Śledź nas na:


Jak uczyć się języków obcych?

Odnaleźliście ten artykuł, bo nie macie pomysłu jak rozpocząć naukę języka obcego? A może macie niedługo ważny egzamin i chcecie poprawić efektywność swojej pracy? Zdarzyło Wam się uczyć godzinami, a potem niewiele z tego pamiętać? Bardzo denerwujące uczucie! Mnie właśnie taka sytuacja skłoniła do poszukiwań skutecznych metod nauki języków obcych. Dzięki temu mogę podzielić się z Wami wiedzą w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!

 

Jak uczyć się języków?

Znajdź motywację!

Zainteresowanie się czymś, co skłoni Cię do nauki to kluczowy etap poznawania języka obcego. Od tego jaką motywację mamy zależeć będą nasze zaangażowanie i w końcu efekty pracy. Może to być seria książek, którą chcesz przeczytać w oryginale, przeprowadzka do innego państwa albo chęć uzyskania awansu w pracy. Możliwości jest wiele, ale tylko Ty jesteś w stanie określić co nauka języka obcego może przynieść konkretnie Tobie.

Ucz się kreatywnie!

Naukowo potwierdzony jest fakt, że pobudzając nasz umysł wieloma bodźcami, uczymy się skuteczniej. Nauka nie powinna nas nudzić, bo wtedy robimy to bardzo niechętnie. W miarę możliwości powinniśmy starać się urozmaicać sposoby nauki. Dobrym przykładem może być pewien sposób na naukę słówek. Większości osób, które już miały z tym tematem styczność, nauka słownictwa kojarzy się z kilkoma godzinami nudy. Każdy kto tak myśli niech następnym razem spróbuje poniższej metody! Słówka wypisujemy tak jak zawsze, w dwóch kolumnach. Do każdego z nich staramy się wymyślić zabawną sytuację, a następnie układamy proste zdanie o tej tematyce. Kolejnym etapem jest czytanie na głos utworzonych zdań. Pobudzamy wtedy ośrodki mowy i słuchu, które również pomagają uczyć się słówek. Warto pamiętać, że im bardziej nas jakieś skojarzenie rozbawi, tym większe prawdopodobieństwo, że utknie nam w pamięci. Zatem jeśli na kolejnym sprawdzianie zobaczysz, że kolega śmieje się do kartki to nie dziw się - może czytał ten artykuł i zastosował się do porad!

Połącz przyjemne z pożytecznym!

Pomiędzy nudnymi sesjami związanymi z gramatyką powinniśmy znaleźć czas na jakąś rozrywkę. Bardzo dobrze jeśli to będzie rozrywka związana z językiem, którego aktualnie się uczymy. Wertowanie podręcznika i nauka skomplikowanych konstrukcji gramatycznych potrafią zniechęcić do dalszej pracy niejedną osobę. Uczmy się krótkimi sesjami z przerwami na rozrywkę. Może to być chwila muzyki, odcinek ulubionego serialu lub rozgrywka w ulubionej grze. Zauważ, że jeśli te czynności będziesz wykonywał w języku, którego się uczysz to połączysz przyjemne z pożytecznym!

Artykuł napisany we współpracy z: speakin.pl