Śledź nas na:


Sprawdź najbardziej przyszłościowe kierunki studiów!

Od kilku lat w Polsce trwa zaciekła dyskusja o tym, jak powinno wyglądać kształcenie w szkołach wyższych. Wciąż mówi się o zasadności powstawania kierunków, które nie uczą praktycznych umiejętności, za to kształcą tysiące absolwentów bez perspektyw na pracę w zawodzie. Na szczęście podejście do studiów, zarówno samych studentów, jak i uczelni wyższych, coraz bardziej się zmienia. Jakie są przyszłościowe kierunki, które warto wziąć pod uwagę po maturze?

Informatyka i studia inżynierskie związane z technologiami

Jak alarmuje Komisja Europejska, na rynku wciąż brakuje specjalistów IT, zatem ukończenie takich studiów to szansa zdobycia dobrze płatnej i stabilnej pracy. Szacuje się, że w Polsce potrzeba kilkudziesięciu tysięcy pracowników tego obszaru, a deficyt ten pogłębia się z roku na rok. Sytuacja wygląda podobnie w innych krajach, dlatego rynek niemal w każdym miejscu na świecie jest bardzo chłonny dla absolwentów kierunków związanych z branżą IT.

Jak zacząć swoją przygodę?

Są różne ścieżki rozwoju, ponieważ absolwenci, np. informatyki, mogą specjalizować się w wielu dziedzinach. Programowanie, praca w ośrodkach badawczych, administrowanie sieciami komputerowymi, testowanie oprogramowania to niektóre z dróg. Pierwszym krokiem jest zapisanie się na studia I stopnia. Warszawa daje bardzo duże perspektywy, jeśli chodzi o zdobycie wartościowych praktyk, stażów, w końcu pracy w zawodzie, co daje stolicy ugruntowaną pozycję w tym obszarze.

Często już pierwszoroczni studenci dostają propozycję pracy przy drobnych projektach, a ci zdolniejsi zdobywają już doświadczenia zawodowe w firmach na etacie. Sprawdź studia inżynierskie na AFiB Vistula i zwróć szczególną uwagę na informatykę. Gdzie jeszcze warto kończyć takie studia inżynierskie? Warszawa nie jest jedynym godnym polecenia ośrodkiem, a miastami, gdzie szczególnie doceniani są specjaliści IT to np. Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Łódź.

Tłumacze mało popularnych języków

Filologia chińska, arabska czy hiszpańska to bardzo przyszłościowe kierunki. Dlaczego? Języki: chiński, hiszpański i arabski (ten zaraz po angielskim) są najczęściej używanymi na świecie. Ta informacja staje się bardzo istotna nie tylko z powodu liczb, ale również przez wzgląd na nasze stosunki gospodarcze z innymi krajami. Atrakcyjność np. rynku chińskiego jest jedną z przyczyn powstania zapotrzebowania na tłumaczy tego języka.

Na znaczeniu nie tracą angliści, ponieważ nadal językiem angielskim posługuje się ponad 370 mln ludzi na całym świecie. Filologia ta jednak istnieje niemal na każdej uczelni, dlatego absolwentów kierunku jest sporo, a co za tym idzie, szanse na znalezienie pracy również maleją. Rynek jednak ceni zdolności lingwistyczne, dlatego potrzebni są tłumacze ze znajomością co najmniej dwóch języków, np. angielskiego i hiszpańskiego. Ten drugi w połączeniu z inną filologią otwiera wiele furtek.

Skąd w naszym zestawieniu znalazł się jednak język arabski?

Jednym z wielu powodów jest fakt, że polskie firmy coraz chętniej wychodzą ze swoimi pomysłami za granicę, również do krajów Bliskiego Wschodu. Praca czeka więc w samych korporacjach, ale i w biurach tłumaczeń, instytucjach, które utrzymują stosunki z krajami, gdzie arabski jest językiem urzędowym. Warto podkreślić również, że studia filologiczne nie uczą tylko języka, ale również kultury danego narodu, a więc mogą być po prostu pasją, jaka zaowocuje w przyszłości również pod względem zawodowym.

 

Finanse i rachunkowość

Każdy, kto oglądał Wilka z Wall Street, choć raz pomyślał o pracy w branży finansowej. Bank, giełda, instytucje finansowe to tylko kilka najpopularniejszych miejsc pracy absolwentów finansów i rachunkowości. W zależności od specjalności, jaką wybiera student, może on pracować niemal w każdym sektorze. Dlatego właśnie absolwenci finansów są tak cenni na rynku pracy.

Jakich przykładowych zajęć możesz się spodziewać na tym kierunku?

  • podstawy ekonomii
  • rachunkowość finansowa
  • podstawy bankowości
  • matematyka
  • makroekonomia

Skąd tak duży wachlarz możliwości po ukończeniu studiów? Kierunek ten oferuje pewnego rodzaju przygotowanie w postaci bazy najpotrzebniejszych informacji o działaniu gospodarki, instrumentów finansowych itd. Absolwent więc może je wykorzystać w dowolny sposób, np. uzupełniając wiedzę z zakresu projektów IT, zostając w efekcie menedżerem.