Śledź nas na:


Jak wypełnić PIT-38?

Początek roku kalendarzowego sprawia, że spora część z nas zaczyna myśleć o zbliżającym się terminie rozliczenia zeznania podatkowego za minione 12 miesięcy. Czasu jest jeszcze sporo, jednak - jak przekonuje większość specjalistów zajmujących się podatkami - nie ma sensu zostawiać tej sprawy na ostatni moment. Szybsze rozliczenie to spokój oraz - ewentualnie - możliwość szybszego zwrotu. Prawidłowe wypełnienie formularza nie jest trudne, zwłaszcza gdy zdecydują się Państwo na formę internetową. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wypełniając PIT 38 online. Czym wyróżnia się ten formularz? Kto powinien go wybrać?

1. PIT 38 - dla kogo to formularz?
 
2. PIT 38 - do kiedy trzeba go złożyć?
 
3. Najważniejsze zasady wypełniania PIT 38
 
4. Jak wypełnić PIT 38 za 2022 rok? Instrukcja

 
Wystarczy obejrzeć w przypadku druku PIT 38 wzór, aby przekonać się, że zasady jego wypełniania są odmienne niż przy formularzach służących rozliczeniu dochodów z umów o pracę czy z działalności gospodarczej. Przyjrzymy się teraz nieco bliżej temu właśnie zeznaniu podatkowemu, odpowiadając na pytania: kiedy wybrać który druk - PIT 37 czy 38, na co zwrócić uwagę, wypełniając PIT 38 i jakich dodatkowych zasad przestrzegać.

 

PIT 38 - dla kogo to formularz?

W jakich sytuacjach rozlicza się PIT 38 za 2022 rok? Reguły w tym względzie nie zmieniły się po nowelizacji przepisów. Ten druk wykorzystuje się, aby rozliczyć przychody z tytułu:
•    odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym papierów pożyczonych (tzw. sprzedaż krótka),
•    zbycia udziałów w spółkach o osobowości prawnej, spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych,
•    przychodów lub kosztów uzyskanych z przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych,
•    zbycia pochodnych instrumentów finansowych,
•    objęcia udziałów w spółkach o osobowości prawnej albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny inni niż przedsiębiorstwo lub jego część.

Co istotne, zgodnie z art. 30b, ust. 5 Ustawy PIT, dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych oraz według zasad podatku liniowego. Dochodów nie sumuje się zatem i nie wykazuje w żadnym innym zeznaniu podatkowym, prócz omawianego właśnie PIT-38.

PIT 38 - do kiedy trzeba go złożyć?

W przypadku PIT 38 druk należy wypełnić i przesłać do urzędu skarbowego do końca kwietnia, podobnie jak w przypadku innych formularzy. Pod tym względem 2023 rok będzie jednak wyjątkowy. Jako że 30 kwietnia to niedziela, termin przesuwa się do 2 maja 2023 roku. Nie warto jednak czekać na ostatni moment - tym bardziej, że PIT 38 online można wypełnić w wolnej chwili, wieczorem, we własnym domu.

Najważniejsze zasady wypełniania PIT 38

O najważniejszej zasadzie, jaką należy mieć na względzie, wspomnieliśmy już wyżej: dochodów, o których mówimy, mogą być rozliczone wyłącznie poprzez PIT38. Nie ma możliwości, by zsumować je z innymi i uwzględnić na innym druku. O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim podstawą opodatkowania jest dochód stanowiący różnicę między przychodem a kosztem podatkowym. Oznacza to, że podatnik jest zobowiązany do przeprowadzenia odpowiednich wyliczeń w celu ustalenia konkretnych kwot. Służy do tego część C deklaracji, w której znajdziesz miejsce na przychody, koszty i uzyskany dochód lub stratę. Jeżeli podatnik osiągał przychody przez biuro maklerskie czy Forex, bazuje na danych od nich otrzymanych. Podstawą jest PIT-8C. W części D można również uwzględnić ewentualną stratę z tego źródła.

Zaznaczmy, że w części D pozycja 30. dotycząca stawki podatkowej jest pusta. Podatnik ma obowiązek uzupełnienia tej informacji samodzielnie. Trudno natomiast pomylić się w tym przypadku. Obecnie podstawowa stawka podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych, a więc także podatek od sprzedaży akcji 2023 i podatek od giełdy, wynosi 19%. Z inną mamy do czynienia przy dochodach osiąganych w Polsce przez nierezydentów.

Jak wypełnić PIT 38 za 2022 rok? Instrukcja

Wypełnienie PIT 38 za 2022 rok wcale nie jest skomplikowanym zadaniem - zwłaszcza gdy decydujesz się wypełnić PIT 38 online. Wystarczy przechodzić przez kolejne pola, umieszczając w nich odpowiednie informacje.


•    Przychody z kapitałów pieniężnych


Gdy system zapyta, czy podatnik uzyskał przychody z kapitałów pieniężnych, wystarczy zaznaczyć opcję "TAK". Postępuje się tak nawet, gdy przychody były niższe od kosztów.


•    Miejsce uzyskania przychodów


W kolejnym kroku trzeba wskazać miejsce uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych - w Polsce i/lub za granicą.


•    Przychody uzyskane w Polsce


Następnie pojawiają się rubryki przeznaczone na rozliczenie przychodów uzyskanych w kraju. Przychody i koszty z papierów wartościowych z PIT-8C zostaną uwzględnione automatycznie, natomiast można je edytować w razie potrzeby. W tej części określa się także przychody uzyskane przez podmioty niebędące płatnikiem podatku i niezobowiązane do sporządzenia informacji PIT-8C.


•    Przychody uzyskane za granicą


Kolejny krok to wybór rodzaju przychodów uzyskanych za granicą i wskazanie, czy ich źródłem jest giełda lub odsetki. W zależności od sytuacji kwestie te trzeba doprecyzować, oznaczając konkretny kraj, przychody, koszty i zapłacone za granicą podatki.

PIT 38 pozostawia także miejsce na rozliczenie rzadziej spotykanych przychodów, w tym z wygranych, odsetek czy rachunków zbiorczych.