Śledź nas na:


Uczyć - bawiąc

Jak sprawić, żeby dziecko kochało się uczyć? Jak pomóc temu, kto ma kłopoty z rozumieniem lub zapamiętywaniem? Jak rozwijać umysł i umiejętności dziecka? To pytania zaprzątające myśli niejednego nauczyciela czy rodzica. Świetnym rozwiązaniem są tu różnego rodzaju książki i gry edukacyjne, przydatne także na niebanalny prezent.

 
Hasło uczyć - bawiąc pozostaje aktualne od epoki oświecenia, kiedy promował je niejaki Ignacy Krasicki, znany z moralizatorskich bajek i satyr. Najlepszą formą takiej zabawy dzisiaj są klocki, puzzle, gry planszowe, karciane czy multimedialne. Istnieją gry zawierające wiedzę, potrzebną dziecku, podczas zabawy przyjemnie i niejako przy okazji wchodzącą do głowy, oraz gry logiczne, rozwijające zdolności, ćwiczące umysł czy zdolności manualne. Istotnym typem takich gier są też gry logopedyczne. Przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, na okładkach posiadają informację, jakie korzyści dydaktyczne dziecko odniesie z ich stosowania.

Dzieciom starszym polecić można również tablety, na których pod kontrolą osób dorosłych zainstalować mogą ogromną ilość gier i programów dydaktycznych.

Oczywiście, nowoczesne nauczanie bazuje nie tylko na zawsze aktualnym wzorcu mistrz - uczeń, ale też na rozwijaniu samodzielności naukowej dzieci i wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W szkołach znajdują się tablice multimedialne, warto mieć - do dyspozycji nauczycieli - programy mulitimedialne, wizualizery czy projektory, ekrany i odpowiednie nagłośnienie. Starsi uczniowie, przyzwyczajeni do mediów elektronicznych, włączają wówczas łatwiej treści nauczania w swój codzienny świat. Media te pomagają także w uatrakcyjnieniu zajęć, zachęceniu do własnych poszukiwań.

Prócz podręczników i zeszytów ćwiczeń, koniecznych na każdym etapie nauczania, istnieje zatem szereg innych możliwości, które pozwolą na lepsze - ciekawsze, efektywniejsze i bardziej zachęcające - nauczanie. Przejrzeć możliwości i ofertę różnego typu pomocy dydaktycznych dla dzieci warto na miejscu w którejś z księgarni dydaktycznych lub, wygodniej, w księgarni internetowej, dla przykładu na https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/.

Pomoce dydaktyczne dla dzieci nie tylko wpływają na chwilowe zainteresowanie się nauką, ale mogą wyrobić trwałą postawę, wedle której poznawanie rzeczywistości, zyskiwanie wiedzy i przede wszystkim myślenie okazuje się nie nudnym wysiłkiem, ale prawdziwie doświadczaną przyjemnością. Mozolne zdobywanie wiedzy przekształcić mogą w przygodę. Naukę - w integrujące rodzinę, wesołe wspólne chwile przy grach. Trudne przez swą powtarzalność ćwiczenia logopedyczne - w przyjemne zajęcie. Pomoce dydaktyczne mogą też otwierać świat dla młodych odkrywców czy konstruktorów, pomagać w nauce programowania. Ważne, by dostosować je do możliwości i wieku dziecka, by nie były dla niego ani zbyt łatwe (to nudzi) ani zbyt trudne (to zniechęca).