Śledź nas na:


Aparat dla wymagającego fotografa – czym się kierować przy wyborze

Pozornie może się wydawać, że współczesne komórki robią tak dobre zdjęcia, że nie potrzeba już potężnego sprzętu fotograficznego. Osoby, które zaczynają się pasjonować tym tematem, szybko dochodzą jednak do wniosku, że obiektyw w smartfonie to za mało. Podpowiadamy, jak wybrać aparat do fotografii zawodowej.

Który sprzęt dla zawodowego fotografa? Odwieczny dylemat

Choć marek i serii aparatów są dziesiątki, ostatecznie pytanie, przed którym staje większość osób planujących zakup sprzętu to: Canon czy Nikon? Te dwie marki mają w ofercie konkurencyjne serie o porównywalnych parametrach i w podobnych cenach. Zanim zdecydujesz, przeczytaj w tym linku, jaki aparat do fotografii zawodowej: Nikon czy Canon? Takie zestawienia to kopalnia wiedzy odnośnie poszczególnych parametrów i różnic w cenie. Poradnik Euro zwraca też uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: komfort. Każdy ma inne preferencje co do wielkości aparatu i rozmieszczenia przycisków. Jedni wolą, by sprzęt dobrze im leży w dłoni, inni zawsze wybiorą lżejszy korpus. Dochodzi do tego podgląd zdjęć na wyświetlaczu, którego starsze modele są pozbawione. Dlatego, choć aparat do fotografii zawodowej można kupić przez internet, zawsze lepiej wcześniej odbyć wizytę w salonie fotograficznym, by porównać modele na żywo.

Jaki aparat do fotografii zawodowej?

W przypadku Nikona dla profesjonalistów przeznaczone są aparaty oznaczone pojedynczymi numerami: od D1 do D5. Spośród nich najlepsze obecnie recenzje zbiera Nikon D3. Na nieco niższej półce znajdują się aparaty z serii DXX0 dostępne w wariancie od D100 do D850 – przy czym im wyższy numer, tym ogólnie lepsze oceny. Z testów wynika, że korpusy z tej serii pozwalają osiągnąć efekt zbliżony do profesjonalnego. Jeszcze niżej jest seria Nikon DX000 która jednak skierowana jest już do amatorów.

Bardzo podobnie jest u Canona z najbardziej profesjonalną serią XD, średnią X0D i amatorską XX00D, gdzie X odpowiada numerowi kolejnej generacji.

Komplet składający się z aparatu i dobranego do niego uniwersalnego obiektywu pozwala zacząć robić zdjęcia od razu po zakupie. Aparaty Canon i Nikon są przeznaczone dla każdego, kto interesuje się fotografią i potrzebuje uniwersalnego urządzenia, które pomoże mu rozwinąć potencjał. Dla wygody użytkowania duże znaczenie w nowych lustrzankach ma ekran dotykowy, pozwalający łatwo przeglądać fotografie czy zmieniać ustawienia.

Liczy się nie tylko aparat dla zawodowca, ale i obiektyw

Przed zakupem zawsze warto sprawdzić też opinie o dołączanym do zestawu obiektywie. Czasem będzie to sprzęt tej samej marki, co aparat fotograficzny dla zawodowego fotografa, ale nie zawsze. Można też dostać zestawy z obiektywami takich marek, jak kultowy Tamron, którą cenią kolejne pokolenia polskich fotografów. Obiektywy Tamron charakteryzują się dużą jasnością i pozwalają zrobić naprawdę dobre zdjęcia. Często dołączany do body Canona obiektyw Tamron 70 – 200 mm pozwala fotografować w niezwykłym przybliżeniu, więc będzie idealny do fotografii reporterskiej, jak i do zdjęć makro.

Za pomocą tego typu obiektywu można robić profesjonalne zdjęcia niewielkich detali, takich jak fragmenty roślin i owady. Jednak to też odpowiedni sprzęt to robienia portretów i zdjęć pejzaży. Większość obiektywów jest kompatybilna ze wszystkimi aparatami dla profesjonalistów marki Canon, co oznacza, że można go używać również po zmianie body lustrzanki. Dlatego wybór obiektywu, który odpowiada potrzebom i pozwala robić konkretny typ zdjęć, może być równie ważny, co odpowiednio dobrane body aparatu dla zawodowego fotografa.