do tego z pewnością niezbędny będzie mikrofon komputerowy i głośniki, a czasem - w zależności od wybranego sposobu szlifowania angielszczyzny - także kamera internetowa. Takie wyposażenie pozwoli na czerpanie pełni korzyści z wybranej formy internetowej nauki. Darmowej nauki - podkreślmy to raz jeszcze na zakończenie.